USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Spor

Son dakika haberleri: İsmail Kartal: 'Savaşan bir takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyoru

Son dakika haberine göre Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, her zaman savaşan ve mücadele eden bir takım ruhu ortaya koymak için yoğunlaştıklarını ifade ederken, takımdaki her oyuncuya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Son dakika haberleri: İsmail Kartal: 'Savaşan bir takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyoru
30-01-2022 17:16
Google News

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, her zaman savaşan ve mücadele eden bir takım ruhu ortaya koymak için yoğunlaştıklarını ifade ederken, takımdaki her oyuncuya ihtiyaç olduğunu söyledi. Kartal ayrıca transferler için Başkan Ali Koç ile görüştüğünü de ifade etti.

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, Spor Toto Süper Lig'e verilen milli arada Antalya'da gerçekleştirilen kampta basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Kampı değerlendiren Kartal, "Herkes kendi işini yapacak. Bu kampımızda sizlerin görüntü, haber almanız açısından kampı açtık. Sizlerin de futbolun paydaşları olarak görevinizi yapmanız gerekiyor. Burada kampımız gayet güzel geçiyor. İstanbul'da yoğun kar yağışı nedeniyle sahalarımızın bakıma ihtiyacı vardı. Buraya gelmemiz her açıdan önemliydi. Üzüntüm 12, 13 oyuncudan yoksun şekilde buradayız.. Keşke bütün takım hep birlikte bu güzel ortamda çalışma imkanına sahip olabilseydik. Sonuç olarak elimizdeki mevcut oyuncularla beraber altyapıdan gelen genç oyuncularımızın buradaki enerjileri, moral, motivasyonları, çalışma arzu ve istekleri beni de çok mutlu etti. Umuyorum buradaki enerji, motivasyon, coşku ve birlikteliğimizi en kısa zamanda maçlara yansıtabiliriz. Bunlar birden olacak şeyler değil. Futbol uzun vadeli yatırımlar isteyen bir alan. Karşılığında alabileceğiniz işleri, oyuncuyu tanımak için 7, 8 aya ihtiyacımız var. Takımı tanımak için 1.5, 2 seneye ihtiyacınız var. Ancak biz en kısa sürede alabileceğimiz en iyi verimi almak için çalışacağız. Fenerbahçe büyük bir camia. Sorumluluklarımızın bilincindeyiz. En kısa zamanda oyuncuların moral motivasyonunu yükseltebiliriz ve taraftarların beklentisi doğrultusunda birlikte sahada savaşan bir Fenerbahçe futbol takımı mantalitesi oluşturabiliriz. Bütün odağımız bu yönde. İnşallah kısa zamanda da bunları başarabiliriz diye düşünüyoruz. Güzel bir ortamımız var. İhtiyacımız olan birkaç galibiyet. Bunları üst üste alırsak, bu ortamın daha da üstüne koyarak moral motivasyonun artacağını düşünerek daha iyi olabileceğimizi düşünüyorum. Şu anki geldiğimiz nokta, geri bildirimler çok olumlu. Oyuncularımla arkadaş gibi konuşuyorum. Her şeyim çok açık ve onlarla da net konuşurum. Oyuncular da benim ruhumu çabuk hissetti. Nasıl bir insan olduğumu nasıl futbolun içinden geldiğimi görüyorlar. Onlarla ikili ilişkilerimde ayırt etmeden herkese aynı mesafedeyim. Onlar da bundan çok mutlular. Birkaç galibiyet alarak bunu taçlandırmamız lazım. Bu da tabi lafla olmuyor. Çıkıp sahada mücadele etmemiz gerekiyor. Şu andaki üzüntüm bu, tam değiliz. Güçlülük anlamında her geçen gün üstüne koyduk. Bunun da meyvelerini alacağımızı düşünüyorum maçlarda" dedi.

