USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Türkiye'den Esad'ın "Türk askeri çekilsin" talebine cevap

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Esad ve kurmaylarının "Türk askeri Suriye'den çekilmeli" şartı için, "Bizim çekilmemiz demek, terör örgütlerinin bu bölgeye gelmesi demektir. Bir uzlaşı olmadan oraların boşaltılması çatışma demektir" dedi.

Türkiye'den Esad'ın "Türk askeri çekilsin" talebine cevap
24-05-2023 13:31
24-05-2023 13:35
GAZİANTEP
Google News

Son aylarda; Suriye ile Türkiye arasındaki normalleşme görüşmeleri başlamıştı. Şam yönetimi, Ankara dahil tüm güçlerini topraklarından çekilmesini isterken; Türkiye ise, terör örgütünün varlığı devam ettiği sürece operasyonlarını sürdüreceğini vurguluyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esad yönetimini söz konusu tavrıyla alakalı değerlendirmeler bulundu.

Hürriyet gazetesinden Fatih Çekirge'ye konuşan Çavuşoğlu, Esad ve kurmaylarının "Türk askeri Suriye'den çekilmeli" şartı için, "Biliyorsunuz, ara ara Suriye rejimi açıklamalar yapıyor. Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi gerektiğini söylüyorlar, bunu toplantılarda da dile getiriyorlar. Şu anda bizim çekilmemiz demek, terör örgütlerinin bu bölgeye gelmesi demektir. Biz burada bulunarak Suriye'de bir terör koridorunu önlerken, aynı zamanda Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğünü de garanti altına aldık. Esas tehdit Suriye'nin kuzeydoğusunda yani PKK/YPG'nin bulunduğu bölgededir. Eğer şimdi bu şekilde çekilirsek buraya terör örgütleri gelip yerleşir, orayı terör doldurur. Terörün gelmesi de Türkiye'ye ilave göç baskısı demektir. Yani bir uzlaşı olmadan oraların boşaltılması çatışma demektir. Çatışma demek ilave göç yükü demektir" ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?