USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Ailesinin kalıtsal hastalığı Akdeniz anemisini kemik iliği nakliyle yendi

Ablasını Akdeniz anemisi (talasemi) hastalığından kaybeden, kendisi de bu rahatsızlığına bağlı gelişen siroz hastalığına karşı yaşam mücadelesi veren 12 yaşındaki Yusuf Ferhan Kaya'nın yüzü, kemik iliği nakliyle güldü.

Ailesinin kalıtsal hastalığı Akdeniz anemisini kemik iliği nakliyle yendi
01-12-2022 16:01
Google News
Izmir

Şanlıurfa'da akrabalık bağı bulunan Fatma ve Abdülkadir Kaya'nın 1993'te dünyaya gelen kızları, Akdeniz anemisi nedeniyle hayata tutunamadı. Çiftin sonraki yıllarda doğan 5 çocuğundan 3'üne de aynı hastalık teşhisi konuldu.

Ablası ve ağabeyiyle düzenli kan nakilleri veren ve ilaçlarla yaşamını sürdüren 12 yaşındaki Yusuf Ferhan Kaya'nın karaciğerindeki büyümenin ardından siroz olduğu belirlendi.

Kemik iliği nakli için sıraya alınan Kaya'ya müjdeli haber, temmuz ayında geldi. Başarılı geçen operasyonun ardından hücreleri kan üretmeye başlayan Kaya, sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Uygun ilik bulunduğunu rüyasında gördü

Yusuf Ferhan Kaya, AA muhabirine, uygun kemik iliği bulunması sürecinde umudunu hiç yitirmediğini belirtti.

Uygun iliğin bulunduğu haberi geldiğinde kendisinin uykuda olduğunu anlatan Kaya, "Rüyamda bir ağabey geliyordu. Bana ilik veriyordu, ben de iyileşiyordum. Gidiyordu, dur diyecektim. Sonra annem beni uyandırdı." dedi.

Kaya, uyandıktan sonra annesinin müjdeli haberi verdiğini ve rüyasının kısa sürede gerçeğe dönüştüğünü vurgulayarak, "Kendimi çok iyi hissediyorum. Artık kan almaya gitmeyeceğim, her yeri gezebileceğim. Dışarı çıkıp oynayacağım. Kemik iliği nakli olmayı bekleyen arkadaşlarım umutlarını kaybetmesin. Hastanedeyken 'Ben iyileşeceğim.' diyordum." ifadesini kullandı.

"Yusuf'a sarılınca dünyalar benim oluyor"

Anne Fatma Kaya, eşi ile akraba olmaları nedeniyle 6 çocuğunun 4'üne Akdeniz anemisi teşhisi konulduğunu ve ilk çocukları hayatını kaybettiğinde çok üzüldüğünü söyledi.

Yusuf için doktorların ve ailenin çok çaba gösterdiğine işaret eden Kaya, "Barış hocam ve ekibinden Allah razı olsun. Yusuf'un kullandığı ilaçlar azaldı, 3 aydır kan almıyor. Rabb'im herkese nasip etsin. Saçı da çıktı. Artık çok mutlu. Yusuf'a sarılınca dünyalar benim oluyor. Oğlum nakil olmasaydı siroz hastalığından kaybedebilirdim." diye konuştu.

Abla ve ağabeyi de umutla bekliyor

Pediatrik Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Malbora da Akdeniz anemisi tedavisinin kemik iliği nakli yapılmadığı takdirde ömür boyu sürdüğünü anlattı.

Uzun zamandır takibinde olan Yusuf Ferhan Kaya'nın 2 yıla yakın süredir kemik iliği nakli olmayı beklediğini dile getiren Malbora, şunları aktardı:

"Bu hastalara 3-4 haftada bir kan nakli yapılması lazım. Hastaların kalp ve karaciğer gibi organlarında demir birikimi oluyor. Bu da biriktiği organa zarar veriyor. Bu nedenle hastalar 2 yaşından itibaren ilaç kullanıyorlar. Karaciğerinde biriken demir, kritik sürece, organ yetmezliğine götürüyordu. Elimizi çabuk tutmaya çalıştık. TÜRKÖK'ten tam uyumlu vericisi çıktı. Nakli yaptık. Maalesef ablası ve ağabeyi için henüz uyumlu kemik iliği vericisi bulunamadı. Umarım en kısa sürede bulunur."

Malbora, Yusuf gibi çok sayıda çocuğun umutla uygun kemik iliği beklediğine işaret ederek, 18-50 yaş aralığındaki herkesin Türk Kızılay aracılığıyla TÜRKÖK'e kemik iliği bağışında bulunabileceğini hatırlattı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