USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Gaziantep'te ayılar kış uykusunu unuttu

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci ve dünyanın 4’üncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ndeki ayılar bu yıl da kış uykusuna yatmadı.

Gaziantep'te ayılar kış uykusunu unuttu
04-01-2023 11:29
04-01-2023 11:33
Google News

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi sakinlerinden ayılar kış uykusunu unuttu. Doğada çekildikleri mağara ve inlerinde beslenme ihtiyacını azaltmak amacıyla 5 ile 7 aya yayılmış bir dönemi uyku halinde geçiren ayılar hayvanat bahçesindeki konfor ve sıcaklıktan dolayı bu yıl da kış uykusuna yatmadı. Hayvanat bahçesi görevlileri tarafından bakımları yapılan ve kışlık öğünlerle beslenen ayılar, gün boyu oyunlar oynayarak ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Yaklaşık 400 tür ve 5 binden fazla hayvanın barındığı hayvanat bahçesindeki ayılar, dengeli beslendikleri için kış uykusuna yatmıyor.

Hayvanat bahçesindeki hayvanların kış uykusuna ihtiyacı kalmadığını belirten Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, “Ayılar kış uykusuna yatmıyor. Çünkü yazın ve kışın beslediğimiz için özellikle yılanlar sürüngenler ve boz ayılar kışın yiyecek bulamadıkları için fizyolojiklerini minimuma indirerek kış uykusuna yatıyorlar. Ama biz sürekli olarak onlara rutin yazlık ve kışlık olarak beslediğimiz için bu hayvanların kış uykusuna ihtiyacı yoktur” diye konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?