USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Boğaziçi Üniversitesi'nin büyük kazanımı! Peşkeş çekilen arazideki BÜMED işgali bitti

Boğaziçi Üniversitesi'nde önceki yönetimin BÜMED'e 33 yıl önce kiraladığı ve 23 yıldır usulsüz bir şekilde kullanılan, içkili partilerinin verildiği 8 dönümlük dev arazideki işgal bitti. Rektörlükten "araziyi boşaltın" talimatı geldi.

Boğaziçi Üniversitesi'nin büyük kazanımı! Peşkeş çekilen arazideki BÜMED işgali bitti
18-01-2023 12:58
Google News

Boğaziçi Üniversitesi'nde kurduğu rant düzeni ifşa olan Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği'nin (BÜMED) 33 yıllık işgali sona erdi. Kurum bünyesindeki 8 bin metrekarelik dev alanda BÜMED'in paravan şirket üzerinden "gece kulübü" gibi işlettiği tesislerde kurduğu hakimiyet sona erdirildi. Açık havuz, 2 adet tenis kortu, fitness salonu, restoran ve idari binanın yer aldığı tesis, "seçkin zümreye" değil, 1990 yılından önce olduğu gibi yeniden öğrenci ve öğretim görevlilerine tahsis edilecek.

BİLDİRİM GELDİ: ARAZİYİ BOŞALTIN!

Boğaza nazır 8 bin 80 metrekarelik imtiyazlı alandaki araziyi, üzerindeki tesislerle birlikte 162 bin 500 lira gibi sembolik bir ücrete kiralayan BÜMED'in kira sözleşmesi 7 Ocak 2023 tarihi itibariyle sona erdi. Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, son 23 yılında usulsüz  şekilde kullanılan mekanın yeniden okula kazandırılacağını duyurdu. Üniversite açıklamasında şu sözler yer aldı:

“Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde yer alan ve BÜMED’in bir iştiraki olan ticari işletmenin üniversitemizden kiraladığı 8 bin 80 metrekarelik alanın kira sözleşmesi 7 Ocak 2023 itibarıyla sona ermiştir. Bu alan üniversitemizin ihtiyaçları doğrultusunda akademisyen ve öğrencilerimizin kullanımına tahsis edilecektir. Bu sebeple işletmeden okulumuzun arazisini boşaltması talep edilmiştir”

"KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL"

Okulun sembolik hale gelmiş Güney Meydanı'ndan (7 bin metrekare) tam bin metrekare daha büyük olan bağlamı dışında kullanılmasını; arazinin içkili partilere, düğünlere ev sahipliği yapıyor oluşunu "Kabul edilebilir değil" diye yorumlayan yönetim, yazılı açıklamayı şu satırlara yer verdi:

“Üniversitemizin son derece kısıtlı olan fiziksel alanı göz önünde bulundurulduğunda kampüsümüzdeki 8 dönümlük bir arazinin, üçüncü kişilerin kullanımına sunulması kabul edilebilir değildir” 

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

1990 yılında 8 bin 80 metrekarelik arazi üzerinde tesisleşen BÜMED, 2004 yılında yürürlüğe giren 5072 sayılı kanun ile kampüsteki statüsünü kaybetti. Kanunda, derneklerin kamu kurumlarında faaliyet göstermesi ve kamu araç gereçlerini kullanması yasaklanmıştı.

O dönem kanunun arkasından dolanan BÜMED, 'Ladin A.Ş.' adlı paravan şirket kurarak 8 bin 80 metrekarelik araziyi kullanmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı. Üstelik arazinin bir bölümü Ladin A.Ş. üzerinden başka firmalara da kiralandığı belgelendi.

Kurumun yasal statüsünü kaybetmesinin akabinde 2019 yılında Sayıştay tarafından uyarıldığı, ancak buna rağmen haksız kullanıma devam edildiği öğrenildi. Sayıştay müfettişleri, üniversiteden kiralanan alanın amacı ve bağlamı dışında kullanıldığını, BÜMED'in yasalar arkasından dolanmak suretiyle kamu arazisine peşkeş çektiğini o dönemki yönetime bildirmişti.

BÜMED'in Boğaziçi Üniversitesi'ndeki korkunç rantı deşifre olduBÜMED'in Boğaziçi Üniversitesi'ndeki korkunç rantı deşifre oldu

Balolar, düğünler ve hatta usulsüz bir şekilde içkili partilere ev sahipliği yapan mekanın kira sözleşmesi 7 Ocak'ta sona erdi. Tahliye kararı alan Boğaziçi Üniversitesi, arazinin kullanımını öğrencilere ve öğretim görevlilerine açacak.

Haber 7 Yazarı Zekeriya Say'ın konuyla ilgili kaleme aldığı 'Mesele 'rektör' değil 'rant'mış! başlıklı köşe yazısına ulaşmak için tıklayın.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?