USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

Medya Ombudsmanı Bildirici'den Esra Erol'a tepki: Ailenin özel alanını tarumar etti!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, yüzünün görünmesini istemeyen 18 yaşındaki kadının kameraların karşısına çıkaran ve onu canlı yayında azarlaması nedeniyle tepki çeken Esra Erol’u, eleştirdi.

Medya Ombudsmanı Bildirici'den Esra Erol'a tepki: Ailenin özel alanını tarumar etti!
03-02-2022 15:00
Google News

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) hakkında 'çalışma' başlattığı gündüz kuşağı programlarından biri olan 'Esra Erol'da' programında yüzünün görünmesini istemeyen 18 yaşındaki kız canlı yayında azarlandı ve ifşa edildi.

Esra Erol'un ailesiyle birlikte eve dönmek isteyen genç kadına yönelik sözleri, ısrarla programda tutmaya çalışması kamuoyunun tepkisini çekti.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici de yaşananları kendi ismini taşıyan internet sitesindeki yazısıyla değerlendirdi.

"Aslında Esra Erol’un bu kadar sinirlenmesinin nedeni Elif’in onun programında aktör olmayı reddetmesi. Programın senaryosunun bozulmasına izin vermek istemediği belliydi. Onun için de yerine döndükten sonra bile yüksek perdeden 'çirkin ilişkiler' diye konuşmayı sürdürdü. Hatta kendini tutamayıp yayımlanamayacak kadar ağır sözler de söylemiş olacak ki, bazı cümleleri sessizleştirilmiş, ekrana yansıtılmamıştı" ifadesini kullanan Bildirici, şöyle devam etti:

"Bu sırada stüdyoda Elif’in annesi ve ablası ağlıyor; babası mosmor olmuş bir yüzle oturuyordu. Sonunda dayanamadı annesi yanına gitti, sarıldı kızına. İkisi birden ağlaşırken Elif, 'Eve gitmek istiyorum' dedi. Esra Erol, 'Eve götüreceğiz demeyin' diye uyardı anneyi!

Elif- Anne ne olur çıkalım, eve geleceğim.

Anne- Bak biz senin için buralara geldik.

Elif- Anne ne olur çıkalım buradan…

Esra Erol- Çıkarın dışarı…

Fakat ne olduysa, Esra Erol, sanki az önce 'Çıkarın dışarı' diyen kendisi değilmiş gibi Elif’in stüdyodan ayrılmasına izin vermedi. Annesi, ablası ve Elif birbirine sarılmış ağlarken konuşmayı sürdürdü.

'HASTANE KONTROLÜNDEN GEÇSİN'
Anne ve abla, Esra Erol’un yanına döndükten sonra da fonda hâlâ Elif ve ablasının ağıtları duyuluyordu. Elif de aralıklarla 'Çıkalım' diye sesleniyordu. Esra Erol anneye sordu:

Esra Erol- Ne dedi size?

Anne- Eve gitmek istiyor.

Esra Erol- Eve dönecek misin Elif?

Elif- Eve gideceğim, çıkalım.

Abla- Bizi şimdi gönderseniz! Gidelim, üç kişi geldik dört dönmek istiyoruz.

Baba- Ama yine de doktor kontrolünden geçsin bu…

Esra Erol- Hastane kontrolü olsun.

Baba- Evet sağlık şeyine bi gidecek!

Elif’in birlikte olduğu erkeğin eşi de aralıklı olarak birkaç kez stüdyoya gelip konuştu, içini döktü. Esra Erol da aileyi sorgulamayı yine üst perdeden sürdürdü. Bir ara Elif’in 'Ben döncem aileme' dediğini duyunca da onun yanına gitti.

Esra Erol- Dön ailene

Elif- O yüzden geldim.

Esra Erol- Kendine bu yaşananları yakıştırıyor musun? Sevgi güzel bir şey. Her ikinizin de eşit olması gerekiyor. Siz bu ilişkiyi yaşayacak denk değilsiniz. Ne yaş ne de idrak olarak…

Elif- Ben annemlerle gitmek istiyorum.

Esra Erol- Çok sevindim bu karara

Elif- Gitcem… Ama şimdi gidelim ne olur?

Esra Erol- Hemen mi gitmek istiyorsun?

Elif- Evet, nolur...

Esra Erol- Sana herhangi bir vaatte bulundu mu?

Elif- Hayır, bana hiçbir vaatte bulunmadı Esra abla.

Esra Erol- Sana eşinden boşanacağını mı söyledi? Mutlu değillerdi, seninle mutluluğu buldu…

Elif bir an önce çıkmak istiyor, Esra Erol da uzattıkça uzatıyordu sahneyi. Sonunda bir kez daha 'Çıkabilir miyim Esra abla' dedi. Yine izin alamadı. 'Yok çıkma ekip arkadaşlarım söyleyecek sana ne zaman çıkacağını' karşılığını verdi Esra Erol.

'AHLAK VE DEĞERLER ÜZERİNE NUTUK ATMAYA DEVAM ETTİ DAKİKALAR BOYU'
Yerine dönüp ahlâk ve değerler üzerine nutuk atmaya devam etti dakikalar boyu. Sonra da aileye özgürlüklerini bahşetti; 'Alabilirsiniz kızınızı.' O andan itibaren anne baba ve kızları birbirlerine sarılıp ağlamaya başladılar. Uzun süre ağıt sahnesi ekranda kaldı.

En sonunda yine Esra Erol’un sesi duyuldu, 'Alabilirler kızlarını'. Sonunda onlarla işi bitti ve özgür bıraktı aileyi…

Yargıladı, hüküm verdi ve kullandı

Her ne kadar Esra Erol, eleştirileri yanıtlarken 'Toplumsal meselelere gözünüzü kaparsanız her şey yolunda sanırsınız' dese de programın bu aileye yardım yapmayı ya da toplumsal bir sorunu çözmeyi amaçlamadığı çok açık. Tamamen reyting amaçlı bir program bu…

'GÖZYAŞLARI İÇİNDEKİ BİR AİLEYİ 40 DAKİKA EKRANDA TUTTU'
'Genç kızlara yardım' amaçlı bir program yapıyor olsa zor durumdaki bir genç kızı, kameralar önünde 'Bedenini koruyamadın' diye rencide ve taciz etmezdi. Öyle olsa 18 yaşındaki genç kıza bağırıp çağırmazdı; arzusu hilâfına yüzünü ekranda göstermezdi, stüdyodan çıkmasını engellemezdi. Gözyaşları içindeki bir aileyi yaklaşık 40 dakika ekranda tutup insanlara onların dramını yansıtmaya çalışmazdı. Tabii gerçekte daha uzun olabilir, yayımlanan süre bu kadar.

'AİLENİN ÖZEL ALANINI TARUMAR ETTİ, AYAKLARININ ALTINA ALIP ÇİĞNEDİ'
Esra Erol, programda ailenin özel alanını tarumar ediyor, ayaklarının altına alıp çiğniyor; ekranlardan milyonlarca insana aktarıyordu. Aile fertlerine üstten bakıyor, onları aşağılıyor; Elif’in yaşamıyla ilgili hüküm veriyor, yargılıyordu.

Sanki hakkı varmış gibi istedikleri zaman stüdyodan çıkmalarını engelliyordu. Babanın kızının yanına gitme isteğine bile program sonuna kadar izin vermiyordu. Onun için aslolan program için öngördüğü senaryonun uygulanmasıydı. O insanlar, programı için uygun 'malzemeler'di, o kadar."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?