USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karanlık pazarlıklarını gizlemek için mezhep tartışması açıyorlar

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Karanlık pazarlıklarını gizlemek için durduk yere etnik köken, mezhep tartışması açıyorlar. Bu ülkede kimse kimseye kökenini, mezhebini sormaz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karanlık pazarlıklarını gizlemek için mezhep tartışması açıyorlar
22-04-2023 21:38
Google News

Akıllı köy! İlk afet konutları bugün teslim edildi... İşte evlerin özellikleri...

GALERİNİN DEVAMI <p>Gaziantep'in Nurdağı ilçesine <a href=bağlı Belpınar Mahallesi'nde "akıllı köy" uygulamasıyla yapımı tamamlanan köy evleri, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle bugün depremzedelere teslim edildi.

"><p>Depremlerden <a href=büyük zarar gören Nurdağı ilçesinde afetzedeler için başlatılan seferberlik kapsamında yapılan ilk kalıcı konutların teslimi için bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı tören düzenlendi.

"><p>Cumhurbaşkanı <a href=Erdoğan "Köylerde yaşayanlardan mevcut evini yıkıp bu modele uygun sağlam, güvenli, teknoloji destekli eve kavuşmak isteyenlere uygun şartlı finansman sağlayacağız.

Afet alanları dışındaki vatandaşlardan kırsal dönüşümden yararlanmak isteyenlere 'İlk Evim' şartlarıyla akıllı köylerden ev sahibi olma imkanı getiriyoruz." dedi.

"><p>44 GÜNDE TAMAMLANDI</p><p>kampanyası çerçevesinde bir hayırsever tarafından, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AFAD koordinesinde ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Belpınar Mahallesi'nde 14 kalıcı konut hazırlandı.

"><p>Çevre, <a href=Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AFAD koordinasyonunda kalıcı afet konutlarının temelleri zemin etüt çalışmalarının tamamlanmasıyla mart ayı başında atıldı.

"><p>KAYA ZEMİN ÜZERİNE RADYE TEMEL İLE BETONARME OLARAK İNŞA EDİLDİ</p><p>Köy tipi kalıcı afet konutları, <a href=TOKİ standartlarında zemin etütleri yapılarak kaya zemin üzerine, radye temel, betonarme olarak rekor bir sürede 44 günde tamamlandı.

"><p>DEPREM SONRASI YAPILAN İLK KÖY CAMİSİ VE KÖY KONAĞI DA HİZMETE AÇILACAK</p><p> </p><p>6 Şubat depremlerinin <a href=ardından ilk teslim edilen kalıcı konutlar olma özelliğine sahip projede aynı zamanda deprem sonrası yapılan ilk köy camisi ve köy konağı da hizmete açılacak.

"><p>Projenin peyzaj ve altyapı <a href=çalışmaları Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından desteklendi.

"><p>AKILLI KÖY UYGULAMALARI</p><p>millet el ele" dayanışmasının yanı sıra kırsal dönüşümün de örneği olan proje, akıllı köy uygulamalarıyla dikkati çekiyor.

"><p>Proje kapsamında 14 köy evi, cami, köy konağı, ahırlar, kompost <a href=alanı ve çevre düzenlemesi yapıldı.

"><p>EVLER AKILLI SİSTEMLE YÖNETİLİYOR</p><p>inşa edilen yapıda, evler akıllı sistemle yönetiliyor. Vatandaşlar telefon veya bilgisayarlarına indirdiği "Akıllı köy" uygulamasıyla elektrik, su ve yangın sensörleriyle evlerini uzaktan kontrol edebilecek, yangın ve su baskını gibi durumlarda önlem alabilecek.

"><p>SÜRÜ TAKİP SİSTEMİ</p><p>Vatandaşlar sürü <a href=takip sistemiyle hayvanının meraya çıkıp çıkmadığını, ne zaman doğum yaptığını, hangi aşıların yapıldığını ve doğan yavruların hangi anneden olduğunu görebilecek.

"><p>METEOROLOJİ İSTASYONUYLA HAVA DURUMU ANLIK TAKİP EDEBİLECEK</p><p>Meteoroloji istasyonuyla <a href=hava durumunu anlık takip edebilecek vatandaşlar, don riskini, sıcaklığı, yağış durumunu görebilecek ve ekimini, sulamasını buna göre yapabilecek.

"><p>ORTAK ALANLAR GÜNEŞTEN BESLENECEK</p><p>Akıllı köyün <a href=ortak alanları, cami ve köy konağında elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanacak.

Atık dönüşüm alanıyla evsel atıklar ayrıştırılabilecek, kompost alanında atıklar kompost gübreye dönüştürülebilecek. Böylelikle vatandaşlar bahçesinde ve tarlasında kullanabileceği kompost gübresini kendisi üretebilecek.

"><p>ORTAK ALANLAR ÇEVRİM İÇİ EĞİTİMLER İÇİN DE ALT YAPIYA SAHİP</p><p>Cami, köy konağı ve sosyal <a href=alan tüm köyün kullanımında olacak.

Köy konağında vatandaşlar akıllı tahtayla çevrim içi eğitimlere katılabilecek, bilgisayarlarla araştırma yapabilecek, kütüphaneden faydalanabilecek.

"><p>Hayvansal ve <a href=tarımsal üretim alanlarında uzman kişilerle eğitimlerin düzenlenebileceği köyde, bu sayede yöre halkı hem daha nitelikli üreticiler haline gelecek hem de üretimde verimliliği, kaliteyi en üst düzeye taşıyabilecek.

"><p>

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tutamayacakları hiçbir söz vermediklerinin altını çizerek, "Asrın felaketinden 76 gün sonra ilk köy evlerimizi bugün teslim ediyoruz. İnşallah 319 bin konutumuzun anahtarları da 365'inci günde afetzede kardeşlerimizin ellerinde olacak." ifadelerini kullandı.

"><p>Paylaşımdaki videoda, <a href=depremden etkilenen köylerden 3'ünde köy evlerinin yapımının tamamlandığı belirtilerek, evlerin 3+1, tek katlı ve yöresel mimariye uygun inşa edildiği kaydedildi.

Videoda evlerin iç ve dıştan çekilmiş görüntülerine yer verildi.

">

Başkan Erdoğan Kahramanmaraş'ta depremzedeleri ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sevili Kahramanmaraşlılar, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Yaşadığımız 6 şubat depremleri ile bu yıl ramazan bayramını buruk yaşadık. Depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımız Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Depremin ardından arama kurtarma, enkaz faaliyetleriyle çok geniş bir çalışma yürüttük. Asrın felaketini asrın dayanışması ile göğüsledik.

Sakın bizi deprem turistleriyle karıştırmayın. Cumhur İttifakı, zillet ittifakına benzemez. Cumhur İttifakı, ne derse onu yapar.

Yapılan tespitler ışığında deprem bölgesindeki şehirlerimi 650 bin konut yaparak ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Henüz depremin 2. haftasında kalıcı konutlara başladık. Depremin 75. gününde 105 konutun startını verdik. Bugün tamamlanan konutları teslim ettik. Önümüzdeki yıl bu vakitlerde inşallah konutlarımız tamamen teslim edeceğiz. Sakın bizi deprem turistleri ile karşılaştırmayın.

ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?