Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun geçen yıl Siirt’te yaptığı toplantıya katılmıştım. Siirt’in ilçelerinden Tillo’da çok ilginç bir olayı dinledim...

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun geçen yıl Siirt’te yaptığı toplantıya katılmıştım. Siirt’in ilçelerinden Tillo’da çok ilginç bir olayı dinledim. Bu, aynı zamanda öğretmenliğin ne kadar değerli olduğunu gösteriyordu. Hz. Ali’nin ‘’Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’’ sözünün de yaşama geçmiş şekliydi. Geçtiğimiz günlerde ‘’Ekinoks’’la birlikte sözünü edeceğim olay gerçekleştiğinde binlerce insan, bu hocaya saygının tanığı oldu.

HOCAYA SEVGİ VE SAYGI

Bundan 2.5 asır önce Siirt Tillo’da bir alim ebediyete intikal etti. Dini konular dışında müsbet bilimlerde de tüm çevrenin takdirini kazanan İsmail Fakirullah, birçok bilimadamı yetiştirmişti. Bunların içinden İbrahim Hakkı Hazretleri en azimlilerindendi. 9 yaşından itibaren İsmail Fakirullah’ın hizmetine girerek onun yanında hem dini bilgiler öğrendi, hem de başta Astronomi olmak üzere ,Fizik, Psikoloji, Sosyoloji,Geometri ve Fen Bilimlerinin diğer alanlarında çalışmalar yaptı. 400 kitaptan yararlanarak ansiklopedi türünde Marifetname’yi, Divan’ı ve bunlarla birlikte 14 eser bıraktı. İlk defa Güneş Sistemini (Hey’et-i Cedide) anlattı.

256 YIL GEÇTİ ARADAN

256 yıl önce İsmail Fakirullah öldüğünde Tillo’da bir türbe yapılarak, hoca burada toprağa verildi. Ancak, hocanın türbesine güneş gelmiyordu.

Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri, bu durumdan çok üzüntü duyarak, Ben hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim !’’ dedi. Böyle değerli bir hoca öldükten sonra da güneşi hakkediyordu.

İbrahim Hakkı, hocasının üzerine güneşi doğdurmanın hesaplarını yaptı. Tillo’nun 4 kilometre doğusundaki bir tepeye taşlarla, harçsız yüksek bir duvar örerek, hesapladığı en uygun yere bir pencere açtı. Her yıl ekinoksda bu pencereden giren güneş ışınları 4 kilometre ilerdeki türbenin yanında bulunan kuleden aynayla yönü değiştirilerek İsmail Fakirullah’ın başucuna doğması sağlandı.

Bu senede güneş , 23 Eylül’de saat 06.19’da İbrahim Hakkı hazretlerinin türbesine ulaştı.Bu ışık olayı tam 5 dakika devam etti. Olay 21 Mart’ta da tekrarlanıyor. Tarihe ‘’Işık Olayı’’ olarak geçen durum 2015’de UNESCO’nun ‘’Dünya Mirası Geçici Listesi’’ne de dahil edildi.

Bilimle ışık saçan muhterem hocaya, güneşin bir tutam ışığı da feda olsun…


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.