Reklam
Reklam
Reklam

-Pandemide, Gaziantep için en kötü senaryo devrede-

-Gaziantep’te yoğun bakımlar yüzde 81 doldu-

-Pandemide, Gaziantep için en kötü senaryo devrede-
19 Nisan 2021 - 23:12 - Güncelleme: 19 Nisan 2021 - 23:41
Reklam

Vaka sayılarının artmaya devam ettiği Gaziantep’te hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81’lere kadar yükseldi. Gaziantep’te yatan hasta sayısının sürekli artması üzerine, sağlık yönetiminde  C planına geçilirken yeni ve ek tedbirler ile kamu ile özel bütün hastaneler pandemi hastanesine çevrildi.
Bakan Koca açıkladı:
Vaka artışının en yüksek olduğu illerin salgın sürecinin ve alınan tedbirlerin değerlendirildiği online toplantı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İstanbul'da yoğun bakım yataklarımızda doluluk %71,4. Çanakkale'de %67,1. Tekirdağ'da %73,5. Kırklareli'nde %69. Yalova'da %55,4. Vaka sayılarının artışı, sağlık çalışanlarımızın yükünü de oransal olarak artırıyor" dedi.

Gaziantep’te yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81.
10-16 Nisan 2021 tarihli 100 bin kişide illere göre vaka sayısında Gaziantep’te vaka sayısı 293.36 oldu. Vaka sayılarının artmaya devam ettiği Gaziantep’te Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasının tamamen kırmızıya döndüğü, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 81 seviyesine çıktığı öğrenildi.

Bossan ve Liv dahil bütün hastaneler pandemi hastanesi oluyor-
Sağlık alanında durumu A, B ve C planı olarak 3 ana başlıkta değerlendiren ve çözümler üreten  yetkililer, hastanelerdeki doluluk oranının yüzde 50’ler seviyesinde seyretmesini A planı, yüzde 70’ler seviyesine çıkmasını B planı, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 75’inin üzerine çıkmasını ise C planı olarak planlamıştı.
C planına göre Gaziantep’te yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75’inin üzerine çıkarsa, şehirdeki kamu-özel bütün hastanelerin pandemi hastanesine çevrilmesi öngörülüyordu.

Yapılan son değerlendirmede bugün itibariyle (19 Nisan 2021-saat 23.00) Gaziantep’teki yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81’in üzerinde seyreden Gaziantep’te, Dr.Ersin Arslan Devlet hastanesi hariç kamu özel bütün hastanelerin pandemi hastanesine çevrilmesine karar verildi.
Bu kapsamda bu yıl içerisinde hizmete giren Bossan Hospital ve Liv Hospital’in de pandemi hastanesi olarak hizmet vereceği kaydedildi.

Bu haber 4614 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.