"Buradaki çalışmaların meyvesini alacağız"

Kamp çalışmalarıyla ilgili konuşmalarını sürdüren İsmail Kartal, "13 futbolcumuz kampta yoklar. Sol bekimiz ve 4 stoperimiz yok. Taktik anlamda bu akşam başlayacağım. Bugüne kadar moral ve fizikle geçti. Oyun içerisindeki sirkülasyonla alakalı kopukluklar oluyor. Olmaması için bunun üzerine yoğunlaştım. Başakşehir maçına kadar taktik anlamda çalışacağız. Tam takım olabilseydik biraz da bunların üzerinde yoğunlaşacaktık. En azından bir şeyi doğru yapmak lazım. Moral motivasyonu yukarı çekip, fizik olarak mücadele gücü yüksek, temaslı oyunlar üzerine kurduk. Buradaki çalışmaların meyvesini alacağımızı düşünüyorum, en azından buradaki oyuncularımız üzerinden. Şu an burada olmayan oyuncularımız da takıma kısa zamanda adapte olman için fedakarlık yapacaklar diye inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Emre Belözoğlu'nun her şey gönlüne göre olsun"

Ligde Başakşehir ile oynayacakları maçla ilgili değerlendirmede bulunan tecrübeli teknik adam, "Başakşehir son yıllarda Türk futbolunda önemli yatırımlar yapan bir futbol kulübü ve oyun kültürleri var. 10 yıl öncesine dayalı bir kültür. Geçtiğimiz yıllarda şampiyon oldular. Böyle bir kültür üretmek kolay değil. Buna zaman ve kaliteli oyuncu, sabır lazım. Yönetimlerin, medyanın ve taraftarın çok sabırlı olması lazım. Kolay değil, bunu başardılar. Emre çok kariyerli, çok futbolu iyi bilen, hırslı ve önü açık bir kardeşim. Beraber çalıştık. Beraber çok güzel günlerimiz de çok zor günlerimiz de oldu. Bugün rakibiz, futbol böyle bir şey. Emre'nin her şey gönlüne göre olsun, yolu açık olsun. Çıkacağız, mücadele edeceğiz ve hak eden kazansın diyorum" diye konuştu.

"Savaşan bir takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyorum"

Taraftarın şu anda sabrının olmadığını söyleyen Kartal, "Bizim de zamanımız yok. 3 günde bir maç oynayacağız 1.5 ay boyunca. Gönül ister ki daha fazla zamanım olsaydı. Gerçekçi olmak lazım. Bu oyuncular, bizim oyuncularımız, değerli oldukları için büyük Fenerbahçemizin çubuklu formasını giyiyorlar. Onlar da bunun bilincinde olacaklar. Hep beraber oyuncularımız da durumun, hassasiyetlerin, sorumluluklarının farkında, bilincindeler. Savaşan, mücadele eden takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyorum" ifadelerini kullandı.

"Takımdaki ortam futbolcuların çıkış yapmasına müsait"

Takımda performans olarak yukarı çıkabilecek olan oyuncular olduğunu aktaran İsmail Kartal, "Takımdaki oyuncular çıkış yapabilir. Elimizde kaliteli oyuncularımız var. Fazla vakit geçirdiğimiz oyuncular üzerinden hırsı, mücadelesi olan bir takım olabiliriz. Daha sonra da sakatlıktan, hastalıktan kurtulanlar üstüne koyarlar. Takımdaki ortam buna müsait. Ben inanıyorum, çıkış yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

"Orta alana iki yönlü bir oyuncu düşünüyorum"

