USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Kaplan, Öğrencilerin Yurt Sorununu Dile Getirdi

AKP iktidarı 20 yıldır öğrencilerimizi görmezden geliyor. Özel yurtların fiyatları almış başını gidiyor. KYK yurtları yetersiz. Ev kiraları uçuk rakamlara çıktı.

Kaplan, Öğrencilerin Yurt Sorununu Dile Getirdi
23-08-2022 14:13
23-08-2022 14:22
GAZİANTEP
Google News

Milletvekili Kaplan yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi:

Üniversite sayısı çoğaldı ancak bu üniversite sayısı ve üniversiteyi kazanan öğrencilere barınma anlamında yer bulmak çok zor. Özel yurtlarda 4 kişilik oda başı 80, 90 bin arasında değişiyor. Eğitimin her alanında başarısız olan AKP hükümetinin üniversite alanında da öğrencilerimiz de payını alıyor.

Bizi ekonomik çöküşe sürüklerken bile ülkemizin çok zengin, ekonomisinin de yükselişte olduğunu iddia edenler, yüzbinlerce öğrencimizin barınma sorununu da görmezden geliyor, yokmuş gibi davranıyor. Bütün evlatlarımızın insanca şartlarda üniversite okumaya hakkı var. Anayasamızdaki sosyal devlet ilkeleri de bu sorumluluğu hükümete yüklüyor. Fakat, bu sorumluluğu ihlal eden AKP hükümeti 20 yıl boyunca her geçen gün sorunu çözmek yerine daha derinleştirdi. İhtiyaç kadar yurt inşa edilmedi. Sırf CHP'li belediyeler halkın gözünde daha çok takdir kazanmasın diye belediyelerimizin öğrenci yurdu yapmasının önüne yasal engeller çıkartıldı.

Her yerde üniversite açmakla övünen, kendini üniversitelerin kalitesi değil sayısına bakarak başarılı zanneden zihniyet; bu kadar üniversite açarken artacak öğrenci sayısını ve barınma ihtiyacını hiç umursamadı. Devlet yurtlarının kapasitesi zaten yetersiz. Ev kiraları ve yurt ücretlerinden bunalan evlatlarımız sadece özel yurtlarda kalıyor, fakat oralarda bile fiyatlar akıl almaz seviyelere çıkmış. 5 bin 500 lira asgari ücretle geçinen insanımız bu parayı nasıl karşılayabilir? Madem Türkiye, iddia ettikleri gibi zengin; o zaman neden bütün üniversite öğrencilerimizin barınmasını devlet eliyle sağlama imkânlarından yoksunuz? Bunun cevabını muhataplarından bekliyoruz. Ve en yakın zamanda öğrencilerimize bir çözüm bulunsun istiyoruz.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?