USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Süs bitkileri üretiminde 2022'de rekor artış yaşandı

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akcan, geçen yıl süs bitkileri üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 20,4 artarak 2 milyar 59 milyon 512 bin adede yükseldiğini, bunun rekor bir artış olduğunu söyledi.

Süs bitkileri üretiminde 2022'de rekor artış yaşandı
17-01-2023 11:28
Google News
Ankara

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de süs bitkileri üretiminin Kovid-19 salgınının yaşandığı 2020'den sonra artışa geçtiğini, bu durumun hem sektör hem de ekonomi adına memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

2020'de yıllık olarak yüzde 3,5 azalan süs bitkileri üretiminin 2021'de yüzde 2,9 arttığına dikkati çeken Akcan, "Geçen yıl süs bitkileri üretimi bir önceki yıla göre yüzde 20,4 yükseldi. Söz konusu yüzde 20,4'lük artış süs bitkileri üretiminde rekor bir yükseliştir. İhracattaki artış ve üreticilerin özverili çalışmaları sayesinde sektör bir ivme kazandı. Bu artış, pandemi sonrası sektörün kendini hızla topladığının da göstergesidir." diye konuştu.

Geçen yıl süs bitkileri üretimi içinde kesme çiçeklerin yüzde 68,2, diğer süs bitkilerinin ise yüzde 31,8'lik bir paya sahip olduğuna işaret eden Akcan, söz konusu dönemde kesme çiçek üretiminin yüzde 31,9, dış mekan süs bitkileri üretiminin yüzde 3,6 arttığını, iç mekan süs bitkileri üretiminin ise yüzde 17,5 azaldığını dile getirdi. Akcan, kesme çiçekler içerisinde nergis, karanfil ve orkide üretimindeki artışların dikkat çekici olduğunu ifade etti.

"Üretim artışını son üç yıldaki ihracat artışını da tetikledi"

Akcan, Yeşil Mutabakat politikaları ve kuraklığa karşı duyarlılığın artmasının sektöre olan ilgiyi artırdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Üretim artışını son üç yıldaki ihracat artışını da tetiklemiştir. Üretimde sadece miktar değil kalite de her geçen gün artmaktadır. Dünyada ve ülkemizde sürdürülebilirlik, yeşile dönüş, karbon emisyon oranları gibi konular daha uzun süre gündemde olacaktır. Tam da bu noktada süs bitkilerinin öneminin her geçen gün artacağını ve kaliteli üretimin önümüzdeki yıllarda daha artmasını beklediğimizi söylemek yanlış olmaz."


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?