USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Deprem bölgelerinde afetzedelerin ısınması için 38 bin ton odun dağıtıldı

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ekipleri, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlerin ısınma ihtiyacının karşılanması için 38 bin ton yakacak odun dağıttı.

Deprem bölgelerinde afetzedelerin ısınması için 38 bin ton odun dağıtıldı
23-02-2023 13:22
Google News
Hatay

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, AA muhabirine, OGM'nin 4 bin 36 personel ve 1850 aracıyla afetin ilk anından itibaren bölgede görev aldığını söyledi.

Orman Kurtarma Timi'nin (ORKUT) sahadaki faaliyetlere katkı sağladığını anlatan Karacabey, "Kara araçlarımızın yanında 1 uçağımızı ve 6 helikopterimizi, özellikle sağlık ekiplerinin taşınmasında, ilaç naklinde ve karadan ulaşılamayan noktalara gıda maddesi ulaştırılmasında görevlendirdik." dedi.

Karacabey, ısınma araçlarının, afette en çok ihtiyaç duyulan malzemelerden biri olduğuna dikkati çekerek, "Vatandaşlarımızın soğuk kış günlerinde üşümemeleri için ülkemizin dört bir tarafından şu ana kadar yaklaşık 38 bin ton yakacak odunu, depremi yaşayan tüm illerimize, vatandaşlarımıza ulaştırdık. Onların olabildiğince üşümemelerini sağlamak için gayret ettik." diye konuştu.

OGM ekipleri, her ihtiyaca koşuyor

Deprem sürecinde bütün kurumların ve vatandaşların çok büyük özveriyle gayret gösterdiğini vurgulayan Karacabey, "Orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımız, yakacak odunlarından bir kısmını ayırarak, 'Bunları deprem bölgesine götürün.' diye ekiplerimize teslim etti. Onların da ellerinden gelen oydu." ifadelerini kullandı.

OGM'nin, arama kurtarma faaliyetlerinin dışında lojistik imkanlarından da yararlanıldığına değinen Karacabey, deprem bölgesindeki 7 mobil mutfakta afetzedeler için sıcak yemek yapıldığını kaydetti.

Karacabey, zarar gören altyapı nedeniyle su ihtiyacının karşılanması için de yoğun çaba gösterdiklerinin altını çizerek, kurumun yangın söndürme araçlarının, vatandaşların ve sağlık kuruluşlarının su ihtiyacının karşılanmasında görevlendirildiğini aktardı.

Deprem sırasında hasar gören ve yüksek kesimlerdeki kar sebebiyle kapanan yolları açma çalışması gerçekleştirdiklerini anlatan Karacabey, OGM'nin iş makinelerinin enkaz kaldırma çalışmalarında da mesai harcadığını sözlerine ekledi.


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Bugün seçim olsa kime oy verir siniz?