USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Bakan Nebati, göreve gelmesinden bu yana geçen bir yılda yapılanları anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ekonomi yönetimi olarak son bir yılda yatırım ortamını canlandırma hedefiyle borçlanma maliyetlerini düşürmek için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, döviz kurunda istikrarı sağlayacak adımları attıklarını bildirdi.

Bakan Nebati, göreve gelmesinden bu yana geçen bir yılda yapılanları anlattı
02-12-2022 15:32
Google News
Ankara

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühüyle 2 Aralık 2021'de göreve başladığını anımsatarak, geçen bir yıllık sürede ekip arkadaşlarıyla işlerini layığıyla yerine getirebilme arzusuyla, büyük bir azimle çalıştıklarını vurguladı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühü ile göreve başladığım 2 Aralık 2021’den bu yana geçen 1 yıllık süre zarfında, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndaki değerli ekip arkadaşlarımla birlikte, işimizi layığı ile yerine getirebilme arzusuyla ve büyük bir azimle çalışıyoruz. pic.twitter.com/ReAjOqFfpC

— Dr.Nureddin NEBATİ???????? (@NureddinNebati) December 2, 2022

Gelecek dönemde de Türkiye'nin refah seviyesini artırmak için çok çalışacaklarının altını çizen Nebati, şu ifadeleri kullandı:

"Geride bıraktığımız bir yılda, ekonomi yönetimi olarak, yatırım ortamını canlandırma hedefiyle borçlanma maliyetlerini düşürmek için yoğun çaba harcadık. Döviz kurunda istikrarı sağlayacak adımları attık. Vatandaşımızı kendi paramız cinsinden tasarrufa yönlendirecek yatırım enstrümanlarını hayata geçirdik. Bu sayede dünya ekonomisinin durgunlaştığı, küresel resesyon beklentilerinin arttığı bir dönemde ihracatımızı 250 milyar doların üzerine taşıyacak ortamı tesis ettik."

Nebati, geçen yıl yüzde 11,4 ile son 50 yılın en hızlı büyüme performansının gerçekleştirildiğini, 2022'nin 9 aylık döneminde de yüzde 6,2'lik güçlü bir büyüme kaydedildiğini anımsattı.

"Yüksek enflasyon sorununu kalıcı olarak çözeceğiz"

Dünya ekonomisinin en zorlu döneminde üstlendiği görevde, Türkiye'de dönem dönem baş gösteren yüksek enflasyon sorununa "geçici değil, kalıcı bir çözüm bulmak için" üretim, ihracat ve istihdama odaklandıklarını belirten Nebati, şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisi açısından büyük bir yapısal dönüşüm anlamına gelen bu politika sayesinde, küresel şirketlerin binlerce kişiyi işten çıkardığı bir ortamda biz işsizlik oranımızı son 8 yılın en düşük seviyesine indirmeyi başardık. Yüksek enflasyon sorununu üretimle, ihracatla, istihdamla kalıcı bir şekilde çözeceğiz. Cumhurbaşkanı'mızın bizlere sık sık hatırlattığı üzere, durmayacağız, ülkemizin refah seviyesini artırmak için çıktığımız bu yolda ilerlemeye kararlılıkla devam edeceğiz. Finansal bağımsızlığımız, güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik büyüme için attığımız tüm adımlarda bizlere destek olan vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Refah seviyemizi yükseltmek için atacağımız daha çok adım var. Şunu biliyorum ki milletimiz ortak bir amaç uğrunda birleştiğinde engel tanımaz. Engelleri hep birlikte aşacağız. Hak ettiğimiz refaha yatırımla, üretimle ve istihdamla kavuşacağız."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