USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

ABD ordusunun İHA'sı 64 gün havada kaldıktan sonra yere çakıldı

Beklentileri aşan ve rekorlar kıran Airbus Zephyr S 64 gün aralıksız uçtuktan sonra yere çakıldı.

ABD ordusunun İHA'sı 64 gün havada kaldıktan sonra yere çakıldı
22-08-2022 18:01
Google News

Havada kaldığı her saniye rekor kıran Airbus Zephyr S, 64 günün ardından düştü. ABD'nin Arizona eyaletinde yer alan bir bölgeye çakılan drone aldığı darbelerle kullanılamaz hale geldi. 

19 Ağustos Cuma günü meydana gelen olayda yerden yaklaşık 70 bin yükseklikte normal bir şekilde uçmaya devam eden Airbus Zephyr S, bilinmeyen bir nedenle 20 bin fit yüksekliğe kadar düşmeye başladı. En sonunda ise yüksek bir hızla yere çakıldı.

Konuyla ilgili adı açıklanmayan bir ordu yetkilisi, herhangi bir yaralanmanın olmadığını belirterek "Ekiplerimiz şu anda bin 500 saatten fazla stratosferik görev verisini analiz ediyor. Bu prototipin ultra uzun ömürlü uçuşundan elde edilen değerli deneyim, ordunun yüksek irtifa platform hedeflerine doğru olumlu bir adım olduğunu kanıtladı. Uçak kurtarma ve veri analizi gerçekleştiğinde, daha fazla bilgi mevcut olacak” dedi.

Airbus Zephyr S, inanılmaz derecede hafif ve 23 metre kanat açıklığına sahip bir drone. Atmosferin stratosfer katmanında uzun süre uçması için tasarlanan drone, güneş enerjisiyle çalışıyor. 15 Haziran'da başlatılan test, pilin ne kadar dayanabileceğini ve drone'nun genel dayanıklılığını test etmek için yapılmıştı.

Zephyr S, kameralardan ve radarlardan sinyal bozma teknolojisine kadar çok sayıda faydalı yükü barındırabiliyor. ABD ordusu şimdi Zephyr S ile Pasifik Okyanusu üzerinde başka bir test uçuşu yapmayı planlıyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?