USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Kentsel dönüşüme 'Hayır' demişlerdi: İmamoğlu'ndan 'karbon elyaf' önerisi

2019 yılından bu yana İBB Başkanlığı yapan Ekrem İmamoğlu, Kahramanmaraş depremleri sonrası beklenen İstanbul depremi için açıklamalarda bulundu. Ancak CHP'li belediyenin görev süresi boyunca kentsel dönüşüm karşıtlığı tekrar gündeme geldi.

Kentsel dönüşüme 'Hayır' demişlerdi: İmamoğlu'ndan 'karbon elyaf' önerisi
25-02-2023 02:29
Google News

2019 yerel seçimleri sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan CHP'li Ekrem İmamoğlu aradan 4 yıl geçmesine rağmen İstanbul'un deprem sorununa çözüm bulamadı.

Her yıl 20 bin 5 senenin sonunda 100 bin konut vaadi veren Ekrem İmamoğlu hem bu sözünü gerçekleştiremedi hem de kentsel dönüşüm gibi İstanbul için hayati ve kaçınılmaz olan bir meselede başarısız oldu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeniden kentsel dönüşüm mesajları veren İmamoğlu dikkat çeken bir çıkışta bulundu.

''KARBON ELYAF YÖNTEMİNİ UYGULAYACAĞIZ''

Olası İstanbul depremine yönelik alınacak tedbirlerle ilgili konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Depremde hayat kurtaran karbon elyaf yöntemini İstanbul'da uygulayacağız" dedi.

Olası İstanbul depremine yönelik alınacak tedbirlerle ilgili konuşan İmamoğlu, "Kaybedilen 25 yıl için içimiz yanıyor. Daha fazla beklemek ölüme davetiye çıkarmak demektir. O yüzden bir an önce karbon elyaf yöntemini İstanbulluların hizmetine sunacağız. Bunun için karbon elyafla güçlendirilecek binaların maliyeti için vatandaşa destek vereceğiz. Güçlendirme bedelini belediye olarak biz ödeyeceğiz, İstanbullular da bunu 3 yıla yayılan taksitlerle geri ödeyecekler. Böylelikle dayanıksız binaların en azından ayakta kalmasını ve ölüm riskinin azalmasını sağlayacağız" dedi.

CHP VE İYİ PARTİLİ ÜYELER; SOSYAL YARDIM VE KENTSEL DÖNÜŞÜME DE ‘HAYIR’ DEMİŞTİ

CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri, Esenler Belediyesi Meclisi'nde belediyenin 2021 yılı tahmini bütçesinde bir önceki yıla göre büyük artışlar gösteren sosyal yardım ve kentsel dönüşüm çalışmaları dahil bütçenin her kalemine ‘Hayır’ oyu verdi. Oylamada CHP ve İYİ Parti'ye mensup meclis üyeleri; bir önceki yıla göre kentsel dönüşüm hizmetleri bütçesini yüzde 83, aile ve gençlere yönelik hizmetlerin bütçesini yüzde 87, sosyal yardım bütçesini yüzde 120 artıran Esenler Belediyesi'nin önümüzdeki yıl bütçe kalemlerinin hepsine ‘Hayır’ oyu verdi.

KARBON ELYAF YÖNTEMİ NEDİR, NASIL UYGULANIYOR?

CFRP yada FRP olarak bilinen 'Carbon Fiber Reinforced Polymers'; betonarme, yığma ve ahşap yapı elemanları için dışarıdan uygulamalı güçlendirme sistemidir. Sistem elemanları karbon lifli dokuma ve epoksi esaslı doyurma reçinesi olarak sayılabilir. Uygulandıkları yapıda ve yapı elemanında ise yük taşıma kapasitesini arttırma, eğilme dayanımını arttırma, durabiliteyi geliştirme, dinamik yüklerden gelen yorulma direncini güçlendirme gibi olanaklar sağlanmaktadır. Hafif ve esnek bir malzeme olmasından dolayı yapıda yük artışına sebep olmaz.

AĞIRLIĞI ÇELİĞİN 5'TE 1'İ CİVARINDA

Karbon fiber çeşitlerinden olan karbon elyaf kumaş, gömlek kumaşı kadar ince bir malzeme olup dünyada bilinen en sağlam malzemelerden biridir. Kumaş inceliğinde olan karbon elyaf çelikten 14 kat daha gerilmeye mukavim olmasına rağmen ağırlığı çeliğin 5'te 1'i civarındadır. Makasla kesilip duvarlara uygulandıktan sonra bir çelik levha gibi katılaşmaktadır. Karbon lifli polimerlerle güçlendirilen tuğla duvarlar, deprem sırasında yapının ileri geri oynamasını azaltıp rijitliğin artmasını sağlıyor ve böylelikle binanın depremde zarar görme riskini en aza indiriyor. Karbon elyaf tüm yapı elemanlarına dıştan rahatlıkla uygulanan yapısal güçlendirme malzemesidir ve güçlendirilen duvarların dışarıdan sıva veya alçıpan ile kapatılarak normal bir duvar görüntüsüne kavuşturulması da mümkündür.

YÜZEYİN UYGUN OLMASI ŞART

Karbon elyaf uygulamasında yapıştırılacak yüzeyin hazırlığı uygun şartlarda olmalıdır. Öncelikle beton yüzey kir, toz, zayıf olan bölgeler, sıva ve boyalar kumlama veya taşlama yöntemi ile temizlenir, yüzey bozuklukları düzeltilir. Hazırlanmış olan epoksi yapıştırıcılar hazırlanmış yüzeye sürülür. Karbon elyaf gerilerek yapıştırılır ve epoksi ile doyurulur. Karbon elyaf uygulamasından sonra üzerine son kat epoksi sürülür. Koruyucu bir kaplama yapılacaksa üzerine kum serpilir, son olarak sıvası yapılır ve işlem bitirilir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?