USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

TBB Başkanı Sağkan anlattı: Depremzedeler için hak arama yolları

6 Şubat depreminde yakınlarını, evlerini ve emeklerini kaybeden vatandaş şimdi ne yapacağını bilmiyor. Depremzedelerin hakkını aramak için yapabileceklerini TBB Başkanı Sağkan anlattı. Sağkan, "Maddi olarak zarara uğrayan ve aynı zamanda yakınlarını kaybetmesi veya yaralanması nedeniyle zarara uğrayan vatandaşlarımızın, maddi ve manevi tazminat davası açma hakları var" dedi.

TBB Başkanı Sağkan anlattı: Depremzedeler için hak arama yolları
28-02-2023 10:14
28-02-2023 10:17
Google News

Maraş merkezli depremlerin üzerinden geçen sürede yaralar halen açık, cesetler de enkaz altında. Yaşadığı evleri maddi manevi tüm varlığına mezar olan vatandaşlar soğukta yaşam mücadelesi veriyor. Haklarını aramak isteyenler ise bir yol arıyor. Türkiye Barolar Birliği başta olmak üzeri birçok kurum bu nedenle depremzedelerin haklarına ilişkin hukuk rehberleri paylaştı.

Paylaşılan bilgilerde depremzedelerin haklarını nasıl arayacaklarına dikkat çekilirken hasar tespitinin dava süreci için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Cumhuriyet'ten Rengin Temoçin'e konuşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan detayları anlattı.

TBB Başkanı Sağkan, “Depremde yakınını kaybedenlerin veya yaralananların ceza yargılamasındaki davalara katılma hakları var. Cumhuriyet savcıları tarafından re‘sen bir soruşturma yürütülüyor ancak bu soruşturmaya mağdur müşteki sıfatlarıyla katılmak ve bu davalarda alınacak bilirkişi raporları veya toplanacak olan delillere itiraz edebilme hakları var" dedi.

Bir dilekçeyle cumhuriyet savcılığına mutlaka başvurmaları gerektiğini öneren Sağkan sözlerin şöyle sürdürdü:

"Avukat yardımından da faydalanmaları çok önemli. Ceza yargılamasında binayı yapan müteahhitten başlamak üzere yapı denetim firmalarının, bu yapılara verilen iskân izinleri dahil olmak üzere, denetim görevini yerine getirmekte ihmali ve kusuru bulunan belediye ve bakanlık yetkililerinin sorumluluğu olacağı da muhakkaktır. Maddi olarak zarara uğrayan ve aynı zamanda yakınlarını kaybetmesi veya yaralanması nedeniyle zarara uğrayan vatandaşlarımızın, maddi ve manevi tazminat davası açma hakları var."
Sağkan, önceki depremlere ilişkin davalara vurgu yaparak “Ceza yargılamasında mahkemelerin, taksirle ölüme sebebiyet vermek veya bilinçli taksirde ölüme sebebiyet vermek üzerinden değerlendirmeler yaptığını görüyoruz. Ancak özellikle deprem kuşağında yer alan illerde deprem yönetmeliklerine aykırı olarak bir bina yapmak ve bu binayı yurttaşların kullanımına sunmak yönündeki eylemin sadece taksirle ölüme sebebiyet vermek olarak değerlendirilmemesi kanaatindeyim. Öngördüğünüz bir sonucu umursamayarak yapılan bir hareket ‘olası kastla ölüme ve yaralamaya sebebiyet vermek’ suçundan bu sorumluluğun yürütülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?