Orta sahada yer alan futbolculara ve transferlere değinen Kartal, "Orta sahaya baktığımız zaman mevcutta oyuncumuz var. Gustavo düzeldi, iyi durumda ve sakatlığı geçti. Üstüne koymaya başladı, çalışıyor. Mert Hakan sakat, Meyer, Crespo, Sosa ve Zajc var. Üç günde bir maç oynarsanız bu yeter mi yetmez mi ben de bunları düşünüyorum. Oraya belki daha iki yönlü 6 ve 8 gibi bir oyuncu olabilir gibi düşünüyorum. Bunların hepsi imkan meselesi. Kulübümüzün UEFA kriterlerine uygun bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Devre arası transfer yapmak çok zor. Bu da düşüncelerimin arasında var. Ben her gün bakıyorum kadroya. 2012-13 sezonunda 64 maç oynadık. Türkiye'de bu konuda belki de birkaç antrenörden biriyim. Dolayısıyla her oyuncuya ihtiyacımız olacak. Herkesin takıma maksimum katkı vermesi gerekiyor, her şeyi düşünmek zorundayım. İki tane 8, 10 numara gibi ve tek 6 numara ile oynayalım dedik. Biz bunu denedik bir maçta. Daha sonra kendi normal düzenimize geçtik. Orada tıkandığımızı gördük. İkinci yarı daha anlaşılabilir bir oyun sistemine geçtik ve başarılı olduk. İrfan Can tamamen 8, 10 numara profilinde bir oyuncu. Orada Mesut var, şu anda tedavisi sürüyor. Düzelince iyi bir Mesut her zaman bize katkı sağlar. Bize daha çok biraz daha 6 ve 8 numara gibi oyuncu olursa iyi olabileceğini düşünüyorum. Orada Mesut, İrfan var. Bizim o tarz oyuncularımız var. Çok sıkışırsak Zajc'ı kaydırabiliriz, yapabiliriz bunları. Rakibe göre, maça göre oyuncuları kaydırıyoruz. Birbirlerini tamamlayacak oyuncuları oynatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

"Rakibi görüntülerle inceliyoruz"

Futbolcularla olan iletişimi ile ilgili de konuşan başarılı teknik adam, "Sürekli futbolculara benim yapmak istediklerimi anlatıyorum, bazı şeyleri doğru yapıyorlar onay veriyorum, eksik yaptıkları bazı yerlerde de bunu daha iyi nasıl yapabilirsin, bunu yaparsan daha yukarı çıkabilirsin, hem kendin hem takım bundan pozitif yönde etkilenebilir şeklinde konuşuyorum. Bir de görüntülerle gösteriyoruz. Her şey çok net. 3 tane elimde maç var, benim kendi referansımla ilgili, iki galibiyet bir beraberlik. O maçta oyuncuların olumlu olumsuz referansı var. İkisini de gösteriyoruz ders çıkartıp doğruyu bulalım diye. Bireysel bir şey yapamayız. Hep birlikte hareket edersek bunu başarabileceğimizi görürüz" şeklinde konuştu.

"Mesut'un biraz daha sorumluluk alması lazım"

Fenerbahçe'nin dünyaca ünlü futbolcusu Mesut Özil'in durumuyla ilgili konuşan İsmail Kartal, "Bence Mesut en iyisini ortaya koyamadı. Belinde bir problem vardı. Sürekli telefonda görüşüyorum. İnşallah bu son yapılan tedavisinden sonra Mesut'un çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Dünya çapında bir oyuncu ve kalitesi tartışılmaz. Ama takımda kaliteli büyük futbolcuların her zaman olması gerekiyor. Onların da biraz daha sorumluluk alması lazım. Türkiye Ligi sert bir lig, kolay bir lig değil" dedi.

"Osayi ve Ferdi rakibe tehdit oluşturan oyuncular"

Fenerbahçeli futbolcular Osayi ve Ferdi Kadıoğlu'nun performansıyla ilgili soruya Kartal, "Osayi ve Ferdi çok kaliteli, değerli oyuncular. Çok karakterli temiz çocuklar ve ne verirsen alıyorlar. İstiyorlar çocuklar ve bu da beni çok mutlu ediyor. Verdiğinizi alıyorlar. Onları önde oynatmayı düşünüyorum. İkisi de kuvvetli, rakibe tehdit oyuncular. Sivas maçında mecburiyetten bir şey yaptık. Elimde böyle etkili kanat oyuncuları varken mecbur değilsem önde oynatmak istiyorum. Ferdi zaten oynuyor. Çok yetenekli bir oyuncu, Osayi de öyle. Muhammed yetenekli, önü açık. Ufak tefek rötüşlar lazım. Bu sabah da konuştum kendisiyle. Burak Kapacak'ı tanıyorum Bursa'dan beri, kendisi çok yetenekli. Oynamak için çok fazla süre bulamadı. Oyuncuların biraz şans bulması lazım, güvenmeleri, özgüvenlerini kazanmalarını lazım. Burası Fenerbahçe ve buranın bir ağırlığı var. Geçiş sürecindeler. İnşallah bu geçiş sürecinde onlar da bu eşikleri geçerler buranın kalıcı oyuncuları olurlar, uzun yıllar bu kulübe hizmet ederler" diye cevap verdi.

