USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Macron, Türkiye'nin operasyonları sonrası harekete geçti!

Fransa'nın Türkiye’nin Irak ve Suriye'de terör örgütü PKK-YPG'ye yönelik hava operasyonlarına karşı Ürdün’de bölge ülkelerinin de katılımıyla yıl sonundan önce zirve düzenlemek istediği bildirildi.

Macron, Türkiye'nin operasyonları sonrası harekete geçti!
06-12-2022 07:43
Google News

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile yaptığı telefon görüşmesinde, iki liderin Türkiye’nin Irak ve Suriye’ye, İran’ın Irak’taki hava operasyonlarından sonra bölgede "gerginliğin artmasıyla ilgili endişeleri paylaştığı" bildirdi.

Açıklamada, iki liderin Ürdün’ün de katılımıyla bölgenin önde gelen liderleriyle birlikte Amman'da yıl sonundan önce bir toplantı düzenlenmesi konusunda anlaştığı aktarılırken, zirveye hangi ülkelerin katılacağı konusuna açıklık getirilmedi.

Yine aynı açıklamada, Macron’un Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’yi gelecek yıl başında Paris’e davet ettiği bildirildi.

"TÜRKİYE OLMADAN BÖLGESEL TOPLANTI OLMAZ"

Bu arada Paris’teki Türk Büyükelçiliği’nden alınan bilgilere göre, Türkiye'nin de Amman'da düzenlenmesi beklenen bu bölgesel toplantıya daha önce olduğu gibi yine katılması bekleniyor.

Geçen yıl ağustos ayında düzenlenen aynı formattaki bölgesel toplantıya Türkiye'nin bakan düzeyinde katıldığını aktaran bir büyükelçilik yetkilisi, "Türkiye olmadan bu tür bölgesel bir toplantı düzenlemenin ölü doğmuş anlamına gelebileceği" yorumunu yaptı.

Türkiye'nin olası toplantıya katılımıyla ilgili açıklamanın Ankara'da Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacağını hatırlatan aynı yetkili, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne gösterdiği önemin her fırsatta dile getirildiğini kaydederek, "Bağdat'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü için en büyük tehdidin terör örgütü PKK tarafından geldiğini" ifade etti.

Aynı yetkili Macron’un son olarak Bağdat, Erbil ve Musul'a yaptığı ziyaret sırasında PKK'nın Irak'ın toprak bütünlüğüne ve istikrarına yönelik tehdit oluşturmasının Iraklı yektililer tarafından Fransa Cumhurbaşkanı'na aktarıldığını hatırlattı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?