USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

'Takoz odası' yine devrede: Deprem bölgesinde binalar hemen yapılmasın!

İktidarın deprem bölgesinde süratle başlattığı ihya ve imar faaliyetlerine TMMOB’dan “acele etmeyin” itirazı geldi. Aynı TMMOB, şehirleri eski binalardan arındıracak kentsel dönüşüm projelerini durdurmak için dava üstüne dava açmıştı.

'Takoz odası' yine devrede: Deprem bölgesinde binalar hemen yapılmasın!
26-02-2023 13:48
Google News

İstanbul kime emanet? CHP her yerde kentsel dönüşüme dava açmış durumda

GALERİNİN DEVAMI <p>Büyük deprem beklentisine rağmen İstanbul'un 9 ilçesi ve 48 mahallesindeki projeler incelendiğinde CHP'nin başını çektiği muhalefet partilerinin tüm kentsel dönüşüm projelerinin karşısında durduğu ortaya çıkıyor.</p><p>İstanbul <a href=depreme hazırlanırken CHP'nin başını çektiği muhalefet partileri ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, tüm kentsel dönüşüm projelerini durdurmak için birbirleriyle yarışıyor.

"><p>İstanbul genelinde yapım yılı 2000 ve öncesine ait <a href=bina sayısı 817 bini aşarken, bu binalar mevcut yapıların yüzde 70.2'sini oluşturuyor. Bu binalarda 3.1 milyon hane var. 2000 ve öncesinde yapılan en çok binanın bulunduğu ilçe 39 bin 786'yla Fatih. Kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel CHP'nin başını çektiği muhalefet partilerinin ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) projelere karşı açtığı davalar.

"><p>DAVACI CHP VE TMMOB</p><p>SABAH, kentsel dönüşüm projeleri durdurulan ve iptal ettirilen İstanbul'un 9 ilçesindeki 48 mahallenin röntgenini çekti. 48 mahalleden 10'unda İBB ve TMMOB bizzat davacı pozisyonunda bulunuyor. İşte o mahalleler ve dava durumları:</p><p>Güngören Tozkoparan Mahallesi 3'üncü etap. Dava sayısı 2. Davacılar arasında Şehir Plancıları Odası bulunuyor. Mahkeme rezerv yapı alanının iptaline karar verdi. Başakşehir Ziya Gökalp Mahallesi. Dava sayısı 11. Davacılar arasında İBB de yer alıyor. Davaların bir kısmı <a href=devam ediyor, bir kısmına kısmen tahliye, bir kısmına ise yürütmeyi durdurma kararları verildi.

"><p>Sarıyer Rumelihisarı Mahallesi. Dönüşüme karşı 6 dava açıldı. Davacılar arasında TMMOB ve İBB yer alıyor. Yerel mahkeme <a href=tarafından bir yürütmeyi durdurma kararı verildi. Diğer davalar ise devam ediyor.

Güngören Tozkoparan Mahallesi 3'üncü etap. Dava sayısı 2. Davacılar arasında Şehir Plancıları Odası bulunuyor. Mahkeme rezerv yapı alanının iptaline karar verdi. Başakşehir Ziya Gökalp Mahallesi. Dava sayısı 11. Davacılar arasında İBB de yer alıyor. Davaların bir kısmı devam ediyor, bir kısmına kısmen tahliye, bir kısmına ise yürütmeyi durdurma kararları verildi.

"><p>Gaziosmanpaşa Pazariçi Mahallesi 3'üncü etap. Toplam 50'nin üstünde dava açıldı. Davacı kısmında ise sadece TMMOB Şehir Plancıları Odası var. Bir kısmına yürütmeyi durdurma kararı, bir kısmına davanın reddi, bir kısmına da dava konusu işlemin iptali kararları bulunuyor.</p><p>Gaziosmanpaşa Yenimahalle 9 No'lu bölge. 50'nin üstünde dava bulunuyor. Yine aynı şekilde TMMOB Şehir Plancıları Odası davacı pozisyonunda. Bir kısmına yürütmeyi durdurma, bir kısmına davanın reddi, bir kısmına da dava konusu işlemin iptali kararları verildi.</p><p>Bağcılar merkez, Çınar, İnönü, Sancaktepe, Yavuzselim Mahalleleri ve Bağcılar Meydanı <a href=Kentsel Dönüşüm alanı imar planlarını hazırladı. CHP İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, kentsel dönüşümün durdurulması için dava açtı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

"><p>KENTSEL DÖNÜŞÜM GECİKTİRİLDİ<br />Tozkoparan sakinlerinden Hamit Efe, "><p>HAYATLARIMIZI RİSKE ATIYORLAR<br />Tozkoparan sakinlerinden Fikret Gül, "><p>215 DÜKKÂNLIK SANAYİ SİTESİ DÖKÜLÜYOR<br />Zeytınburnu ilçesine bağlı Cevizlibağ'daki 215 işyeri bulunan Cemal Sertel Sanayi Sitesi de, yıllar içinde çürüyüp depreme dayanıksız hale geldi. 1982'de yapılan sitenin esnafı ise işyerlerine bir yer gösterilmediği için beklemeye alındı.</p><p><strong>TOZKOPARAN'DA DEMİRLER ÇÜRÜDÜ DUVARLAR ÇATLADI</strong></p><p>Akşener'in yıllık 4 bin sosyal konutun duvarları çatladı.

