USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Mide baypass ameliyatı oldu, 177 kilodan 59 kiloya düştü

Mide baypass ameliyatı oldu, 177 kilodan 59 kiloya düştü 27 yaşındaki gurbetçi hemşire mide baypass ameliyatının ardından 118 kilo verdi Aynı aileden 4 kişiye aynı ameliyatı yapan doktor, ameliyatın korkulacak bir durum olmadığını söyledi Almanya'da yaşayan 27 yaşındaki hem?

Mide baypass ameliyatı oldu, 177 kilodan 59 kiloya düştü
29-01-2022 14:07
Google News

Mide baypass ameliyatı oldu, 177 kilodan 59 kiloya düştü

27 yaşındaki gurbetçi hemşire mide baypass ameliyatının ardından 118 kilo verdi

Aynı aileden 4 kişiye aynı ameliyatı yapan doktor, ameliyatın korkulacak bir durum olmadığını söyledi

SAMSUN - Almanya'da yaşayan 27 yaşındaki hemşire Şeyma Burcu Kayacık, Samsun'da olduğu gastrik bypass ameliyatı sonrasında 118 kilo vererek, 177 kilodan 59 kiloya düştü. Şeyma'nın kilo verdiğini gören ablası, erkek kardeşi ve annesi de Almanya'dan Samsun'a gelerek aynı doktora ameliyat oldu.

Aşırı kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başlayan Şeyma Burcu Kayacık, hem güzel bir dış görünüşe kavuşmak hem de sağlığını geri kazanmak için gastrik bypass ameliyatı olmaya karar verdi. Almanya'da daha önceden kilolu olan bir tanıdığını gören ve nasıl zayıfladığını soran Kayacık, Medicana International Samsun Hastanesi'nde tedavi gördüğünü söyleyen tanıdığından operasyonu gerçekleştiren Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel'in bilgilerini alarak Samsun'da gelerek ameliyat olmaya karar verdi. 177 kiloya kadar çıkan Şeyma Burcu Kayacık, ailesinin rızası olmamasına rağmen Samsun'da gastrik bypass ameliyatı oldu. Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan ve 177 kilodan 59 kiloya düşen Kayacık'ı gören obezite hastası ablası, annesi ve erkek kardeşi de Almanya'dan Samsun'a gelerek gastrik bypass ameliyatı oldu.

"177 kilodan 59 kiloya kadar düştüm, çok mutlu ve huzurluyum"

Ameliyat sonrası 118 kilo veren Şeyma Burcu Kayacık, "2 sene önce 177 kilo ağırlığa ulaşmıştım. Almanya'da hemşireyim. İşte çalışırken nefes alma gibi sağlık problemleri yaşamaya başladım. Tanıdıklarım Samsun'da tedavi olabileceğimi söyledi. 2 sene önce ameliyat oldum ve 177 kilodan 59 kiloya kadar düştüm. Çok mutluyum ve huzurluyum. Ameliyat olmaya karar verdiğimde ailem çok karşı çıktı. Televizyonda gördüğü haberlerden dolayı ameliyat olmama olumsuz bakıyorlardı. Annemle beraber Samsun'a gelip ameliyat oldum. Benim kilo verdiğimi görünce ablam da buraya gelip ameliyat oldu. O da ameliyatın ardından 60 kilo verdi. İkimizin kilo verdiğini görünce annem ve abim de ameliyat olmaya geldi ve ameliyat oldu. Yani ailemden ben, ablam, annem ve erkek kardeşim Doç. Dr. Kerim Güzel tarafından tedavi edildik. Bu ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyem, hiçbir şeyden korkmasınlar. Ameliyat sanıldığı kadar zor değil" dedi.

Anne Kayacık: "Şeyma'nın kilo verdiğini görünce önce Fatma sonra ben ve oğlum da ameliyat olduk"

Kızlarından görüp ameliyat olmaya karar veren Naziker Kayacık, "10 senedir diyabet hastasıyım. Kızım fazla kilolarından dolayı metabolik cerrahi operasyonu geçirmek istiyordu. Duyduğum kötü haberlerden dolayı ameliyat olmasına sıcak bakmıyordum. Sonrasında kızım Şeyma Samsun'da ameliyat oldu. Şeyma zayıflamaya başlayınca öbür kızım Fatma da zayıflamak için ameliyat olmak istedi. Dr. Kerim Güzel diğer kızımı da ameliyat etti. Diğer kızım da kilo verdi. Şeker hastası kilolu bir komşum vardı. Onun zayıfladığını gördüm. Samsun'da ameliyat olduğunu söyledi. Oğlum Resul ile birlikte Samsun'a gelerek bizler de gastrik bypass ameliyatı olmaya karar verdik. Ameliyat öncesi şekerim 500'e kadar çıkıyordu. Ameliyat sonrası şekerim 100'lere kadar düştü. Yapılan operasyonlardan çok memnunuz. Tüm hastane burada bizlerle çok ilgilendiler" diye konuştu.

