USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Bakan Soylu: Depremlerde ticaret alanlarıyla 750 bin bağımsız bölüm hasar gördü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin hasar tespit oranının yüzde 75-80 arasında olduğunu, ticaret alanlarıyla 750 bin bağımsız bölümün hasar gördüğünü açıkladı.

Bakan Soylu: Depremlerde ticaret alanlarıyla 750 bin bağımsız bölüm hasar gördü
23-02-2023 00:15
Google News
Ankara

Soylu, Hatay'daki Afet Koordinasyon Merkezi'nden yapılan TRT Haber canlı yayınında Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

İlk depremin ardından gece saatlerinde Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer'in kendisini telefonla arayarak Osmaniye-Kahramanmaraş hattında bir deprem olduğunu söylediğini aktaran Soylu, hemen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bilgi verdiğini anlattı.

İlk gelen bilginin ardından alanın bu derece yaygın olabileceğini düşünmediğini belirten Soylu, daha sonra AFAD'a geçerek çalışmalara başlandığını dile getirdi. Ardından bakanların illere görevlendirildiğini ifade eden Soylu, Kahramanmaraş'a hareket ettiğini hatırlattı.

Yaşanan depremlerle insanların hayatlarını kaybettiğini, medeniyetin sütunlarının devrildiğini dile getiren Soylu, depremin ciddi tahribata neden olduğunu söyledi.

"Devletin, milletiyle beraber nasıl bir bütünlük içerisinde olduğunu gördük"

Bakan Soylu, depremlerin ardından başlatılan mücadelenin halen sürdüğüne işaret etti. Bölgede yer alanların "bir kişiye daha ulaşma" duygusuyla gayret gösterdiğini aktaran Soylu, "Burada bir devletin, milletiyle beraber nasıl bir bütünlük içerisinde olduğunu gördük." dedi.

Depremlerin ardından bütün illerdeki arama-kurtarma ekiplerinin bölgelere sevk edildiğini bildiren Soylu, şöyle devam etti:

"26 bin enkazla karşıya kaldığınız andan itibaren buna yayılmak ve ulaşmak da belli bir zaman dilimi istiyor. Burada devlet bütün gücüyle sahanın her tarafına, noktasına bir şekilde ulaştı, sağlıkçısıyla, arama-kurtarmacısıyla, iş makineleriyle, destek elemanları, gönüllüleriyle, psikososyal ekipleriyle ulaştı. Bu deprem, dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun hiçbirinin bu depremin altından kalkabileceğini düşünüyor değiliz. Üç Hollanda büyüklüğü burası, yani 110 bin kilometrekare. Fay, Hatay'dan başlıyor, Van'ın ucuna kadar gelebilen ve etkileyen bir faydan bahsediyoruz, hepsini tetikledi. Herkes, her bölge, her alan, Kayseri'den Niğde'ye, Sivas'a kadar, Ankara'ya kadar, İstanbul'a kadar etkilemediği, ulaşmadığı, tedirgin etmediği, sallamadığı ülkede neredeyse insan kalmadı diyebiliriz."

"Eğer Türkiye, çok uzun zamandır bu hazırlıkları yapmamış, gerçekleştirmemiş olsaydı, büyük bir kaosla karşı karşıya kalırdı." diyen Soylu, Hatay'da iki binada cenazenin bulunduğuna yönelik ihbar sonucu çalışmanın tekrar başladığını, diğer yerlerde arama-kurtarma çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Çadır kentlerin, konteyner kentlerin kurulmaya başlandığını anımsatan Soylu, kamunun bütün gücünün sahada yer aldığını söyledi.

"Bu, yer kürenin en büyük depremlerinden birisidir"

Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu, bugün Hatay'da talihsiz bir açıklama yaptı, 'Buna asrın depremi diyerek bir algı çalışması yürütüyorlar' diye. İnsanın Hatay'ı görüp de böyle bir değerlendirme ortaya koyması talihsizlik değilse kötü niyettir. Kahramanmaraş'ta bir deprem oldu, Pazarcık ve Elbistan merkezli ama Hatay'daki hasar Kahramanmaraş'takinden çok fazla. Şimdi bütün bunları gördükten sonra burada 'bir algı çalışması yapılıyor' demek hakikaten ne akılla bağdaşıyor ne vicdanla bağdaşıyor ne insafla bağdaşıyor ne de bir rasyonel bakışla bağdaşıyor. Hiçbir şeyle bağdaşıyor değil."

Depremin geniş bir alanda olduğuna dikkati çeken Soylu, siyaset kaygısı gütmeden mücadele verdiklerini ifade etti.

"Bir siyasi partinin genel başkanı, bırakın bir insan, 'Bunu çok abartıyorlar' diyebilir mi?" sorusunu yönelten Soylu, "Nasıl katkı ortaya koyabilirim?" denilmesinin gerektiğini vurguladı.

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Bu, yer kürenin en büyük depremlerinden birisidir, asrın değil. Asrın ifadesi bunu karşılamaz. Yer kürenin en büyük depremlerinden. Bunu biz söylemiyoruz, bunu Birleşmiş Milletler'den, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yabancı uzmanlar dahil bunu herkes söylüyor. Şu anda yüzde 75 ila 80 arasında hasar tespiti oranı, en son 6,4'lük depremden sonra birtakım yenilemeler de yapılıyor. Yüzde 75-80 oranında, 600 bin bağımsız bölüm, yıkılmış, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı. 600 binin üzerinde, 600 bin bağımsız bölümden bahsediyoruz. Buna ticaret alanındaki bağımsız bölümleri de eklerseniz bu 750 bin seviyesine geliyor. 750 bin bağımsız bölümün yıkıldığı bir ülkede 'Depremi abartıyorlar, bunun üzerinden algı çalışması yapıyorlar' demek, insafı, vicdanı, gözü, kulağı, aklı bir tarafa bırakmak demektir."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?