"><p><strong>AKŞENER'DEN PROVOKASYON</strong></p><p>Beykoz Tokatköy'deki kentsel dönüşüm projesi, muhalefetin mahalleliyi provoke etmesiyle sekteye uğratılan yerlerden bir tanesi. 2016'da başlayan süreç, şu ana kadar halkın yüzde 84'ünde karşılık buldu. Yüzde 16'lık kısım ise muhalefet partilerinin özellikle de İyi Parti Genel <a href=Başkanı Meral Akşener'in provokasyon girişimleriyle kışkırtıldı.

"><div>VEKİLLERİNİ GÖNDERDİLER POLİSLERİ TAŞLATTILAR</div><div>Tokatköy sakini Ömer Kuru: Organize şekilde yapılıyor. 6'lı Masa'nın tamamı bu işin içinde. Bunların gayesi devlet ile milleti karşı karşıya getirmek.</div><p>Bütün akrabaları, mahalleliyi birbirine düşürdüler. Atmadıkları iftira kalmadı. Bunların dertleri başka. Bundan bir <a href=siyaset çıkmaması lazım. Vekilleri göndereyim, dokunulmazlıkları var, bir şey yapamazlar diyorsun. Polislere taşlatıp yaralatıyorsun.

"><p>ÖLMEK İSTEMİYORUZ<br />Emin Kaya: Sen siyasetçisin. Beni öldürmeye mi çalışıyorsun? Evimiz 40 senelikti, hiç güvende hissetmiyorduk. Biz ölmek istemiyoruz, bir an önce evlerimizin dönüşmesini istiyoruz. <a href=Deprem olursa bunun hesabını kim verecek?

"><p>KAYNAK: <a href=Sabah Gazetesi

">HABER7

Depremin ardından “devlet nerede” argümanıyla halkı galeyana getirmeye çalışan çevreler, devletin enkaz kaldırma çalışmalarıyla birlikte süratle başlattığı imar ve ihya faaliyetlerine ise “niye acele ediliyor” mantığıyla itiraza başladı.

BİNALARI YENİLETMEDİLER, YENİ BİNALARI DA İSTEMİYORLAR

Kentsel dönüşüm projelerine CHP’li belediyelerle birlikte Türkiye genelinde 768 durdurma davası açtığı ortaya çıkan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), deprem bölgesinde süratle gerçekleştirilen imar faaliyetlerine de takoz oldu. Riskli yapıların yenilenmesine engel olan TMMOB, 11 şehirde Çevre Şehircilik Bakanlığınca başlatılan yeni konut seferberliğinin durdurulmasını istedi.

Binlerce Hataylı’nın hayatı kurtulabilirdi... ‘Tabut evlerin’ yenilenmesi böyle frenlenmişBinlerce Hataylı’nın hayatı kurtulabilirdi... ‘Tabut evlerin’ yenilenmesi böyle frenlenmiş

Evsiz kalan depremzedelere sıcak yuva inşa edebilmek için seferber olan bakanlığı eleştiren TMMOB, “kendilerine danışılmaması” dolayısıyla yanlış yapıldığını savundu. TMMOB’un ihya ve inşa çalışmasına karşı çıktığı açıklamasında, “Şehir Planlama mesleğini dışlayarak kent inşa etmeye çalışma düşüncesi başarısız olmaya mahkumdur” denildi.

HER ŞEYE İTİRAZ

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından 24 Şubat 2023’te yapılan “Geleceğimizin de yıkıma uğramaması için bu akıl dışılığı hep birlikte durduralım!” başlıklı açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı:

“Yalnızca konut alanlarının bir an önce inşa edilmesi konusuna odaklanmış; en temel bilimsel ve teknik gereklilikleri bile dışlayan bu yöntemle kadim bir geçmişe sahip kentlerimizin yeniden inşa edilemeyeceği açıktır. Şehir Planlama mesleğini dışlayarak kent inşa etmeye çalışma düşüncesi başarısız olmaya mahkumdur. İlgili makamların planlama meslek alanının tüm gerekliliklerini reddeden, planlamayı sadece süre kaybı olarak gören, yaşanan kayıplardan, felaketten ders çıkarmayan bu anlayışı karşısında tüm halkımıza sesleniyoruz: Geleceğimizin de enkaza dönüşmemesi için bu akıl dışılığı birlikte durdurmaya; yaşam hakkımıza, bilime, tekniğe, geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

1 YILDA 270 BİN KONUT

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 23 Şubat 2023 tarihinde yapılan açıklamaya göre; depremden etkilenen şehirlerde 1 milyon 250 bin binada hasar tespit çalışmaları yapıldığı 164 bin 321 binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu belirlenmişti.

Ayrıca bölgede kalıcı konutların 1 yıl içinde tamamlanacağı; TOKİ eliyle 200 bin konutun kentlerde 70 bin konutun ise kırsal alanlarda inşa edileceği Cumhurbaşkanı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut yapım seferberliği” olarak paylaşılmıştı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 24 Şubat't yaptığı açıklamada, TOKİ eliyle Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde ilk etapta yapılacak 855 konut için ilk kazmanın vurulduğunu bildirmişti.

Bakan Kurum: TOKİ 855 konut için ilk kazmayı vurduBakan Kurum: TOKİ 855 konut için ilk kazmayı vurdu

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?