USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Batman’da çay ocağında hem kitap okuyorlar hem çay içiyorlar

Batman'da 30 yıldır çay ocağı işleten esnaf, kitap okumayı teşvik etmek için müşterilerine çayın yanında kitap veriyor.

Batman’da çay ocağında hem kitap okuyorlar hem çay içiyorlar
25-04-2023 12:08
Google News

Batman'da 30 yıldır çay ocağı işleten esnaf, kitap okumayı teşvik etmek için müşterilerine çayın yanında kitap veriyor.


Batman kent merkezinde bulunan bir kahvehane, duvarlarına öğrencilerin yaptıkları yağlı boya çalışmalarını asmasıyla ve kitap okuma kültürü oluşturmasıyla dikkat çekiyor. Diğer kahvehanelerden farklarının bulunduğunu belirten işletmeci Gürkan Altuner, “Buralarda diğer kahvehanelerden bir farkımız var, müşterilerimize kitap okumak gibi bir aktivite yaptık. Poster olarak 5 yıl önce bir okulun öğrencilerinin yapmış olduğu yağlı boya çalışmalarını duvarlarımıza astık. Gelen turistlerin fotoğraf çekmesi bize mutluluk sağlıyor. Müşterilerimizin burada çay içip ayrılması bize onur ve mutluluk yaşattırdı" dedi.


Öğrencilerin 5 sene önce okullarda yaptığı yağlı boya çalışmalarını görüp ve onlardan izin isteyip duvara astıklarını belirten Altuner, "Her birinin güzel bir çalışması var gördüğünüz gibi eserleri bayağı güzel. Eskiden burası bir sanayi idi. Bizde burayı alıp bir kahvehaneye çevirdik. 30 senelik bir mücadeleyle bu hale getirdik. İnşallah çok daha güzelleştirmeye çalışacağız” diye konuştu.


Müşterilerin okudukları kitapları kendisinin de okuduğunu belirten kahvehane çalışanı Emre Altuner, “Yaklaşık 5 yıldır burada çalışmaktayım. İşletme müdürümüzün projesi çerçevesinde buraya getirdikleri tablolar ve kitaplarla beraber insanlarımız burada dinleniyor, kitaplarını okuyor. Buda bizim için bir gurur kaynağı oluyor. Batman'da diğer kahvehanelerden farkımızda bu bizim. Yaklaşık 30 yıldır bulunan bir işletme burası. İnsanların burada gülerek kalkması, fikir alışverişinde bulunması kitap okuması bizleri de gerçekten mutlu ediyor. Onların okudukları kitapları bizlerde okumaktayız” şeklinde konuştu.


Boş vakitlerini sosyalleşmek ve kitap okumak için burada değerlendirdiğini belirten İslam Altuner de burada hem çay içtiklerini hem de kitap okuduklarını kaydetti. Tablolara baktıklarında içleri açıldığını aktaran Altuner, "Bu şekilde herkesi buraya bekliyoruz. Gerçekten çok güzel bir ortam. İnsanlar kitap okumaya başladıkları zaman belli bir süre sonra çok alışıyorlar. Hatta diyorlar, 'başka kitabınız yok mu" şeklinde konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?