USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Şehitliğin üzerine hayvan barınağı kurdular, yetmezmiş gibi mağdura yattılar

Boğaziçi Üniversitesi'nde Nafi Baba Şehitliği ve Tekkesi üzerinde bulunan gayriresmi statüdeki hayvan barınağı, üniversite ekiplerince tahliye edilip daha müsait bir alana taşındı. Fakat provokatörler, buradan mağduriyet çıkarmaya çalıştı.

Şehitliğin üzerine hayvan barınağı kurdular, yetmezmiş gibi mağdura yattılar
26-03-2023 19:39
Google News
HABER 7 - ÖZEL

Ocak 2023'te üniversite mezunları tarafından haksız bir şekilde işgal edilmiş ve yıllarca rant sağlanmış arazinin tahliyesi ile gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi, bu kez hayvan barınağı ile öne çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi'nin büyük kazanımı! Peşkeş çekilen arazideki BÜMED işgali bittiBoğaziçi Üniversitesi'nin büyük kazanımı! Peşkeş çekilen arazideki BÜMED işgali bitti

Son bir yıldır tahliyesi konuşulan Nafi Baba Şehitliği ve Türbesi yakınındaki gayriresmi statüde bulunan hayvan barınağı, yetkililerin kontrolü altında daha güvenilir ve daha sağlıklı bir ortama taşındı. Fakat provokatörler, yapılan ıslahatı durdurabilmek için mağdura yattılar.

ŞEHİTLİĞİN ÜZERİNE İLLEGAL HAYVAN BARINAĞI KURDULAR

Boğaziçi Üniversitesi arazisi üzerinde öğrencilerin kurduğu Barınma Merkezi BU PAWS adlı illegal oluşum, Nafi Baba Şehitliği, Nafi Baba Tekkesi ve Şüheda Kuyusu'nun arazisinde bulunuyor. Ayrıca hayvan barınağının elli metre kadar ilerisinde Nafi Baba Tasavvuf Araştırmaları Merkezi mevcut.

Buna ek olarak, şehitlik arazisinde kurulmuş yasadışı hayvan barınağının bölgedeki insanlar açısından tehlike arz ettiği biliniyor. Haber 7'nin edindiği bilgiler doğrultusunda, civardaki öğrencilerin zaman zaman köpeklerin saldırısına uğradığı ve buradaki hayvanların bakımı için elverişli bir ortam oluşturulamadığı öğrenildi.

Gelen şikayetler akabinde üniversite yönetiminin diğer hayvan dernekleriyle ve BUPAWS'ın yöneticileriyle irtibata geçtiği ve aynı barınağın, daha elverişli koşullar altında farklı bir yere taşınmasının gündeme getirildiği saptandı. 

Boğaziçi Üniversitesi Medya Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, inşaat sürecinin mimarların gözetiminde olduğu ve bir önceki korsan yapıya kıyasla daha steril bir ortam oluşturulduğu aktarıldı.

Yaklaşık bir yıldır devam eden ve tüm hayvan derneklerinin haberdar edildiği süreç bugün noktalandı. Edinilen bilgilere göre bu alanın, önceki mekanın yakınında bulunduğu öğrenildi. Görevliler nezaretinde BU PAWS'taki köpekler yeni inşa edilen alana götürüldü. 

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı'ndan Mimar Nilüfer Başaran, yeni inşa edilen mekanı şu ifadelerle anlattı: 

"Aşağıdaki köpek barınaklarını daha düzgün bir yere alabilmemiz için bu kısım seçildi. Bu kısımda iki tane üst üste konteyner kuracağız. İlk giriş kısmında üç tane difrizli buzdolabı olacak. Kendileri istediler, zaten mevcutta da varmış. İki tane çalışma makinesi, bir kurutma makinesi için yer ayırılıyor ilk konteynerde... Malzeme, yiyecek depoları var... Üst kısmı personelin kalabileceği bir yer olarak düşündük... Kanalizasyonu, elektrik, suyu var... Alt kısımda da hepsi var... Diğer kısımda hepsi ayrı ayrıyken burada aydınlatma sağlandı, su getirildi, havuz yeri getirilecek..."

ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?