USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

GAÜN’de hackathon serileri devam ediyor

Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Teknoloji Geliştirme Bölgesi-Teknopark ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) arasında yapılan iş birliği kapsamında girişimci gençlere yönelik hackathonlardan ‘Engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları zorluklara yenilikçi çözümler geliştirmek için Hackathon’ gerçekleştirildi. Kazanan grupla çalışmalar ise GAÜN Teknopark’ta devam ediyor.

GAÜN’de hackathon serileri devam ediyor
07-05-2024 15:50
07-05-2024 15:52
GAZİANTEP
Google News

Genç girişimciler 2 günlük bir hackathon kampına girerek, yüksek motivasyonla bu özel alanla ilgili fikirlerini süreç sonunda seçici kurula sundu.
Hackathon kapsamında girişimci gençlerin bilgilendirilmesi için yapılan panelde, GAÜN Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nur İncetahtacı moderatör olarak engelli bireylerin yaşam içindeki sorunlarını ve bunlara yönelik ne tür çözümlerin geliştirilmesi ile ilgili konuları panelde ele aldı. Panele; Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kasım Karataş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden Mehmet Çiftçi, Görme Engelli OPD Temsilcisi Abmülmecit Yılmaz, Sened Derneği Başkanı ve İş Adamı Dr. Saeed Nahhas panelist olarak katıldı.
Dr. İncetahtacı panel sonrası şu değerlendirmelerde bulunarak, “Toplumda ve gerçek hayatta engelli bireylerin karşılaştığı pek çok zorluk olmasına rağmen bunlara yenilikçi çözümler bulmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak yine girişimci ve teknolojik odaklı fikirlerle mümkün olacaktır. Ne yazık ki, dünyada yapılan yeni ürün veya tasarımların engellileri de kapsayacak şekilde düşünülmediğinden daha sonra bu ürünleri herkesi kapsamadığı ortaya çıkarken sonraki düzeltici faaliyetler de ek maliyetler çıkartmaktadır. Bu sebeple, her yeni ürün ve tasarımda mutlaka engellilerin ihtiyaçlarının da dahil edilmesi gerekmektedir. Kapsayıcılık için inovasyon çok önemli bir konu haline gelmiştir” dedi.
Hackathon sonunda, Seçici Kurul tarafından en iyi grup ve girişim projesi belirlendi. Kazanan grup GAÜN Teknopark tarafından 1 yıllık kuluçkaya alınarak, şirketleşmesi ve iş fikirlerinin realize olması için mentörlük, şirket kurma, çalışma alanı sağlama, pazarlama ve iş modelleri oluşturma gibi konularda destek süreçleri başladı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?