USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

Ünlü oyuncu Monica Vitti 90 yaşında hayatını kaybetti!

Kültür bakanlığı İtalyan aktris Monica Vitti'nin 90 yaşında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Ünlü oyuncu Monica Vitti 90 yaşında hayatını kaybetti!
02-02-2022 18:17
Google News

İtalya Kültür Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Michelangelo Antonioni'nin filmlerindeki rolleriyle tanınan ve bir simge olan İtalyan aktris Monica Vitti'nin 90 yaşında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Kültür Bakanı Dario Franceschini yaptığı açıklamada, "Güle güle Monica Vitti, güle güle İtalyan sinemasının kraliçesi... Bugün gerçekten üzücü bir gün, büyük bir sanatçıyı ve büyük bir İtalyan'ı kaybettik" dedi.

L'Avventura (1960), Red Desert (1964), L'Eclisse (1962) ve La Notte (1961) gibi filmlerle tanınan neşeli aktris, yirmi yıldır Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyordu.

MONICA VITTI KİMDİR?

3 Kasım 1931'de Roma'da doğan Vitti (gerçek adı Maria Luisa Ceciarelli) tiyatroya olan tutkusunu İkinci Dünya Savaşı sırasında can sıkıntısını gidermek için ailesini kuklalarla eğlendirirken keşfetti. Vitto yıllar sonra yaptığı açıklamasında, "Bombalar düşerken zindanlarda sığınmamız gerekiyordu. Erkek kardeşimle burada geçirdiğimiz zamanlarda etrafımızdakileri eğlendirmek için küçük oyunlar oynardık" ifadelerini kullanmıştı.

Gençliğinde amatör yapımlarda rol aldı ve ardından 1953'te Roma Ulusal Dramatik Sanatlar Akademisi''nde eğitim gördü. Mezuniyetinden sonra kariyerine çizgi roman yeteneğiyle öne çıktığı tiyatroda başladı. Kısa sürede sanatsal ve duygusal bir ilişki geliştirdiği Michelangelo Antonioni tarafından fark edildi. Vitti, 1982'de İtalyan televizyonuna verdiği bir röportajda, "Kariyerime çok yetenekli bir adamla başlayacak kadar şanslıydım", ama aynı zamanda maneviyatı yüksek, hayat ve coşku dolu da bir adamdı şeklide konuşmuştu.

Aktris, 1950'lerin sonlarında ve 1960'ların başlarında Antonioni ile yaptığı muhteşem işbirliklerinin ardından dünya çapında ün kazandı. Jeanne Moreau ve Marcello Mastroianni ile La Notte'de ve Alain Delon ile L'Eclisse'de rol aldı. Her film kendi başına bir klasik olarak kabul edildi.

Antonioni ile çalıştıktan sonra Vitti odağını değiştirdi ve yönetmen Mario Monicelli ile birkaç filmde çalışarak komediler yapmaya başladı. Ettore Scola'nın romantik komedisi The Pizza Triangle'da Marcello Mastroianni ile başrol oynadı, oyuncu ve yönetmen Alberto Sordi ile birçok film yaptı ve Luis Bunuel'in The Phantom Of Liberty'sinde önemli bir rol oynadı. 70'lerin ortalarında Claudia Cardinale ile iki film yaptı.

Vitti'nin ilk İngilizce filmi, 1966'da Joseph Losey tarafından çekilen Modesty Blaise resmiydi ve ikinci filmi 1979'da Keith Carradine ile oynadığı 'An Almost Perfect Affair' filmiydi. Aktris, Alzheimer'ın başlamasından kısa bir süre sonra oyunculuktan çekildi.

TOPLAMDA 14 ÖDÜL

Vitti, En İyi Kadın Oyuncu dalında beş David di Donatello Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu dalında yedi İtalyan Altın Küre Ödülü, Kariyer Altın Küre ve Venedik Film Festivali Kariyer Altın Aslan Ödülü kazandı. BAFTA da aday olarak gösterildi.

Aktris kariyeri boyunca Mastroianni, Delon, Richard Harris, Terence Stamp, Michael Caine, Tony Curtis ve Dirk Bogarde gibi oyuncularla başrol oynadı.

Vitti, 1973'ten beri birlikte olduğu İtalyan piyanist ve besteci Roberto Russo ile 2000 yılında evlendi.

Dejeneratif bir hastalığa yakalanan oyuncu son yıllarda toplum hayatından çekilmişti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?