USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Enkaz altındaki canlılar yapay zeka ile tespit edilecek

Enkaz altındaki canlılar yapay zeka ile tespit edilecek
18-01-2024 23:39
Google News

Adıyaman Üniversitesi tarafından hazırlanan “Görüş Alanı Dışındaki Canlıların Lazer ve Ses Sinyalleri Kullanılarak Yapay Zeka ile Tespiti” adlı proje destekleme hakkı kazandı.


Adıyaman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Ferdi Doğan’ın araştırmacı olarak yer aldığı “Görüş Alanı Dışındaki Canlıların Lazer ve Ses Sinyalleri Kullanılarak Yapay Zeka ile Tespiti” adlı proje, “1001 Deprem Bölgesi Üniversiteleri Özel Çağrısı-BİNBİRÇABA” kapsamında destek almaya hak kazandı.


Proje kapsamında geliştirilecek olan “Canlı Tespit Sistemi” ile arama kurtarma ekipleri deprem sonrası hızlı bir şekilde daha fazla kişiye ulaşabilecek ve 72 saat içinde birçok hayat kurtarılacak.Mevcut teknolojilerdeki sınırlılıkların üstesinden gelmek amacıyla lazer ve ses dalgaları kullanılarak hazırlanan “Canlı tespit Sistemi” ile görüş alanı dışında kalan canlıların tespiti için yeni bir teknoloji geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sistem, enkaz altındaki kişilerin yaşam tahminini hızlı ve etkili bir şekilde yapabilme kabiliyetine de sahip olacak. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte acil durum yönetimi ve felaket sonrası canlı aramada önemli bir süreç ortaya konulmuş olacak.


Projede görev alan akademisyenler tarafından yapılan açıklamada, farklı materyaller üzerinde yapılan çalışmalarda canlı doku ve cansız materyallerin tespiti yapılarak umut verici sonuçlar elde edildiği bildirildi.


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?