USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Deprem dede olacakları bir bir anlatmış! Ahmet Mete Işıkara'nın Hatay uyarısı ortaya çıktı

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin en çok hissedildiği Hatay hakkında 2011'de 'tedbir alın' uyarısını yaptığı ortaya çıktı.

Deprem dede olacakları bir bir anlatmış! Ahmet Mete Işıkara'nın Hatay uyarısı ortaya çıktı
25-02-2023 01:32
Google News

Merkezi Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan peş peşe meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki büyük depremler büyük yıkıma yol açtı. "Asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremler en çok Hatay'dan hissedildi. 

HATAY İÇİN YAPTIĞI DEPREM UYARISI ORTAYA ÇIKTI

10 yıl önce yaşamını yitiren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve dönemin Kızılay Derneği Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Mete Işıkara'nın (Deprem dede) Hatay depremi için uyarılar yaptığı ve bir an önce tedbir alınması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

"HATAY'DA UZUN BİR SÜREDİR DEPREM YOK"

2011 yılında Adana'da düzenlenen bir panelde konuşan Işıkara, 7 büyüklüğündeki olası bir Hatay depremi için şu uyarıları yapmıştı:

"Hatay'da da uzun bir süredir deprem yok. Özellikle 7'nin üzerinde deprem yok. Ama geriye baktığınız zaman Hatay'da 7'nin üzerinde depremler olmuş. Hatta Hatay'a gidip Hataylılarla konuşursanız, onlar 'Hatay, 1-2 kez yerle bir olmuş. Yerin altına göçmüş' diye ifade ederler. Hatay'da olabilecek bir deprem Adana'yı da, Mersin'i de Gaziantep'i de etkileyecek. Kocaeli nasıl geniş alanı etkilediyse, burada aynı şekilde etkileyebilir. Bu gerçeği bilip korkmak yerine, tedbir almak gerekiyor."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?