USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Nizip Ticaret Odası Heyeti İhracat İçin Moskova’da

Nizip Ticaret Odası (NTO) tarafından üyelerinin ihracatını arttırmak ve Rusya ile iş birliği imkânlarının geliştirilmesi amacıyla Rusya’nın Moskova şehrine yönelik bir ticaret heyeti programı düzenlendi.

Nizip Ticaret Odası Heyeti İhracat İçin Moskova’da
13-10-2023 15:20
13-10-2023 15:23
GAZİANTEP
Google News

Heyet programı kapsamında ilk olarak Rusya’nın Moskova kentinde düzenlenen AGROPRODMASH Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ziyaret edildi.

Rusya`nın uluslararası en büyük gıda işleme endüstrisi AGROPRODMASH fuarını ziyaret eden NTO heyeti, ticari, sektörel ve ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirdi.

NTO heyeti fuar ziyaretlerinin ardından Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) üyeleri ve T.C. Moskova Büyükelçiliği Ticaret Ataşeleri ile bir araya geldi.

Rus Türk İşadamları Birliği ev sahipliğinde bir araya gelen NTO Heyeti, Rusya ekonomisi ve son ticari gelişmeler hususunda kapsamlı bilgiler aldı.

Düzenlenen toplantıda bir açıklama yapan NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki karşılıklı yatırımların 10 milyar dolar düzeyine ulaştığını belirti.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığını belirten NTO Başkanı Mehmet Özyurt şunları ifade etti; “Rusya en önemli dış ticari ortaklarımızdan biridir. Karşılıklı ticaretimizin her geçen gün gelişmesi bizleri memnun etmektedir. Türkiye'nin Rusya'ya en çok ihracat yaptığı sektörler meyve ve kuruyemiş, makine ve mekanik parçalar, otomotiv, plastik ve plastik ürünleridir. İthal edilen başlıca ürünler ise Mineral yakıtlar, yağlar, taşkömürü, ayçiçek, aspir ve pamuk tohumu yağları, demir çelik ve alüminyumdur. Gaziantep ve Nizip tarımdan sanayiye her alanda yatırım yapılabilecek bir kent. Bu nedenle iki ülke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yönelik çalışmalarda bölgemizin de önemli bir rol oynayacağı kanısındayım. Ticaretimizi bu sektörlerde de geliştirerek ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirmeliyiz. Firmalarımızın sektörleri ağırlıklı olarak bitkiselyağ, Antepfıstığı, kuruyemiş, hububat bakliyat, baharat, mobilya ve inşaattır. Her geçen gün yeni yatırımlar ile sektör çeşitliği artmakta ve ihracatımız artış trendinde devam etmektedir. Bu trendi sizlerle de arttırmalıyız. Bölgemizdeki ürünlerimizin uluslararası platformlarda da tanınması için birçok çalışmalar yapmaktayız.  Nizip Ticaret Odası olarak Nizip Zeytinyağı, Nizip Sabunu, Nizip Patlıcanı coğrafi işaretlerini aldık. Nizip Mızar Havucu içinde çalışmalarımız devam etmektedir. Lobicilik çalışmalarımız sonucunda ihracatımızı arttırmak ve kolaylaştırmak amacıyla Nizip’te Gümrük Müdürlüğü kurduk. Bu iş seyahatini ticaret hacmimizi karşılıklı artırmak için gerçekleştirdik. Rusya’da büyük bir ticaret potansiyeli var, bunu çok iyi görmekteyiz. Gaziantep ve Nizip’li işadamları olarak bu potansiyeli değerlendirmek ve bölgemizin üretimlerini buralara daha fazla ulaştırmak istiyoruz. Bu ziyaretin her iki ülke içinde verimli olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rus RTİB Yönetim Kurulu Denetleme Kurul Üyesi Bozkurt Kaplangı, T.C. Moskova Büyükelçiliği Ticaret Ataşeleri Ahmet Onur Öztürk ve Cansu Şaziye Tanrıverdi tarafından gıda sektörü başta olmak üzere, banka, finans, lojistik, firma kurulumu hususunda NTO heyetine bilgilendirmeler yapıldı.

Toplantı sonunda NTO Başkanı Mehmet Özyurt tarafından RTİB Yönetim Kurulu Denetleme Kurul Üyesi Bozkurt Kaplangı, T.C. Moskova Büyükelçiliği Ticaret Ataşeleri Ahmet Onur Öztürk ve Cansu Şaziye Tanrıverdi’ye plaket, Nizip Zeytinyağı ve Nizip Sabunu’nun coğrafi işaretleri takdim edildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?