USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

İş Bankası, açık bankacılık uygulamasını genişletiyor

Bankacılık uygulamasını, ticari kullanıcılarına yönelik TekCep ile 2019'da kullanıma sunan İş Bankası, TCMB'nin kararının ardından bireysel kullanıcılarının diğer bankalardaki hesaplarını takip edebilme hizmetini de başlattı.

İş Bankası, açık bankacılık uygulamasını genişletiyor
26-01-2023 18:45
Google News
Türkiye İş Bankası'nın ticari müşterilerinin yanı sıra bireysel müşterileri de açık bankacılık düzenlemesi doğrultusunda İşCep ve İnternet Şubesi üzerinden farklı bankalardaki hesaplarını görüntüleyebiliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açık bankacılık düzenlemeleri doğrultusunda, farklı bankalarda hesabı olan bireysel ve ticari müşteriler, banka hesaplarını başka banka veya lisans almış ödeme hizmeti sağlayıcıların uygulamaları/internet siteleri üzerinden takip edebiliyor, hesaplarından para aktarma işlemlerini yönetebiliyor.

İş Bankası, TekCep ile Türkiye'de açık bankacılık örneğini 2019 yılında kullanıma sunmuştu. Bankanın ticari müşterileri, TekCep üzerinden diğer bankalardaki hesaplarını tek uygulama içinde görebiliyor ve bankacılık işlemlerini kolaylıkla takip edebiliyor. Ticari bankacılıkta 2020 yılında hayata geçirilen TekPOS özelliği ile de diğer bankalardaki POS hareketlerinin günlük olarak izlenmesi imkânı sağlandı.

Bankanın bireysel bankacılıkta da kullanıma açtığı yeni açık bankacılık hizmetiyle banka müşterileri, İşCep ve İş Bankası İnternet Şubesi üzerinden farklı bankalardaki vadesiz hesaplarını ve kredili mevduat hesaplarını takip edebiliyor, para aktarma işlemlerini yönetebiliyor.

“Açık bankacılık uygulamalarıyla sektör daha rekabetçi ve yenilikçi hale geldi”

Konuya ilişkin değerlendirmesinde, açık bankacılık uygulamaları sayesinde finans sektörünün daha rekabetçi ve yenilikçi hale geldiğini, tüketicilerin finansal hizmetlere daha iyi ve kişiselleştirilmiş deneyimle ulaşabildiğini vurgulayan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, şöyle dedi: “Müşteri ihtiyaçlarını öngörerek yeni ve ilk olanı sunma vizyonumuz kapsamında, 2019 yılında Türkiye'de bankacılık sektöründe ilk açık bankacılık hizmetini başlattık. TekCep ile ticari müşterilerimizin banka hesaplarını takip etmek için farklı platformları kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırırken, hesapların tek uygulamadan kontrol edilmesini sağladık. TCMB'nin açık bankacılık düzenlemesi sayesinde bireysel müşterilerimize de bu hizmeti sunma olanağını elde ettik. Artık hem ticari hem bireysel müşterilerimiz farklı bankalardaki hesaplarını İşCep'ten ve İnternet Şubesi'nden takip edebilecek ve para transferi yapma imkânına sahip olacak.”

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?