USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Irak Yükseköğretim Başkanlığı'ndan Türkiye'ye işbirliği talebi

Irak'ın Gaziantep Başkonsolosu Hasan Abdulwahid Majeed, Irak Yükseköğretim Başkanlığı'nın iş birliği protokolünü Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özaydın'a teslim ederek, her iki ülke arasında lisans ve lisansüstü eğitim düzeyinde Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

 Irak Yükseköğretim Başkanlığı'ndan Türkiye'ye işbirliği talebi
14-06-2022 12:37
14-06-2022 12:39
Google News

Irak Gaziantep Başkonsolosu Hasan Abdulwahid Majeed, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Irak Yükseköğretim Bakanlığının işbirliği protokolünü Rektör Prof. Dr. Özaydın’a takdim eden Başkonsolos Hasan Abdulwahid Majeed, her iki ülke arasında lisans ve lisansüstü düzeyde Gaziantep Üniversitesi ile eğitim işbirliği yapmak istediklerini kaydetti. Gaziantep-Bağdat arasında başlayan direkt uçuşların da işbirliği açısında büyük fırsat olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini belirten Başkonsolos Majeed, görüşmede Irakta başarı sıralamasında birinci sırada olan Teknoloji Üniversitesinin Türk öğrencilerini tam burslu olarak misafir edebileceklerini dile getirdi.
Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın ise iki ülke arasındaki eğitim işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayarak, bu noktada Iraklı öğrencileri Gaziantep’te misafir etmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti. Her iki ülkenin yüzyıllara dayanan bir kardeşliğinin olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özaydın, bu bağların hem ekonomik hem de eğitim alanlarında güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. ‘Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz’ atasözünün ülkemizde dilden dile aktarıldığını ifade eden Prof. Dr. Özaydın, eğitim köprülerinin yeniden inşa edilmesi gerektiğini ve bu açıdan bu görüşmenin olumlu sonuçlarının ey yakın zamanda görüleceğini belirtti.
Öte yandan, Gaziantep Üniversitesi'nde alınacak kararın ardından protokolün her iki kurum tarafından imzalanarak hayata geçirileceği öğrenildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?