USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Türkiye'ye anlamlı mesaj: Felaketleri birlikte göğüsleyeceğiz

Türkiye'ye kardeşlik desteğini ifade etmek için düzenlenen “Karabağ'dan Anadolu'ya: Gençlerin İstanbul Forumu”nun oturumları gerçekleştirildi. asrın en büyük depremiyle sarsılan Türkiye'ye anlamlı mesaj verildi.

Türkiye'ye anlamlı mesaj: Felaketleri birlikte göğüsleyeceğiz
26-02-2023 21:02
Google News

Wyndham İstanbul Airport Hotel`de gerçekleştirilen Forum, Azerbaycan`ın Karabağ zaferinin elde edilmesinde şehit olanların ve Türkiye`deki depremde hayatını kaybedenlerin bir dakikalık saygı duruşu ile anılması ile başladı. Daha sonra Türkiye ile Azerbaycan`ın ulusal marşları seslendirildi.

Azerbaycan Gençler Fonu’nun desteği ile Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Yeni Çağ Medya Grubu’nun yardımlarıyla Kızılbaş Gençleri Eğitim Sosyal Birliğinin organizatörlüğünde düzenlenen forumun açılış konuşmasını yapan proje başkanı ve Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, konukları selamlayarak Karabağ Savaşı`nda olduğu gibi Asrın Felaketi`nde de Azerbaycan ve Türkiye halklarının birlikte olduğunun tüm dünyaya sergilendiğini bildirdi.'TÜRK HALKININ YANINDAYIZ'

Alesger, “Zaferimize beraber sevindiğimiz gibi acımızla da beraber kavrulduk. Nasıl ki, Hocalı`da böyle kavrulmuştuk. Ünlü şairimiz Abdurrahman Karakoç`un da dediği gibi, “Alevler sizdeyse közü bizdedir. Sizdeki yaranın özü bizdedir.” Ve her iki anda Türkiye ve Azerbaycan kamoyu beraber hareket etti. Bugün Türk halkının yanında olduğumuzu, birlik ve beraberliğimizin ilelebet devam ettiğini bir daha sergilemek istiyoruz. Bu nedenle bu kardeşlik forumunda her zaman birlikte, omuz-omuza mücadele ettiğimiz kardeşlerimizle birlikteyiz.” ifadelerini kullandı.

'FELAKETLERİ BİRLİKTE GÖĞÜSLEYECEĞİZ'

Hocalı'da yaşanan katliama da değinen Alesger, "Her yıl 25-26 Şubat'ta Hocalı'yı anıyoruz. Hocalı'daki vahşete birlikte üzülüyoruz. Aynı şekilde depremde ve asrın felaketinde vefat eden insanlarımız için üzülüyoruz. Üzüntümüz için bir aradayız. Karabağ'ın zaferinde, Kıbrıs'ın en mücadele döneminde birlikte olduğumuz gibi bugün de buradayız. Bir olacağız birlikte güçlü olacağız ve bütün bu felaketleri de birlikte göğüsleyeceğiz." diye konuştu.

Agil Alesger`in açılış konuşmasından sonra protokol konuşmalarına yer verildi.

Azerbaycan`ın İstanbul konsolosu Zaur Allahverdi-zade, milletvekili, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti milletvekili Hasan Küçük, Azerbaycan Gencler Fonu yetkilisi Mübariz Kadirov, Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Sefer Karakoyunlu her daim gelişen Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinden bahsederek bu ilişkilerin milletler seviyesine çıkmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Azerbaycan'ın İstanbul Konsolosu Zaur Allahverdizade, anlamlı bir toplantıda olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek başladığı konuşmasında, ülkesinin depremde yaptığı yardımlara değindi.Allahverdizade, Azerbaycan'ın deprem bölgesine yönelik yardımlarını şöyle anlattı:

"Malumunuz 6 Şubat'ta kardeş ülkede Kahramanmaraş merkezli deprem hepimizin kalbini sarstı. Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve 40 binden fazla can kaybına neden olan bu depremden hemen sonra Azerbaycan devleti ve halkı, kardeş Türkiye için seferber oldu. Uluslararası yardımlar Azerbaycan'dan geldi. Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev'in talimatıyla Olağanüstü Haller Bakanlığının arama kurtarma ekipleri, AFAD ve diğer ilgili kuruluşlara yürüttüğü çalışmalarda destek olmak amacıyla deprem bölgelerine intikal etti. Akabinde jeneratör, ısıtıcılar, çadırlar, gıda ve erzak malzemelerinden oluşan yardımlar hava ve kara yolu ile deprem bölgelerine gönderilmeye başlandı. Bunun yanı sıra Azerbaycan'ın dört bir yanında Bakü başta olmak üzere her ilde, ilçesinde, köyünde Azerbaycan halkı Türkiye'de depremden etkilenen kardeşleri için yardım kampanyaları başlattılar ve bu kampanyalar bugün devam etmektedir. Azerbaycan ve Türkiye iki kardeş ülke olarak Allah'ın izniyle birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bu zorlukların da üstesinden gelecek ve deprem yaralarını saracaktır."

Deprem bölgelerine Azerbaycan`ın göndermiş olduğu yardımları, halkın gayretini, Türkiyeli kardeşleri için akıttıkları göz yaşlarını hatırlatan Şamil Ayrım, “Gücümüzü birliğimizden alıyoruz.” diye vurguladı.

KKTC'Lİ VEKİLDEN KIBRIS TEKLİFİ

KKTC milletvekili Hasan Küçük, Türk dünyası gençlerini bir araya getiren böylesi etkinliklerin düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek gelecekte “Karabağ`dan Anadolu`ya, Anadolu`dan Kıbrıs`a” temalı forumun Kıbrıs`ta düzenlenmesi teklifinde bulundu.

Protokol konuşmalarının akabinde Karabağ`dan Anadolu`ya Medya Paneli ve Karabağ`dan Anadolu`ya Gençler Paneli düzenlendi.

Ülke TV Haber Koordinatörü Mustafa Yıldız moderatörlüğünde yapılan birinci panelde Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli, Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Hasanoğlu ve Vataninfo Haber Ajansı Başkanı Nahid Canbakışlı, iki ülke arasındaki medya ilişkilerini masaya yatırdılar.

Gençlerin Girişimine ve Gelişimine Destek Sosyal Birliği Başkanı, Diaspor Enformasyon Merkezi Başkanı Toğrul Allahverdili`nin modaratörlüğünde yapılan Karabağ`dan Anadolu`ya Gençler Paneli`nde Gazeteci Aysu Mola, Azerbaycan`ın DAVAM Harekatı Başkanı Nihad Allahyarlı, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Koordinatörü Altay Mirzaliyev ve gazeteci Natik Çırakzade gençlerin entegrasyonu konusunu ele aldılar.

Daha sonra ise kardeş ülkeler arasındaki dayanaşmayı sembolize eden plaketler sahiplerine takdim edildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?