USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

Afyonkarahisarlı Yakup amcanın ilginç koleksiyonu: 62 yıldır kibrit kutusu biriktiriyor

Afyonkarahisar'da demir doğrama ustalığı yapan 79 yaşındaki Yakup Çetinkaya 1960 yılında annesinin hediye ettiği ahşap kutulu kibritin ardından başladığı koleksiyonda 2 bin adet kibrit kutusu biriktirdi.

Afyonkarahisarlı Yakup amcanın ilginç koleksiyonu: 62 yıldır kibrit kutusu biriktiriyor
01-02-2022 17:57
Google News

Afyonkarahisar'da demir doğrama ustalığı yapan Çetinkaya, biriktirdiği kibrit kutusu koleksiyonu ile herkesin ilgisini çekiyor. Çetinkaya 1960 yılında annesi tarafından hediye edilen ahşap kutulu kibritin ardından başladığı kibrit koleksiyonunda 2 bin adet kibrit biriktirdi. Çetinkaya’nın kibrit koleksiyonunda eski Türk devleti liderleri, trafik işaretleri, burçlar, Hacivat karagöz, Türkiye’nin turistik bölgeleri, Türkiye’nin ilk kibritleri ve daha birçok seri kibrit bulunuyor. Küçük Sanayi Sitesi'ndeki iş yerinde emekli olmasına rağmen mesleğini sürdüren 3 çocuk babası 79 yaşındaki Çetinkaya, kibrit kutusu biriktirmenin kendisinin en büyük hobisi olduğunu ve bundan çok mutlu olduğunu söyledi. Çetinkaya ayrıca koleksiyonunda bulunan kibrit kutularının kendisini için bir birinden değerli olduğunu ifade etti.

38 yaşındaki memur İstanbul'un kalabalığından kaçtı, Adana'da topraksız tarım yapıyor38 yaşındaki memur İstanbul'un kalabalığından kaçtı, Adana'da topraksız tarım yapıyorÇetinkaya, kibrit kutusu biriktirmenin öyküsünü İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine şöyle anlattı: “1960 yıllarında annem bir tane inhisar kibriti diye Türkiye’de ilk defa yapılmış bir kibrit verdi. Oğlum bu çok eskidir, değerlidir diye ondan heveslenerek bu kibritleri biriktirmeye başladım. Almanya’ya giden arkadaşlara söyledim gelirken kibrit getirin diye. Onlarda sağ olsun getirdiler. İki bini gecik kibrit biriktirdim. Eskiden seri kibritler çıkardı. Karagöz serisi var, Türkiye’nin turistik yerleri var, trafik serisi, burçlar serisi var. Türk büyükleri serisi var. Bir sürü şahısların otel kibritleri var. Bunları daha önce bir kolide sakladım. Şimdi müzemde bir yer yaptım. Oraya bunları bir raf yaptım oraya sıraladım. Burada muhafaza ediyoruz. Zaman zaman temizliklerini yapıyoruz. Görenler 40-50 sene geriye gittik diyorlar. Eskiden bu kadar kibrit mi vardı diyorlar. Böyle güzel anılarımız oluşuyor. Türkiye’nin ilk kibriti de var. Biriktirdik gelene eşe dosta gösteriyoruz.”

KAYNAK : İHA
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?