USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Mahmut Akşit, Türkiye'de şimdiye kadar geliştirilen en büyük milli motor TF6000'i anlattı

TUSAŞ Motor Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Samsun'da bugün başlayan TEKNOFEST Karadeniz'de Defensehere.com'a verdiği röportajda, Türkiye'nin şimdiye kadar geliştirmiş olduğu en büyük milli motoru TF6000'i anlattı.

Mahmut Akşit, Türkiye'de şimdiye kadar geliştirilen en büyük milli motor TF6000'i anlattı
30-08-2022 23:00
Google News

Motorun ilk defa TEKNOFEST Karadeniz'de sergilendiğini belirten Akşit, şunları söyledi:

"Bu sene ilk defa TEI-TF6000 Turbofan Motorumuzu görücüye çıkarıyoruz. Turbofan motorunu askeri nitelikte değerlendirebiliriz. F-16’ların motorları da aynı teknikle çalışıyor. TJ-90 ve TJ-300 motorlarından sonra ekibimiz bu motor ile çalışmaya başladı. Bu motorun geliştirilme gayesi, Milli Muharip Uçak’a giden yolda, teknoloji ve ekibimize tecrübe kazanımıdır.

"YAKLAŞIK 10 BİN BEYGİRLİK GÜCE ULAŞACAK"

Motorumuzu boyut ve güç olarak seçtiğimizde, TF6000; 6000 librelik itkiyi temsil ediyor. Birde bunun altına alt yakıcı geliştiriyoruz, onu da eklersek TF10000 olacak, yaklaşık 10 bin beygirlik güce ulaşacak. Bu güç sınıflarındaki motorlar, hem Kızılelma gibi insansız uçakların güç ihtiyacını sağlayabilecek, hem küçük hızlı hücum bot gemilerimizin güç ihtiyacını sağlayabilecek, hem de BOTAŞ gibi doğalgaz, petrol boru hatlarını işleten milli firmalarımızın doğalgaz kompresörü olarak ihtiyacını karşılayabilecek.

Çekirdek kısmında üretilen güç yaklaşık olarak 3500-4000 beygir arasında, bu beygir gücüde ATAK-II helikopterinin ihtiyacı olan güç sınıfına tekabül ediyor. Yani istediğimiz zaman bu motorun çekirdeğinden ATAK-II ve o sınıftaki bir 10 tonluk helikopter için de bir motor üretebilecek durumdayız. Küçük bir yerde ciddi miktarda elektrik kullanmak için bu tip uçak motorların uygulamaları da var, boyutu da büyük olduğu için. 6 bin beygir gücüyle alt yakıcıyı da eklersek yaklaşık 10 bin beygir gücü ile Türkiye’de şuana kadar geliştirilmiş ve üretilmiş en büyük milli motor olarak söyleyebiliriz."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?