USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Irak'ta Olaylar Büyüyor: Sadr Yanlıları Sokağa İndi, Çok Sayıda Ölü Ve Yaralı Var

Irak'ta Şii lider Mukteda Sadr'ın siyaseti bırakmasının ardından patlak veren olaylar büyüyor. Yeşil Bölge'de ABD büyükelçiliğinin yanına havan topu düştü, Sadr'ın askeri kanadı sokağa indi. BM ve Başbakan Kazımi, sukünet çağrısı yaptı.

Irak'ta Olaylar Büyüyor: Sadr Yanlıları Sokağa İndi, Çok Sayıda Ölü Ve Yaralı Var
30-08-2022 12:36
30-08-2022 12:44
GAZİANTEP
Google News

Irak'ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr'ın siyaseti bırakma kararının ardından patlak veren şiddet olaylarının ardından, Sadr Grubu’nun askeri kanadı Seraya es-Selam’ın silahlı üyeleri sokağa indi. 

SADR AÇLIK GREVİ İLAN ETTİ

Bu arada Sadr Hareketi lideri Mukteda El Sadr, Irak'ta şiddet ve silah sesleri durana kadar açlık grevi yapacağını duyurdu.

İşte dakika dakika Irak'ta yaşananlar:

11.01: Irak sağlık yetkilileri, çatışmalarda 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 500'den fazla kişinin ise yaralandığını açıkladı.

10.31: Yeşil Bölge'deki çatışmalar gece kısmen de olsa devam ederken, sabah saatlerinde Yeşil Bölge'ye 4 adet katyuşa roketi düştü.

10.07: İran, Irak ile kara sınırlarını kapattı. Kuveyt, güvenlik endişeleri nedeniyle vatandaşlarını Irak'ı terk etmeye çağırdı.

09.27: Irak’ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr’ın siyaseti bırakma kararı sonrası başlayan gerilim silahlı çatışmaya dönüşürken, bugün ülke genelinde resmi tatil ilan edildi.

00.42: Türkiye Dışişleri Bakanlığı Türk vatandaşlarını Irak'ın başkenti Bağdat'a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

00.34: Mısır, Cezayir ve Arap Birliği, Iraklıları mevcut siyasi krizi aşmak için diyalog diline öncelik vermeye çağırarak, ülkenin daha fazla şiddet, kaos ve kan dökülmesine sürükleneceği uyarısında bulundu.

00.19: Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Ortak Operasyonlar Komutanlığından askeri yetkililerle olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Kazımi, Sadr'a bağlı kişilerin Yeşil Bölge'den acilen çekilmelerini istedi.

23.20: Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "Umarım herkes sorumlu ve temkinli davranır. Çatışma ve sorunların çözümünde silah ve şiddet diline başvurmaz" açıklamasında bulundu.

23.17: Sadr yanlısı göstericiler, Bağdat Havalimanı'na girmeye başladı.

22.45: El Arabiya'nın aktardığı habere göre bölgedeki ABD Büyükelçiliğinin yakınına havan mermisi düştü.

22.33: AFP, Yeşil Bölge'deki çatışmalarda Sadr destekçilerinden 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 85 kişi yaralandığını aktardı. Irak güvenlik güçlerindense iki kişinin öldüğü kaydedildi.

22.22: Hükümet binalarının yer aldığı Yeşil Bölge'de Sadr destekçileri ile İran yanlısı gruplar ve Irak güvenlik güçleri arasında silahlı çatışma yaşanıyor.

22.12: Anbar vilayeti emniyet müdürü, ilde meydana gelebilecek herhangi bir tehlikeyi caydırmak için güvenlik güçlerini hazır duruma getirdiklerini duyurdu.

SADR DESTEKÇİSİ KOMUTAN ÖLDÜ

22.00: Sadr Grubu'nun askeri kanadı Seraya es-Selam, çatışmalarda komutanlardan Akil Cohi'nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

BM'DEN SÜKUNET ÇAĞRISI

21.55: Irak'taki Birleşmiş Milletler Misyonu UNAMI tarafından yapılan açıklamada, Sadr destekçilerine Yeşil Bölge’yi terk etmeleri ve hükümet binalarını boşaltmaları çağrısında bulunuldu.

Sadr destekçilerinin Yeşil Bölge’yi basmasının ardından başkent Bağdat’tan sonra ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, yerel saatle 19.00’dan itibaren bir sonraki duyuruya kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağı duyurulmuştu.

Sadr sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, siyasetten çekildiğini açıklamış, Sadr Grubu’na ait Türbe-i Şerif ile müze dışındaki tüm kurumları kapatmaya karar verdiğini belirtmişti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?