Reklam
Reklam
Reklam
Hasan Yelken

Hasan Yelken

[email protected]

Kartallık

19 Ocak 2021 - 16:14 - Güncelleme: 19 Ocak 2021 - 17:04

Rumkale’nin büyülü geçmişi yeni keşiflerle daha da büyüyor. Halfeti bölgesinde Kartallık da bulunan dış surlar Kalenin yerleşim alnını genişletti. Rumkale bir kale olmakla birlikte, bir kale şehir kompleksidir. Çevresinden yoğun yerleşimi korumak için Halfeti Kartallık denilen bölgede gördüğüm Gâvur Himi denilen surların uzunluğu beni de şaşırttı.
 Savaşan’dan Başlayan Surlar Halfeti Başbostan sırtlarına kadar uzanmaktadır. Surların uzunluğu 2,1 km. uzun olmalıdır. Ulaşımı zor ve gözden uzak dağ sırtında olan surlar bugüne kadar dikkat çekmemiştir. Ama surların kalınlığı ve yüksekliğinden dolayı yıkıntıları bile heybetli durmaktadır.
Birçok uygarlık gören kale şehir hep ilgi çekmiş, savaşlara neden olmuş Ama kalenin Hendek hariç, genel yapısını Romalılar oluşturmuştur. Gaziantep bölgesi çok engebeli olduğundan kale dışından en büyük yerleşim Kalecik bölgesinde yapılmış olmalı. Kalecik bölgesini gezdiğinizde çok kayanın düzleştirildiğini daha da dikkat ettiğinizde düz kaya yüzeyinin bir ev duvarı olduğunu görürüsünüz.

İşte Kartalık’ta ki surların asıl amacı Kalecik bölgesinde ki yerleşime kontrollü girişi sağlamak olmalıdır. Doğu bölgesi surlar, batı bölgesi ise Fırat Nehiri ile çevrili olan kalecik bölgesine giriş ve çıkış yalnızca Başbostan bölgesinde olabilmektir.

Rumkale Gaziantep ili sınırları Nizip topraklarındadır. Günümüzde karadan yolu yoktur. Roma devleti döneminden Merzimen ve Fırat kıyılarından kaleye yapılan yollar bulunmaktaydı. Baraj suları yükselince bu yollar su altından kaldı. Roma döneminde kalecik bölgesinde yerleşim alanında güvenliği sağlamak için Kartalık’ta ki surlar yapılmış, yol ise Halfeti içinden Başbostandan gelmiştir. Değirmen deresinde gelen bir roma yolu ve dağı delerek yapılan sulama tüneli Vaynik bölgesine gelmektedir, aynı yolun Halfeti’de bulunan mağaralara gelmiş olmalıdır. Sudan Önce Başbostan’a giden yol Roma Yolu üzerine yapılmış olunmalı.

Rumkale’nin geçmişteki heybeti günümüzde de devam etmektedir. Yeni bulunan dış surları büyüklüğünü daha da pekiştirmiştir. Bir an önce bölgede bilimsel arkeolojik çalışmalara başlanmalıdır. Rumkale bölgenin turizm merkezi olacaksa sağlam bilimsel çalışmalar olmadan olmaz.

Bu yazı 434 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.