USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Son seçim anketinde vatandaşın tercihi belli oldu! Dikkat çeken sonuçlar

ASAL Araştırma, 26 ilde gerçekleştirdiği ankette katılımcılara isim vermeden "Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Son seçim anketinde vatandaşın tercihi belli oldu! Dikkat çeken sonuçlar
29-08-2022 16:00
Google News

 Asal Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 9-15 Ağustos 2022 tarihleri arasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin dahil 26 ilde 2 bin 500 kişiyle yüz yüze ve telefon yöntemiyle yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?" açık uçlu sorusunu yönetti.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE KİM ÖNDE
 
Ankete göre, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 30.3 oranıyla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada ise yüzde 13.5 oranıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yer aldı. Onu yüzde 12.8’le CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu takip etti.

Ankette HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yüzde 8.3, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yüzde 7.1, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 4.8, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yüzde 4.6, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın yüzde 1.1, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin yüzde 0.9 ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yüzde 0.4, Kararsız, fikrim yok ve hiçbiri yanıtı verenlerin ise yüzde 14.5 oranında çıktığına yer verildi.
 
TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SORUNU: EKONOMİ
 
Anket çalışmasında katılımcılara, "Sizce bugün Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?", "Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer?" sorularını da yöneltti. Araştırmaya katılanların yüzde 70.6’sı Türkiye'nin en önemli sorununun Ekonomik Sıkıntılar olduğunu ifade etti. İkinci sırada yüzde 7.9 ile İşsizliğin yer aldığı araştırmada; üçüncü sırada yüzde 4.2 ile Mülteciler, dördüncü sırada yüzde 3.5 ile Eğitim, beşinci sırada yüzde 2.8 ile Belediyeler, altıncı sırada yüzde 2.3 ile Terör başlığı yer aldı.
 
"SORUNU ÇÖZECEK PARTİ" SIRALAMASINDA ZİRVEDE AK PARTİ VAR
 
Aynı soruya yanıt verenlere, "Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer?" sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 29.2’si tercihini AK Parti'den yana kullanırken, yüzde 22.3'lük kesim de Hiçbiri'den yana görüş bildirdi. Üçüncü sırada yüzde 20.8 ile CHP, dördüncü sırada yüzde 7.1 ile İYİ Parti, beşinci sırada yüzde 6.5 ile HDP, altıncı sırada yüzde 4.7 ile MHP, yedinci sırada ise yüzde 0.9 ile DEVA Partisi bulunuyor.
 
KPSS’NİN İPTAL EDİLMESİ VATANDAŞA SORULDU
 
Ankette, 31 Temmuz’da yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) adaylara sorulan soruların bazılarının, bir yayınevinin soru kitapçıklarında yer aldığı iddiaları üzerine sınavın iptal edilmesi kararı da katılımcılara soruldu. Katılımcıların yüzde 64.2’si KPSS’nin iptal kararını olumlu/doğru bulurken değerlendirirken, yüzde 20.2’si olumsuz değerlendirdi ve yüzde 15.3’ü ise fikrim yok/cevap yok yanıtı verdi.  
 
EN ÇOK BEĞENİLEN SİYASETÇİ
 
Ankette katılımcılara, "En çok beğendiğiniz siyasetçi kimdir?" açık uçlu sorusu da yöneltildi. "En çok beğenilen siyasetçi" anketinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 29.7'le açık ara önde yer alırken, Onu yüzde 13.2'le Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş takip etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 10.3'le üçüncü sırada, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yüzde 7.8 oranla dördüncü sırada yer alırken, Onu cezaevinde olmasına rağmen yüzde 7.5'le HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş takip ediyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yüzde 5,6 ile altıncı sırada yer alırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise ankette yüzde 5.5 oranla yedinci sırada yer aldı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?