USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Doğan Kalafat, İstanbul depreminin ne zaman gerçekleşeceğine dair olasılıkları açıkladı

Kandilli Rasathanesi profesörlerinden Doğan Kalafat, 1999 yılındaki depremlerden sonra bilim insanlarının İstanbul depremi için yaptığı hesaplamaları hatırlatarak, bunların halen daha geçerli olduğunu söyledi.

Doğan Kalafat, İstanbul depreminin ne zaman gerçekleşeceğine dair olasılıkları açıkladı
25-02-2023 08:18
Google News

Türkiye'nin güneyini ve Suriye'yi 6 Şubat'ta vuran depremler, Kuzey Anadolu fayının yakınında bulunan 16 milyon nüfuslu İstanbul'da deprem korkularını yeniden alevlendirdi. 

Kandilli Rasathanesi Deprem İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Profesör Doğan Kalafat, AFP'ye verdiği röportajda, İstanbul'da yüksek olan deprem riskinin ülkenin güney doğusunu vuran depremler nedeniyle daha da artmadığını söyledi.

"İstanbul'da risk artmadı çünkü tamamen farklı sistemlerden bahsediyoruz" diyen Jeofizik Yüksek Mühendisi Kalafat, son 7,7 büyüklüğündeki sarsıntının Doğu Anadolu fayı olarak adlandırılan başka bir fay üzerinde gerçekleştiğini belirtti.

"ÇOK SAYIDA KÖTÜ BİNAYA SAHİP BÜYÜK BİR ŞEHİR"

İstanbul'un büyük bir depreme hazır olmadığını söyleyen ve birçok mahallenin yumuşak zemin üzerine inşa edildiğinin altını çizen Kalafat, ayrıca inşaatlarda da kalitesiz çimento kullanıldığını sözlerine ekledi.

İstanbul'u "çok fazla kötü inşa edilmiş binaya sahip çok büyük bir şehir" olarak tanımlayan yüksek mühendis Kalafat, olası büyük bir depremi beklerken "zamanın iyi değerlendirilerek sağlam zemin üzerine depreme dayanıklı evler inşa edilmesi" gerektiğini vurguladı.

"19 GÜNDE 8 AYLIK DEPREM OLDU"

1868'de kurulan Kandilli Rasathanesi'nde toplam 110 bilim insanı, 44 binden fazla insanın ölümüne yol açan yıkıcı depremlerden bu yana oluşan artçı sarsıntıları sekiz saatlik vardiyalarla 24 saat takip ediyor.

"6 Şubat'tan bu yana Türkiye'de dokuz bin artçı deprem meydana geldi" diyen Kalafat, bu sayıya normal zamanlarda yedi ila sekiz ayda ulaşıldığını ifade etti.

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

1999 yılındaki depremlerden sonra bilim insanlarının İstanbul depremi için yaptığı hesaplamaları hatırlatan ve bunların halen daha geçerli olduğunu söyleyen Doğan Kalafat'a göre; İstanbul'u da içine alan bölgede 2030'larda 7'den büyük bir depremin meydana gelme olasılığı yüzde 64. Bu olasılık 50 yıl içinde yüzde 75'e, 90 yıl içinde ise yüzde 95'e yükseliyor.

NOT: Bu söz konusu araştırmayı Tom Parsons yapmış ve çalışmasını 2004 yılında yayımlamıştı.

"ERKEN UYARI SİSTEMİNİN KAZANDIRABİLECEĞİ 7-8 SANİYESİ İSTANBUL İÇİN YETERLİ DEĞİL"

Günümüz teknolojisiyle de bir depremin ne zaman gerçekleşeceğini önceden tahmin etmenin mümkün olmadığını söyleyen bilim insanı, bununla birlikte "Belli bir hata payıyla depremin nerede meydana gelebileceğini ve ne büyüklükte olabileceğini gösterebiliyoruz" dedi.

Kandilli Rasathanesi'nin deprem erken uyarı sistemi geliştirdiğini söyleyen Kalafat, bununla birlikte İstanbul'un fay hattına çok yakın olması nedeniyle deprem olmadan uyarı yapılması durumunda bile milyonlarca kişinin kurtulmak için yeterli zamanı olmayacağını ifade ederek, "Erken bir uyarı en fazla 7 ila 8 saniye kazandıracaktır ki bu da insanların güvenli bir yere ulaşması için yeterli bir süre değil. Buna karşılık böyle bir sistem, fay hattından daha uzakta bulunan ve 11 Mart 2011'de yıkıcı deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'nın Tohoku bölgesinde 45 saniyeden fazla zaman kazandırabilir. Ama orada vatandaşlara uyarı mesajı gönderebiliyorsunuz. Burada böyle bir imkanımız yok" dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?