USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Başarılı ortaokul ve lise öğrencilerine burs verilecek! Aylık 460 TL burstan yararlanmak için...

Milli Eğitim Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencileri desteklemeye devam ediyor. Ortaokul 5,6,7,8 ile lise 9,10 ve 11.sınıf öğrencileri 2022 yılında bursluluk sınavında başarılı olmaları durumunda en az 360 TL burs almaya hak kazanacak. Yeni yıl ile birlikte bu miktar

Başarılı ortaokul ve lise öğrencilerine burs verilecek! Aylık 460 TL burstan yararlanmak için...
29-01-2022 09:59
Google News

Ortaokul ve liselerde eğitimlerini sürdüren ve başarılı olan öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak adına Milli Eğitim Bakanlığı, her ay öğrencilere burs yardımı yapıyor. Bursluluk sınavı olarak da bilinen İOKBS sınavına katılan ve başarılı olan öğrencilere her ayın 25'ine kadar ödemeleri yapıyor. Adayların sınava müracaat edebilmeleri için gerekli başvuru şartlarını taşımaları gerekiyor. Adayların başvuru yapabilmeleri ailesinin yıllık geliri fert başına düşen miktarı dikkate alınıyor. Sınavın yapıldığı sene okul değiştirme cezası bulunanlar, bursluluk sınavına başvuru yapamazlar. MEB'e bağlı liselerde, imam hatip ortaokullarında ve özel eğitim kurumlarında 5,6,7,8,9,10 ve 11'nci sınıflarda eğitim alabilir. Peki 2022 İOKBS başvuruları ne zaman yapılacak? İşte bursluluk sınavı başvuru ve sınav tarihleri...

Okullarda 2. dönem geç mi başlayacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni takvimi açıkladı!Okullarda 2. dönem geç mi başlayacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni takvimi açıkladı!

2022 İOKBS (Bursluluk Sınavı) Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022 yılı sınav uygulama takvimine göre 4 Eylül'de bursluluk sınavı düzenlenecek. Sınava katılan öğrencilere 100 sorudan oluşan test uygulanırken sınav süresi 120 dakika olarak belirlenmiştir.

2022 Yılında Burs Ücretleri Zamlanacak!

2021 yılında ortaokul 5,6,7,8 ile lise 9,10 ve 11'nci sınıf öğrencileri burs olarak 360 TL ücret alıyordu. Burs ödemeleri her ay gerçekleştirilirken 2022 yılı itibariyle burs ücretleri zamlanacak. Yeni burs ücretleri Ocak ayı burslarının hesaplara yatırılması ile belli olacak. 2022 bursluluk ücretinin 460 TL olması bekleniyor.

Bursluluk Sınavı Başvurular Ne Zaman?

Bursluluk sınavı başvuru tarihleri, yayınlanacak başvuru kılavuzu ile belirleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, henüz başvuru tarihlerini duyurmadı. Geçtiğimiz yıl başvuru işlemleri Şubat ayı içerisinde gerçekleştirilmişti. Normal şartlarda başvuru işlemleri e-Okul üzerinden veya okul yönetimleri tarafından yapılıyordu. Ancak geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle başvuru işlemleri e-Okul'dan gerçekleştirildi. Bu yılda benzer şekilde başvuruların e-Okul VBS üzerinden alınması bekleniyor.

Bursluluk Sınavında Başarılı Nasıl Olunur?

Bursluluk sınavında öğrencilerin eğitim aldıkları sınıflara göre sorular hazırlanıyor. Sınavın başarı kriterleri her yıl sınava katılan öğrenci sayısına göre değişkenlik gösteriyor. 2021 yılında yapılan sınavda 79 ile 94 net arasında başarı sağlayan adaylara burs hakkı tanınmıştı. Bursluluk sınavında tüm derslerin kat sayıları eşit orana sahiptir.

Bursluluk sınavı değerlendirmesi 500 puan üzerinden yapılır. Sonuçlar meb.gov.tr adresi üzerinden açıklanırken bursluluk sınavı kazanan öğrencilere Ekim ayı başından itibaren ücretleri ödenir. İşte 2022 bursluluk sınavında öğrencilere sorulacak soru sayıları ve detaylar;

Burs Ücretleri Artık PTT Üzerinden Yatırılacak!

Bursluluk sınavı ücretleri, eskiden Vakıfbank üzerinden öğrenci hesaplarına yatırılırdı. Yapılan değişiklikle beraber burs ücretleri her ayın 20'si ile 25'i arasında PTT üzerinden alınabiliyor. Bursluluk ücretinin yatırılıp yatırılmadığı e-Okul üzerinden görüntülenebilir. Burs almaya yeni hak kazanan adaylar en yakın PTT merkezine başvuruda bulunarak hesap kartı temin edebilirler.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?