Resul Kayacık: "Ablalarım zayıfladı, ben de 150 kilodan 80 kiloya düşmek istiyorum"

Ablalarının zayıfladığını gören ve kendisi de annesi ile birlikte zayıflamak için Samsun'a ameliyat olmaya gelen 150 kilo ağırlığındaki Resul Kayacık (22), "2 ablam Samsun'da mide baypass ameliyatı oldu. Ben de kaç senedir bu ameliyatı istiyordum ama bir yandan da korkuyordum. Ben de ablalarım gibi Samsun'da ameliyat oldum. Ameliyattan birkaç gün sonra hiç ağrım kalmadı. Şu anda 150 kilo ağırlığındayım. 2 ablam ve annem de benimle aynı ameliyatı oldular. Benim hedefim ameliyat sonrasında 80 kiloya kadar düşmek. Benden önce ameliyat olan ablalarımdan biri 118, biri de 60 kilo verdi. Ameliyat öncesi zor nefes alıyordum. Ameliyatın ardından nefes almam ve diğer sağlık sorunlarımda bariz bir iyileşme yaşandı" şeklinde konuştu.

"Şeyma'nın zayıfladığını görünce aynı aileden 3 kişiye daha gastrik bypass ameliyatı yaptık"

Cerrahide güven duygusunun esas alındığını ifade eden Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel, "Kayacık ailesinde ilk ameliyata Şeyma ile başladık. Şeyma'nın aşırı kiloları vardı. Daha sonradan aynı aileden 3 kişiyi daha ameliyat etme fırsatımız oldu. Obezite bir halk sağlığı sorunu. Hareketsizlik, yeme alışkanlıklarındaki değişiklik ve yeme sektörünün değişimi nedeniyle obezite aldı başını gidiyor. Obezite aynı zamanda metabolik sendrom, hiper tansiyon, diyabet ve kanser demek. O yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. İlk olarak Şeyma'nın tedavisi ile işe başladık. Şeyma Kayacık tedavi için bize geldiğinde 177 kiloydu. Şeyma ameliyatın ardından 59 kiloya kadar düştü. Onun zayıfladığını gören anne ve 2 kardeşi de bize gelerek ameliyat oldular. Biz aileye gastrik bypass ameliyatı yaptık. Şeyma ve Fatma'nın başarılı ameliyat ve kilo vermelerinin ardından anne Naziker ve erkek kardeşleri Resul Kayacık'ı da mide bypass ameliyatı yaptık" ifadelerini kullandı.

Gastrik bypass ameliyatının korkulacak bir yanının olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Kerim Güzel, şunları söyledi:

"Ailede anne ya da babada obezite varsa çocuklarda obezite olma şansını 2 katına çıkartıyor. Yeme alışkanlığı ailede çocukken kazanılıyor. Ailede birinde obezite varsa diğerlerinde de obezite olma ihtimali çok yüksek. Her ameliyatta sonuç olarak risk vardır. İnsanlar ameliyat sözünü duyunca çekiniyorlar. Çevresinde ameliyat olmuş ve problem yaşamayan kişileri gördüklerinde daha kolay şekilde ameliyat oluyorlar. O yüzden empati yapmak lazım. Çoğu insan da aynı davranışı sergileyebilir. Obezitede ilk seçeneğin cerrahi operasyon olmadığını çok iyi bilmek gerekiyor. Biz Kayacık ailesinde mevcut tedavilerde diyet ve egzersiz programına uysak da kilo veremedik. Sağlık problemleri oluşmaya başlayınca da cerrahi işlem yaptık. Cerrahi işlem bizi obezite ve obezitenin yol açacağı diğer hastalıklardan korudu. O yüzden cerrahiden çok fazla korkmasınlar. Bu ameliyatlarda merkezin, ekibin ve cerrahın deneyimi çok önemlidir. Bu ameliyatlarda sıkıntı çıkma oranı binde 3 ile yüzde 1 arasında değişen küçük bir riske sahip. Yeter ki deneyimli merkezler ve komplike merkezlerde bu ameliyatlar olunsun."

Şeyma Kayacık'ın 118 kilo verdiğini gören ablası Fatma Kayacık'ta 129 kiloyken olduğu ameliyatın ardından 64 kilo birden vererek, 65 kiloya kadar düştü. Resul Kayacık, 150 kilodan 80 kiloya kadar düşmeyi hedeflerken, anne Naziker Kayacık da 99 kilodan 65 kiloya düşmeyi hedefliyor.

