USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Kremlin'den 'Bucha'da soykırım' iddialarına yalanlama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Bucha kentinde, Rus ordusu tarafından sivillerin öldürüldüğüne yönelik görüntüleri reddederek, "Rusya, Bucha'daki insanların ölümüne sebep olduğu yönündeki iddiaları reddediyor" dedi.

Kremlin'den 'Bucha'da soykırım' iddialarına yalanlama
04-04-2022 14:11
Google News

Rus ordusunun çekildiği Ukrayna'nın Bucha kentinde sivillerin toplu bir şekilde ve işkenceyle öldürüldüğü iddialarına Kremlin'den yalanlama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, "Rusya, Bucha'daki insanların ölümüne sebep olduğu yönündeki iddiaları reddediyor. Konular uluslararası düzeyde tartışılmalı. Bu konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BM) toplantısında ele alınmalı. Bu girişimin engellendiğini biliyoruz. Diplomatlarımız bu konunun Güvenlik Konseyi'nin gündemine taşınması için yoğun çaba gösterecek. Bu ciddi bir konu" ifadelerini kullandı.

Dünya liderlerine de çağrı yapan Peskov, "Liderlere Bucha ilgili şüpheyle yaklaşması çağrısı yapıyoruz. Durum kesinlikle ciddi ve burada özellikle birçok uluslararası liderin açıklama yapmak için acele etmemelerini, suçlamalarda bulunmamalarını, ancak yine de çeşitli kaynaklardan bilgi talep etmelerini, en azından argümanlarımızı dinlemelerini istiyoruz" dedi.

Ukrayna tarafından ortaya çıkarılan görüntülerin güvenilirliğine de şüpheyle yaklaştıklarını belirten Peskov, "Bu materyallere güvenilemez. Rusya Savunma Bakanlığı birçok sahte görüntüyü ortaya çıkardı. Gerçekler, olayların tarih kronolojisine göre bu görüntülerin güvenilirliği lehinde değil" şeklinde konuştu.

TOLU MEZAR UYDUYA TAKILDI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 37 kilometre uzaklıktaki Buça'daki katliam görüntülerine yenileri eklendi. Buça'da kilise bahçesinden toplu mezar çıktı. Uydudan görüntülenen toplu mezarın 10 Mart tarihinde kazılmaya başlandığı ortaya çıktı.

ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?