Reklam
Reklam
Reklam

Nefes yolu ile koronavirüs testi yapan cihaz geliştirildi!

Koronavirüsün daha hızlı tespit edilmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, nefes yolu test yapabilen ve 1 dakikada sonuç veren cihaz geliştirildi.

Nefes yolu ile koronavirüs testi yapan cihaz geliştirildi!
Editör: Serpil Şahan
04 Mayıs 2021 - 09:36
Reklam
Fransa’da, koronavirüs ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yeni bir aşama kaydedildi. Virüsü daha hızlı tespit edebilme amacı ile yapılan çalışmalarda, nefes yolu ile test yapabilen araç geliştirildi.

3 BİN KİŞİ KATILDI

Lyon Üniversite Hastanesi, Lyon 1 Claude Bernard Üniversitesi ve Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) tarafından ortaklaşa geliştirilen 'Covid-Air' virüs tarama aracı, bir aşılama ve test merkezinde denenmeye başlandı.

Mayıs ayı sonuna kadar devam etmesi planlanan deneme çalışmalarına şu ana kadar 3 bin kişi katıldı. Fransa’da nefes yolu ile koronavirüs testi yapan cihaz geliştirildi 1 DAKİKADA ANALİZ


Söz konusu testte, alkol metre benzeri bir tüpe üflenmesinin ardından, 1 dakika içerisinde yapılan nefes analizi ile sonuca ulaşılıyor.

Yapılan testlerin güvenirliğinin doğrulanması için veriler, PCR test sonuçları ile karşılaştırılıyor. Cihazın hızlı bir şekilde sonuç vermesi sayesinde havalimanları gibi hızlı teşhis gerektiren yerlerde kullanılması hedefleniyor.

“HER NEFESTE KİMYASAL PARMAK İZİMİZ VAR”

Cihaz hakkında açıklama yapan CNRS ve Lyon 1 Üniversitesi direktörü Christian George, "Her nefeste ortaya çıkan kimyasal bir parmak izimiz var ve bu bileşimde Covid-19'un kimyasal izleyicilerinin varlığını veya yokluğunu görebiliyor ve böylece virüsün varlığı hakkında pozitif veya negatif tanı koyabiliyoruz." ifadelerini kullandı.
Bu haber 194 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.