Abdulhamit Gül’ün istifasını hızlandıran süreç, İmamoğlu’nun MOBESE görüntüleriyle mi ilgili saat 10:05 3 ay önce evlenen Şevval’in cesedi metruk binada bulundu 3. kattan düşmüş, yaralı halde donarak can vermiş saat 10:17 Yıllar önce ilk eşinin ölümüyle yıkılan Hatice’den Ece Erken’e: Bu acıyı yaşamayan bilmez saat 10:01 Kılıçdaroğlu’ndan, İmamoğlu’nun balıkçıya gitmesi hakkında yorum: Anayasası askıda olan bir devlette özel yaşamın servis edilmesi suç olmaktan çıktı saat 09:21 Bakan değişikliğiyle ilgili muhalefette ilk yorum Babacan’dan: Otoriter ittifak saat 10:06 Varlıklarını TL’ye dönüştüren kurumların, faiz ve kâr payları vergilendirilmeyecek Resmi Gazete’de de yayımlandı saat 10:15 Öleceğini anlayan kanser hastası köpeğin son anları Kaderini gözyaşlarıyla karşıladı saat 10:08 Öğretmenden, öğrencilerine 20 dolarlık ders Tüm sınıf pür dikkat izledi saat 10:07 Son Dakika Adalet Bakanlığı’na atanan Bozdağ’dan ayağının tozuyla ilk açıklama: Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum saat 09:59 Yalnız Kurt sahneye çıktı İşte ilk bölümde yaşananlar saat 09:57 Kırmızı Oda’da, Delikanlı Sadi rüzgarı yeniden saat 09:45 Hafta sonu hava nasıl olacak Meteoroloji pek çok bölge için sarı kodlu uyarı yaptı saat 09:16 Fransa’daki bir internet sitesinde binlerce Türk vatandaşının açık adresi yayında saat 08:54 Yer Gaziantep, manzara yine aynı “Ambulans gecikti“ diyen hasta yakınları hastaneyi birbirine kattı saat 08:48 Ünlü modacı Deniz Marşan, 10 günlük sevgilisiyle evlendi saat 08:41 Adalet Bakanlığına atanan Bekir Bozdağ’ın 15 Temmuz’daki konuşması yeniden hatırlandı: Bomba da atsanız buradayız saat 08:40 Cinsel ilişki sırasında podcast programı kaydeden çift: Diğer insanlara yardım ediyoruz saat 08:37 İstanbul’da ekmeğe zam geliyor Avrupa yakasında 3.5, Anadolu yakasında 4 TL saat 08:28 Ece Erken’in “ambulans neden geç geldi“ isyanına, İl Sağlık Müdürlüğü yanıt verdi saat 08:20 Son Dakika: Adalet Bakanı Abdulhamit Gül istifa etti, yerine Bekir Bozdağ atandı saat 08:05 Son Dakika: TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı, yerine Erhan Çetinkaya atandı saat 08:03 Biden’den yeni hamle: ABD askerlerini yakın zamanda Doğu Avrupa’daki NATO ülkelerine gönderecek saat 08:02 Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun eski eşinden ilk paylaşım: Evlatlarımın babası nurlar içinde uyusun saat 08:01 Meteoroloji’den sarı kodlu uyarı 33 il tehlike altında saat 00:38 Doğal gaz sızıntısından etkilenenlerin sayısı 9’a yükseldi saat 00:36 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 .bx-slider-sondakika .bx-pager a { color: rgb(62 62 62); border-bottom: 1px solid rgb(210 210 210); padding-top:6px; } .bx-slider-sondakika .bx-pager .active{ background-color: rgb(151 151 151) } .bx-slider-sondakika .bx-caption { font-size: 20px; } @media only screen and (min-width: 1100px) { .bx-slider-sondakika { width: 100%; } .bx-slider-sondakika .bx-wrapper { height: 350px; width: 100%; } .yukselt { height: 400px; } .bx-wrapper img { max-width: 100%; height: 100%; } .bx-slider-sondakika .bx-caption { font-size: 24px; bottom: 10px } .bx-slider-sondakika .bx-pager { width: 100%; } .bx-slider-sondakika .bx-pager a { width: calc(100% / 25); font-size: 12px; } } @media only screen and (max-width: 1100px) { .bx-slider-sondakika .bx-caption{ bottom:0px; } } @media only screen and (max-width: 760px) { .bx-slider-sondakika .bx-wrapper { display:flex; height: calc((411/730) * 100vw); background-color:#000000; } .bx-slider-sondakika .bx-pager a { border-bottom:0; } .bx-slider-sondakika .bx-caption { padding-bottom:0px; margin-bottom: -2px; } } YORUMLAR Kullanıcı Adı 500
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?