USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Kredi kartlarına bayram sonrası yeni düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiyi soğutmak amacıyla yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Kredi kartlarına bayram sonrası yeni düzenleme
15-06-2024 12:37
15-06-2024 12:40
GAZİANTEP
Google News
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürütülen çalışmalar, Türkiye'de kredi kartı limitleri ile maaş orantısı arasındaki bağlantının koptuğunu ortaya koymuştu. Mevzuata aykırı limit veren bankalara ise ilk uyarı geçtiğimiz günlerde gönderilmişti.
KREDİ KARTLARINA YENİ DÜZENLEME GELİYOR
Bankalara yeni uyarılar gönderildi. Bayram sonrası uygulanması planlanan tedbirler arasında en dikkat çekeni, kredi kartı limitlerindeki değişiklikler oldu.
Aylardır kamuoyunu meşgul eden ve uygulanması planlanan kredi kartı düzenlemesi için beklenen adımın bayram sonrasında atılacağı öğrenildi.
KREDİ KARTI LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLECEK
BDDK mevzuatlarına göre kredi kartı limitleri, kartın kullanıldığı yıl dikkate alınarak müşterilerin aylık gelirinin 4 ile 8 katına kadar çıkarılabiliyor.
Ancak Türkiye'de birçok banka, yeni kart sahiplerine bile gelirlerinin 10 katı ve üzerinde limit tanımlıyor.
Bu durum, özellikle finansal okuryazarlığı düşük olan kullanıcıların yüklü borçlara saplanmasına ve ekonomik göstergelerde bozulmalara yol açıyor.
Kart alışverişlerinde rakamlar, geçtiğimiz aylarda kredi kartı akdi faizlerinin artırılması sonrasında düşüş göstermiş olsa da, mevcut kullanım oranı ekonomi yönetimini tam anlamıyla memnun etmiyor.
Bu durumun, 16 Haziran'da başlayan Kurban Bayramı sonrasında uygulanacak yeni düzenlemelerle kısmen düzeltilmesi bekleniyor.
Çok sayıda banka, mevcut kart limitlerinin önemli bir kısmını kullanmamış müşterilerin limitlerini ve aylık gelirlerini yeniden gözden geçirecek.
Bu adımlar sonucunda, kart limiti olması gerekenden yüksek olan müşterilerin limitleri, aylık gelirlerinin 4 ile 8 katı arasına çekilecek.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?