"Her oyuncuya ihtiyacımız var"

Muhammed Gümüşkaya ve Burak Kapacak'a yapılan tekliflerin hatırlatılması üzerine Kartal, "Teklifler var. Çok yoğun maç trafiğine gireceğiz. Bu oyuncuları verirsek yarın sakatlığı, hastalığı var. Bugün bir plan yapıyorsunuz, yarın iki kişi olmuyor. Yoksa bu maçlara nasıl çıkacağız. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Şimdilik biz transferleri düşünmüyoruz. Başkanımızla birlikte görüşüp, karar vereceğiz. Yerlerine adam almadan bu oyuncuları hiçbir yere veremeyiz. Oynama şartı getirir, oynama maddesi koyarsınız. En az 10 maçta oynatma garantisi isterseniz, yoksa vermiyorum dersiniz alacak olan kişi ona göre alır ya da almaz" dedi.

"Rakibe göre plan yapıyoruz"

Golcü futbolcu Serdar Dursun'un performansına değinen İsmail Kartal, "Serdar Dursun iyi niyetli bir oyuncu. 3 maç üst üste oynadı ve yıprandı. Altay maçında takımın en çok koşan oyuncusuydu. Ne var ne yok veriyor sahada. Şu anda da iyi çalışıyor. Berisha da burada yükselmeye başladı. Maça, rakibe göre bir plan yapıyoruz. Rakibin bir hikayesi var. 8 antrenör hep beraber bakıp izliyoruz rakibin en az 3, 4 maçını. Bunların hikayesini, ne yapıyor ne ediyorlar, bizim hikayemiz ne olmalı diye bakıyoruz. Bu hikayede hangi oyuncuların olması lazım, nasıl başarılı olabiliriz o oyuncularla haftalık planlamayı yapıyoruz" açıklamasında bulundu.

"Transferler için Başkan Ali Koç ile görüştüm"

Takıma yapılacak transferlere açıklık getiren tecrübeli teknik adam, "Transfer konularını Başkanımız Ali Koç ile görüştüm. Nereye oyuncu lazım olduğunu bildirdim. Burada başkanımız ve yöneticilerimiz çalışıyorlar. Devre arası transfer yapmak kolay değil. Burada UEFA kriterleri söz konusu olunca daha zor. Kulübümüz, başkanımız bütün bunları düşünerek hareket ediyorlar. Bu takım için gece gündüz uğraşıyorlar" diye konuştu.

"İddialı olduğum için buraya geldim"

Fenerbahçe'nin hedeflerine anlatan İsmail Kartal, "Taraftarlarımızın doğal olarak 'olmayacak mı' hissi var. Fenerbahçe'nin her kulvarda matematiksel olarak şansı devam ediyor. 3 kulvarda iddiamız var. Ne benim ne oyuncularımızın 'Biz havlu attık, lig bitti ve bu sene gittiği yere kadar gitsin' düşüncesi yok. Ben iddialı olduğum için buraya geldim, oyuncularımız iddialı olduğu için burada. Taraftarlarımız merak etmesin. Fenerbahçe her zaman sonuna kadar savaşır ve mücadelesini eder. Bundan şüpheleri olmasın. Oyuncularımız ve biz sonuna kadar bunun bilincindeyiz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Taraftarın beklentilerini, isteklerini ve o ruhu ortaya koyalım, ondan sonra başarılı oluruz, olamayız orasına bakacağız. Matematiksel olarak şansımız devam ediyor. Nerede kalırsak kalalım her maçı kazanmak için sahaya çıkacağız. Taraftarlara yakışır mücadele etmek için mücadelemizi vereceğiz. Her geçen gün inanıyorum ki hem oyuncularımın hem takımın gelişmesini, gelişmesi yönünde çalıştığımızı görebileceğimizi tahmin ediyorum. Çok fazla hep birlikte çalışma imkanımız olmadı ve çok sık maç oynayacağız. O bizi biraz yıpratabilir. Burada umuyorum ki hep birlikte çok fazla sakatlık olmadan ayakta kalıp bu mücadeleyi en iyi şekilde verebiliriz ve yolumuza devam edebiliriz" şeklinde konuştu.

