USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Bingöl'de Gelinpertek ve Hırtik viyadükleri bölge ulaşımına yeni rota sunacak

Karayolları Genel Müdürlüğünce bölge kentleri bağlantı yollarının daha aktif olması, güvenli trafiğin sağlanması amacıyla Bingöl'ün Yedisu ile Kiğı ilçeleri arasına inşa edilen 458 ve 366 metre uzunluklarındaki 2 viyadüğün yüzde 85'i tamamlandı.

Bingöl'de Gelinpertek ve Hırtik viyadükleri bölge ulaşımına yeni rota sunacak
12-11-2022 16:01
Google News
Bingöl

Ulaşımı olmayan yolları birbirine bağlamak, bölgedeki trafiğe yeni rota oluşturmak, heyelan ve kaya düşmesi nedeniyle sürücülere zorluk yaşatan yolları daha güvenli hale getirmek için 4 yıl önce yapımına başlanan Yedisu-Kiğı Viyadüğü projesi çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Kent merkezine 145 kilometre uzaklıktaki yüksek rakımlı dağ silsilesinin ve çok sayıda virajın bulunduğu Perisu Çayı mevkisine yapılan 458 metre uzunluğundaki Gelinpertek ve 366 metre uzunluğundaki Hırtik viyadüklerinin 46 kilometrelik bağlantı yolu bulunuyor.

Ayak yüksekliği 65 ve 62 metre olan, yüzde 85'i tamamlanan ve gelecek yıl hizmet vermesi beklenen viyadüklerle vatandaşlara heyelan tehlikesinden uzak, standardı yüksek yolda seyahat imkanı sunulması hedefleniyor.

Bölge ulaşımı açısından öneme sahip olan viyadükler Erzurum, Erzincan, Bingöl, Elazığ arasında yeni rota oluşturacak.

"Bağlantılar çok daha rahat sağlanabilecek"

Yüklenici firmanın proje müdürü Bülent Dayı, AA muhabirine, proje bedelinin 1 milyar 320 milyon lira olduğunu söyledi.

Dayı, "Proje sadece Kiğı ve Yedisu bağlantı yolu değil, Muş, Bitlis ve Van'ın kuzey ve batı akslarında da standart yönünden çok önem arz etmektedir. Bu bağlantılar çok daha rahat sağlanabilecektir." dedi.

"Ulaşım sağlanmayan yollar artık bağlanma noktasında"

Şantiye şefi ve inşaat mühendisi Mehmet Çağrı Çelikağ da iki viyadüğü bu sene sonunda bitirmeyi planladıklarını, gelecek yıl da hizmete girmesini beklediklerini aktardı.

Projenin kapsam açısından Erzincan-Erzurum bağlantısıyla diğer illerle de bağlantı sağlayacağını vurgulayan Çelikağ, şunları kaydetti:

"İki şantiyemizde toplam 250 kişi çalışıyor. Bölgedeki ulaşım daha güvenilir hale gelecek. Uzun vadede de Elazığ, Erzincan yol bağlantı hizmeti verecek. Projenin bitmesiyle Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Bingöl yol bağlantıları daha aktif bir duruma gelecek. Ulaşım sağlanmayan yollar artık bağlanma noktasında. Onlardan biri bizim projemiz."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?