USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

ECO4ALL Projesi’ne GAÜN’den araştırmacı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Öğretim Görevlisi Dr. Şehnaz Sakıcı, Avrupa Birliği Döngüsel Ekonomi Ağı için Herkes (ECO4ALL) Projesi'ne araştırmacı olarak kabul edildi.

ECO4ALL Projesi’ne GAÜN’den araştırmacı
21-03-2024 13:46
21-03-2024 13:48
GAZİANTEP
Google News

Döngüsel ekonominin teşvik edilmesi ve tüketicilerin korunması için azaltma, yeniden kullanma ve tamir gibi döngüsel ekonominin temel prensiplerini destekleyerek, kaynakların daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını hedefleyen proje, 30 farklı ülkeden araştırma ekiplerini bir araya getiriyor.

Türkiye Üniversitelerinden ECO4ALL Projesine güçlü katılım
Türkiye’den İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nden de araştırmacıların olduğu proje, 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak ve sürdürülebilir tüketimin katkısına yönelik sınır ötesi iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyor. Moldova merkezli olan proje, Cost Action Programı kapsamında finanse ediliyor.

“ECO4ALL Projesi sürdürülebilir tüketimin önemini vurguluyor”
ECO4ALL Projesi’nin döngüsel ekonominin teşvik edilmesi ve tüketicilerin korunmasıyla ilgili olarak küresel çapta önemli bir rol oynadığını vurgulayan Dr. Sakıcı, “Proje ile sürdürülebilir tüketimin anlaşılmasını, kaynakların korunmasını, atık önleme ve üreticilerin tasarım ve pazarlama aşamalarındaki sorumluluğunu teşvik etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Proje kapsamında ilk toplantının geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildiğini belirten Dr. Sakıcı, “İlk çalışma grubu olarak yeşil geçişte tüketicileri güçlendirmek ve veri toplama süreci çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Araştırmacılar için uluslararası iş birliklerini teşvik eden bu tür ağlara kabul edilmek büyük bir mutluluk” diye konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?