USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

HÜDA PAR - Cumhur İttifakı olası güç birliğinin seçmendeki yansıması! Çarpıcı analiz

2023 seçimlerine kısa bir süre kala HÜDA PAR'ı da bünyesine katmaya hazırlanan Cumhur İttifakı oy potansiyelini artırdığını vurgulayan Milat yazarı Ahmet Ay bugünkü yazısında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

HÜDA PAR - Cumhur İttifakı olası güç birliğinin seçmendeki yansıması! Çarpıcı analiz
25-01-2023 20:29
Google News

Türkiye tarihinin en önemli seçimleri olarak gösterilen 2023 seçimlerine kısa süre kala Cumhur İttifakı önemli bir adım atmış ve Doğu illerinde PKK'nın siyasi uzantısı HDP'ye karşı başarılı olan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) ile olası ittifak girişimlerini hızlandırmıştı.

Bu kapsamda Başkan Recep Tayyip Erdoğan, en son 5 Ocak'ta HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nu kabul etmişti.

Görüşmede seçimler ve ittifak için mutabakata dair konu başlıkları ele alınmıştı.

Milat yazarı Ahmet Ay, HDP'nin Doğu ve Güney Doğu Anadolu'daki seçim usulsüzlüklerine karşı önemli bir şekilde mücadele eden HÜDA PAR'ın mevcut oy potansiyelinin de Cumhur İttifakı'nın gücüne güç katacağının altını çizdi. 

Yazar aynı şekilde Saadet Partisi'nden dikkat çeken bir seçmen geçişkenliğinin yaşandığı Yeniden Refah Partisi ile de yapılacak muhtemel bir ittifakın önümüzdeki seçimlerde önemli bir etken olduğunu belirtti.

Milat yazarı Ahmet Ay'ın "Cumhur İttifakı ve HÜDAPAR" başlıklı yazısı şöyle:

"Siyasi partilerin seçim süreçlerinde yapacakları ittifaklar bu partilerin her konuda birbirlerinin görüşlerini kabul ettikleri gibi bir anlam taşımaz. Asgari müşterekler bulunur, nicel konularda mutabakat sağlanır ve seçimlere güç birliği yapılarak gidilir.

Kimilerinin söylediği gibi seçim ittifakları ilanihaye birliktelik anlamı da taşımaz. Daha önce gerçekleşen RP-MHP-İDP gibi, SHP-DEP gibi seçim ittifakları sadece sandıklardan güçlü çıkmaya yönelikti.

"HDP'NİN CHP AŞKI"

Ancak;

Mesela CHP ile HDP’nin ittifakları sadece bir seçim ittifakı değildir, olmamıştır zira HDP’nin kurucu ağabeyleri kendilerini TÜRKSOLU’nun Kürtçüleşmiş versiyonu olarak görmekle birlikte, TÜRKSOLU’na olan aidiyetlerini inkâr etmemişlerdir. Hatta yıllar önce bugün aktif siyaset yapan HDP’liler, “CHP hem yüzbinlerce Kürdü öldüren partidir hem de 1991 sonrası köylerimizi yakan partidir” diyorlardı. İşte bu durumlar yaşansa bile HDP’nin CHP aşkı bitmek bilmiyor.

"DİNLE KAVGALI SEKÜLERLERE" KARŞI İTTİFAK GENİŞLETİLMELİ

Seküler, dinle kavgalı cephede bu tür ittifaklarla güçlü bir şekilde seçimlere gitme çalışmaları varken,

Milletin değerlerini kendi değeri bilen partilerde durum ne?

AK Parti her konuda anlaşamasa da MHP ile kurdukları Cumhur İttifakı ile Türkiye'nin yararlarını esas alma ve bilhassa Cumhurbaşkanlığı seçiminde güç birliği yapmayı esas almışlardır. Bugüne kadar iyi giden ittifaka yeni partilerin dahil edilmesi ile daha sağlam bir zeminde siyaset yapmaları mümkündür. Bu yeni partilerden biri de HÜDAPAR’dır.

"AZGIN AZINLIKTAN NELER ÇEKİLDİĞİNİ ANLATACAK DONANIMA SAHİP"

HUDAPAR Antalya’dan Van’a kadar bütün illerde, keza İstanbul, Bursa, Konya, Malatya, Elazığ, Bingöl, Erzurum ve daha pek çok ilde etkili bir partidir. Öteden beri seçim ve bir siyasi mülahaza olmadan vatandaşa dokunan bir partidir. Öyle kimi parti temsilcileri gibi evlere gidip ne söylediğini bilmeyenlerden değil HÜDAPAR’lılar. Gittikleri yerlere ülkenin azgın azınlıktan neler çektiğini, ailenin korunması gerektiğini, aziz İslam dininin kardeşlik ve adalet ilkelerini dile getirebilecek donanıma sahip üyeleri ile meramlarını anlatabilecek kalitede temsilcilere sahip. Elbette ki ittifaka dâhil olmaları halinde Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın hizmetlerini en etkili şekilde anlatacaklardır. Geleceğe dair düşüncelerini de anlatmada bir boşluk bırakmazlar.

HDP'NİN SANDIK HIRSIZLIĞINA GÖZ YUMMUYORLAR

HÜDAPAR’ın nicel olarak asıl avantajı da sandıklarda her dönem yapılan usulsüzlüklere göz yummamalarıdır.

2007 seçimlerinden itibaren bütün seçimlerde pek çok il ve ilçede de dostların tespit ettikleri bir gerçeğe ben de şahid oluyordum: Seçim günü sandık sandık gezdiğimizde istisnalar hariç AK Partili sandık görevlileri kendilerini ya kamufle etmişler ya da sandığa gelmemişlerdi. Gelen üyelere durumları sorduğumuzda “Benim haberim olmadan beni müşahit yazmışlar” gerekçesini öne sürüyorlardı. Bu boşluktan yararlanan HDP her seçimde oy kullanmaya gelmeyen seçmenlerin oylarını kullanmakla oy oranlarını arttırıyorlardı. Ama HÜDAPAR üyelerinin bulundukları sandıklarda bu usulsüzlük yapılamaz. Bu da hak edilmemiş yüzde 8-10 oranındaki oyların HDP hanesine yazılmayacağı anlamına gelir.

HÜDA PAR SEÇMEN İLE İÇ İÇE

HÜDAPAR girdiği en son seçimde 200 bini aşkın oy almıştı. Bugün daha yüksek bir oy oranına sahip oldukları muhakkak, çünkü çalışmaları seçim amaçlı ve seçime endeksli olmadığı için her an vatandaşlarla bir şekilde diyalog halindedirler. Bu da vatandaşların HÜDAPAR’ı daha yakından tanımaya sebebiyet veriyor.

"SAADET PARTİSİ'NDEN HATIRI SAYILIR BİR OY ALIYOR"

Cumhur İttifakı yanına Yeniden Refah Partisi’ni de almalıdır. Kısmet olursa bu ilerde detaylı yazacağım bir konu ama şu kadarını söyleyeyim ki sadece 1 oyunun önem taşıdığı bir seçimde SP’den hatırı sayılır oy alan YRP bu ittifaka pozitif katkılar sunar. Bir yandan HÜDAPAR ile sinerji oluşturacak olan Cumhur İttifakı diğer yandan Yeniden Refah ile ciddi bir atak başlatabilir.

Gerçekleşir gerçekleşmez bilemem lakin bölgeyi iyi bilen biri olarak derim ki;

Bu ittifakın ciddi ve hayırlı sonuçlarının olacağına dair kanaatim tamdır."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?