USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Türkiye, insani yardım yaptığı ülkelerde ne kadar konuşuluyor?

Türkiye’nin en fazla insani yardım yaptığı ülkelerde konuşulma oranlarını içeren rapora göre Irak, Türkiye’ye haberlerde en çok yer veren ülke oldu.

Türkiye, insani yardım yaptığı ülkelerde ne kadar konuşuluyor?
28-01-2022 19:07
Google News

TİKA’nın Kasım ayında yayımlamış olduğu “İki Taraflı Resmi Kalkınma Yardımlarından En Çok Yararlanan Ülkeler” raporuna göre; Türkiye’nin kalkınma yardımlarından yararlanan ilk 10 ülke Suriye, Arnavutluk, Irak, Afganistan, Filistin, Somali, Kazakistan, Kırgızistan, Bosna Hersek ve Tunus oldu. Medya Takip Merkezi ilgili rapora göre Türkiye’nin en fazla kalkınma yardımı yaptığı 10 ülkedeki konuşulma oranlarını araştırdı.

Medya Takip Merkezi’nin bölgede yaşanan siyasi gelişmeler sebebiyle büyük oranda insani yardım niteliğinde olan kalkınma yardımlarına dair yaptığı araştırmada ilgi çekici sonuçlar çıktı.

Listenin başında özellikle son aylarda ticari ilişkiler konusunda çeşitli projeler geliştirilen Irak yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce ziyaret ettiği ve tüm dünya medyasında geniş yer bulan Arnavutluk ikinci sırada yer alırken; mülteci haberleri ile gündemden düşmeyen Suriye ise, ülkede yaşanan gelişmeler sebebi ile listenin üçüncü sırasında yer aldı.

Medya Takip Merkezi’nin global internet medyasında (DigiLup ) son bir ayda araştırdığı haber sonuçlarına göre;

Türkiye, insani yardım yaptığı ülkelerde kaç habere konu oldu?

Irak, 3 bin 300 haberde Türkiye’yi konu ederek listenin ilk sırasında yer aldı.Arnavutluk, 2 bin 500 haber ile Türkiye’yi en çok konuşan ikinci ülke oldu.  1.100 haber ile Türkiye’den en fazla bahseden üçüncü ülke Suriye oldu.Kazakistan son bir ayda 661 haberde Türkiye’ye yer vererek listenin dördüncü sırasında yer aldı.Filistin, 575 haberde Türkiye’yi konuşarak listenin beşinci sırasında yer buldu.Bosna Hersek, 291 haberde Türkiye’den bahsetti ve listede altıncı sırada yer aldı.Tunus, 220 haber ile listenin yedinci sırasında yer buldu.Afganistan ise, 195 haberde Türkiye’yi konu ederek listenin sekizinci sırasında yer aldı.Somali, 59 haberde Türkiye’yi konuştu.Türkiye Kırgızistan’da ise 57 habere konu oldu.

MTM’nin Global internet medyası raporuna göre Türkiye’nin bahsinin geçtiği ilk 3 ülke, diğer insani yardım yapılan 7 ülkenin toplam haber sayısından yüzde 235 daha fazla olduğu görüldü.

KAYNAK : Haber7
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?