"Berke'ye güveniyoruz"

Kaleci Berke'nin performansından bahseden Kartal, "Ben herhangi bir mevki söylemiyorum. Herkes bundan etkilenebilir. Berke bir iki maç hatalı gol yemiş olabilir ama genç, önü açık, yetenekleri olan bir kaleci. Belki o gün hatalı bir gol yedi. Keşke yemeseydi 3'te 3 yapabilirdik. Ama futbolda bunlar var. O da bizim en iyi kalecimiz şu anda. Kendisine güveniyoruz. Kaleciler hatalı gol yiyebilirler, bundan sonrada yiyecektir. Bundan dolayı moralini bozmaması gerek. Kalecilik benim felsefemde dik duran, liderlik vasıfları olan, arkadaşlarının arkasında ben buradayım diyen kaleci, en iyi kalecidir. Belki hatalı goller yedi, daha sonra çok daha iyi olacaktır" ifadelerini kullandı.

"Altyapımızda iyi oyuncularımız var"

Fenerbahçe altyapısında olan futbolcularla ilgili konuşan İsmail Kartal, "Altyapıdan beğendiğim oyuncular var, çok gençler. Altyapımız iyi geliyor ve iyi oyuncularımız var. Onlara her daim kapımız açık. Hep onların yanındayız. Burada olmaları da çok önemliydi. Her anlamda A Takım deneyimi çok kıymetli. Fenerbahçe akademi bizim geleceğimiz. Böyle bakmamız lazım" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe'nin genç kalecisi Altay'ın durumu ile ilgili soruya Kartal, "Altay normalde bizimle buraya gelip antrenmanlara başlayacaktı ancak hasta oldu. 2-3 hafta içinde oynayacağını düşünüyorum" dedi.

Macar stoper Attila Szalai'nin kampa katılması ile ilgili konuşan sarı-lacivertlilerin teknik direktörü, "Szalai'nin ayrı bir programı var. Şu anda program dahilinde çalışıyoruz. Birçok şeyle uğraşıyoruz hepsini toparlamaya çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Herkese aynı mesafedeyim"

Takımdaki ilişkilere değinen Kartal, "Ben herkese aynı mesafedeyim; oynayanla da oynamayanla da. Bu yolculuğu beraber yapıyoruz. Ben hepsine sarılmalıyım. Herkese aynı mesafedeyim. Onlara da bu güveni vermeye çalışıyorum ve yapabiliyorsam ne mutlu bana" diyerek sözlerini tamamladı. - ANTALYA Son dakika haberleri: İsmail Kartal: Savaşan bir takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyorum Son dakika haberleri: İsmail Kartal: Savaşan bir takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyorum Son dakika haberleri: İsmail Kartal: Savaşan bir takım ruhunu ortaya koymak için yoğunlaşıyorum

