USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Hazımsızlar protesto etmişti! TBB'ye haddini bildiren başörtülü avukat Haber7'ye konuştu

Türkiye Barolar Birliği Mali Genel Kurulu'nda yaptığı konuşması 28 Şubat sevdalıları tarafından protesto edilen başörtülü avukat Figen Şaştım, yaşadıklarını Haber7'ye anlattı.

Hazımsızlar protesto etmişti! TBB'ye haddini bildiren başörtülü avukat Haber7'ye konuştu
21-12-2022 15:02
Google News

Türkiye Barolar Birliği’nin 37’nci Olağan Genel Kuruluna İstanbul 2 Nolu Barosu’nun temsilcisi olarak katılan Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Figen Şaştım, konuşma yapmak üzere kürsüye çıktığı esnada protesto edildi. Sol tandanslı avukatlar, başörtülü meslektaşlarını dinlemek yerine topluca salonu terk etti.

Genel Kurul Divan Üyesi Av. Figen Şaştım, salondan kaçan avukatlara tepki göstererek, “Ben sizi büyük bir sabırla ve saygıyla dinledim. Sizleri de beni dinlemeye davet ediyorum. Salonu terk eden meslektaşlarımın bu tutumundan dolayı esef duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Türkiye Barolar Birliği toplantısında tepki çeken görüntüler! Başörtülü avukat çıkınca...Türkiye Barolar Birliği toplantısında tepki çeken görüntüler! Başörtülü avukat çıkınca...

Kürsüde 15 dakika konuşma yapan Avukat Figen Şaştım, çoklu baro sisteminin doğruluğuna vurgu yaparak, TBB'nin hukuka uymayan çarpık uygulamalarını eleştirdi.

TBB tarihinde ilk defa başörtülü bir avukatın kurula hitap ettiği konuşmadan rahatsız olan hukukçuların "28 Şubat refleksiyle" hareket ettiği değerlendirildi. Haber7 ekibi olarak görüşüne başvurduğumuz Av. Figen Şaştım, kendisini mağdur olarak görmediğini, konuşmasında TBB'nin 15 Temmuz ve Kobani olayları gibi kritik süreçlerdeki tartışmalı tutumunu gündeme getirdiğini dillendirdi.

'TEK PARTİ' SEVDALILARININ ZİHNİYETİ YİNE AYNI

Haber7'ye konuşan avukat Şaştım, "Ben orada onurlu bir duruş sergiledim, mücadelede bulundum. Ben bu konunun mağduru değil, mağruruyum." dedi.

Çoklu baroya karşı müthiş bir düşmanlık olduğunu vurgulayan hukukçu Figen Şaştım, "CHP kafası, 1930'lu, 40'lı yıllardaki tek partili sistemin çok partili siyasi hayata karşı durduğu gibi, bugün de aynı oligarşik totaliter yaklaşımla çoklu baro karşıtlığı yapıyorlar. Çoklu baro üzerinden Cumhurbaşkanımıza yükleniliyor. CHP ve Kemalist zihniyet çoklu baro sistemi üzerinden kendi seçmenini konsolide ediyor. 'Bunlar hukuku katlediyor', 'Adaletten uzak insanlar' gibi ifadeler kullanıyorlar." ifadelerini kullandı.

SEÇİM YAKLAŞTI DİYE DOĞRUDAN BAŞÖRTÜSÜNE SALDIRAMIYORLAR

TBB Genel Kurulu'nda doğrudan doğruya başörtüsüne yönelik bir tavır alamadıklarının altını çizen Avukat Şaştım, şöyle konuştu:

"Kemalist zihniyet, İslami camianın hukuk sathında temsilini istemiyor. Farklı görüşe tahammülü yok. Doğrudan başörtüsüne saldıramadılar. Saldıramazlardı da. Çünkü seçim sath-ı mailindeyiz. 6'lı masada Gelecek Partisi, Deva Partisi, Saadet Partisi gibi tabanı muhafazakar olan partiler var. Onları karşılarına almamak için doğrudan başörtüsüne yönelik bir saldırı tavrı alamadılar. Ben konuşurken ve Ankara ile İstanbul 2 Nolu Baro başkanları konuşurken de salonu terk ettiler. Hatta ben konuşurken biraz daha fazla dinlemiş oldular."

15 TEMMUZ'DA BAROLAR BİRLİĞİ NEREDEYDİ?

Figen Şaştım, "Bekleyin ve dinleyin" şeklindeki ihtarı üzerine yaklaşık 50-60 kişilik grubun salonu terk etmekten vazgeçtiğini ifade ederek, diğer ekibin de salondaki televizyonlar vesilesiyle mecburen dinlemek zorunda kaldığını kaydetti.

Şaştım, şunları dile getirdi:

"Ben oradaki konuşmamda hesap tarzında bir konuşma gerçekleştirdim. İnsan hak ve özgürlüklerine dair, hesap sorulan bir konuşmaydı. FETÖ darbe teşebbüsüne karşı TBB neden ses çıkarmadı? Doğu'da Yasin Börü et dağıttığı için öldürülürken TBB neredeydi?"

BEN ONLARDAN DEĞİL ONLAR BENDEN ÜRKTÜ

"100 küsür yıllık barolar birliği tarihinde ilk defa başörtülü bir avukat çıkıp onlara hitap etti." diyen avukat Figen Şaştım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Korkak ve ezik değil, ezici bir konuşma gerçekleştirdim. Kürsüden indikten sonra, özgüvenim ve verdiğim mesajın tesiriyle ben değil, onlar benden ürktü. Çünkü Allah benim dilimin bağını çözdü. Ben bunun inancındayım çok şükür."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?