USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Kilis’te Rusya’nın Ukrayna’yı işgali konulu konferans

7 Aralık Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KODAM) tarafından üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Efe'nin yönlendirici, Araştırmacı Dr. Muhammed Koçak'ın konuşmac

Kilis’te Rusya’nın Ukrayna’yı işgali konulu konferans
31-03-2022 15:09
31-03-2022 15:35
Google News

7 Aralık Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KODAM) tarafından üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Efe'nin yönlendirici, Araştırmacı Dr. Muhammed Koçak'ın konuşmacı olduğu "Rusya'nın Ukrayna'yı İşgali Sonrası Değişen Bölgesel ve Küresel Denklem" başlıklı e-konferans etkinliği gerçekleştirildi.

Konuşmasına Rusya tarihi hakkında genel bir bilgi vererek başlayan Koçak, tarihten bugüne var olan Rus-Ukraynalı ayrışmasının siyasi ve sosyolojik temellerine değindi.

Koçak, Ardından Sovyetler Birliği'nin Dağılmasıyla Rusya'nın üzerinde meşru hak iddia ettiği ve eski toprağı olarak nitelediği Ukrayna'ya yönelik 2022 yılına kadar ki süreçte aşamalı bir diplomasi takip ettiğini ifade etti.

Koçak, “Rusya'nın Donbas, Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri'ni Ukrayna'yı bölmek için resmen tanımasını ve Ukrayna'da yaşayan Ruslar hakkındaki müdahalelerini işgale zemin hazırlamak” olarak değerlendirdi.

Koçak, yakın zaman içerisinde başlayan söz konusu işgal girişimi ile Rus askeri gücünün yetersizliğinin Dünya kamuoyu tarafından fark edildiğine dikkat çekti.

Son olarak Koçak, ABD ve Avrupa ülkeleriyle Rusya arasında sürdürülecek ikili ilişkilerde, başka bir ülkeye ait olan toprakları işgal etmesi ve Uluslararası Hukuk kurallarına aykırı bir politika uygulaması sebebiyle gelişmelerin Rusya'nın aleyhine bir yönde ilerleyeceğini sözlerine ekledi.

E-konferans, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?