Son Dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun gündem yaratan “ihale“ iddiasına ilk yanıt: Yalancılığını ispat ettin saat 14:40 Trabzon’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan pankart uyarısı: Arkadakileri göremiyorum, bir an önce kaldırın onu saat 14:41 Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması biter bitmez paylaşım geldi: Saat 21.00’de buluşmak üzere saat 15:46 Meteoroloji uyardı Çığ tehlikesi bulunan 4 ili tek tek sıraladılar saat 11:25 Buzlanma nedeniyle İstanbul’da polisleri taşıyan servis minibüsü devrildi: 2’si ağır 10 yaralı var saat 09:56 Trabzon’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı büyüleyen anlar: Tarihi bir gündeyiz saat 17:04 İmamoğlu’ndan Trabzon’daki küçük çocukla ilgili açıklama saat 17:03 Selin Ciğerci transparan pantolonuyla iddialı pozlar verdi saat 16:59 Bafetimbi Gomis, Galatasaray’da saat 16:42 Gülçin Ergül’den kazada hayatını kaybeden sevgilisine duygu dolu sözler saat 16:22 Karda doğa yürüyüşü renkli anlara sahne oldu saat 16:21 Kıbrıs Türk’ü oyuncu kendisine gelen teklifi yıllar sonra açıkladı: Önünde karısıyla cinsel ilişkiye girmem için 15 bin euro teklif etti saat 16:15 Kılıçdaroğlu, Trabzon’daki küçük çocuğun kendisine yönelik söylemleri hakkında konuştu: Lütfen kötü söz söylemeyin saat 16:11 Gaziantep FK’nın, Erol Bulut için “Çigoladalı bazda“ paylaşımı sosyal medyayı kırdı geçirdi saat 16:08 Yunan Parlamentosu karıştı Türkiye’de üretilen maskeler Meclis’te olay oldu saat 15:56 İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’ndan çıkış: Biz olmasak CHP ne kadar oy alabilir Cumhur İttifakı’ndan saat 15:24 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahneye davet ettiği ettiği çocuk: Bay Kemal, Cumhurbaşkanı amcamın karşısında kim O adam hain hain saat 15:22 İlk bölümüyle dikkat çekti Yalnız Kurt dizisinde terör örgütü FETÖ elebaşına gönderme saat 15:21 Galatasaray’da peş peşe ayrılıklar yaşanıyor Luyindama resmen gitti saat 14:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CHP’li belediyelere işten çıkarma tepkisi: Teröristleri doldurdunuz saat 14:55 Fenerbahçe’de istifa sesleri yükseliyor Başkan adayları belirlendi saat 14:44 Cüneyt Arkın oynamayacağı rolleri sıraladı: Anadolu çocuğuyum, o rolü oynamam saat 14:21 45 dakikalık süreyi değerlendiremedi Burak Kapacak’a Rizespor talip oldu saat 14:20 İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’dan açıklama: Atatürk Havalimanı açılamaz, biz varken ihtiyaç yok saat 13:48 3 önemli konu gündemde Gözler Erdoğan’ın başkanlık edeceği toplantıda saat 13:46 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 .bx-slider-sondakika .bx-pager a { color: rgb(62 62 62); border-bottom: 1px solid rgb(210 210 210); padding-top:6px; } .bx-slider-sondakika .bx-pager .active{ background-color: rgb(151 151 151) } .bx-slider-sondakika .bx-caption { font-size: 20px; } @media only screen and (min-width: 1100px) { .bx-slider-sondakika { width: 100%; } .bx-slider-sondakika .bx-wrapper { height: 350px; width: 100%; } .yukselt { height: 400px; } .bx-wrapper img { max-width: 100%; height: 100%; } .bx-slider-sondakika .bx-caption { font-size: 24px; bottom: 10px } .bx-slider-sondakika .bx-pager { width: 100%; } .bx-slider-sondakika .bx-pager a { width: calc(100% / 25); font-size: 12px; } } @media only screen and (max-width: 1100px) { .bx-slider-sondakika .bx-caption{ bottom:0px; } } @media only screen and (max-width: 760px) { .bx-slider-sondakika .bx-wrapper { display:flex; height: calc((411/730) * 100vw); background-color:#000000; } .bx-slider-sondakika .bx-pager a { border-bottom:0; } .bx-slider-sondakika .bx-caption { padding-bottom:0px; margin-bottom: -2px; } } YORUMLAR Kullanıcı Adı 500
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?