USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

9 yaşındaki çocuk alet edilmişti! Yalanın arkasından Amerika çıktı

Bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı ”Afganistan’da 9 yaşındaki kız çocuğu açık arttırma ile satılırken...” yönündeki fotoğrafın asılsız olduğu kayıtlara düştü. Görüntülerin ABD protestoları esnasında çekildiği açığa çıktı.

9 yaşındaki çocuk alet edilmişti! Yalanın arkasından Amerika çıktı
24-01-2023 19:58
Google News
HABER 7

Çeşitli sosyal medya platformları üzerinden belirli aralıklarla paylaşılan "Afganistan'da 9 yaşındaki kız çocuğu açık artırma ile satılırken" temalı fotoğrafın gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

Eski tarihlerde çekildiği anlaşılan fotoğrafta kalabalığın ortasındaki bir kızın eliyle yüzünü kapattığı ve etrafında yüzlerce insanın olduğu görülüyor.

Karne hediyesi et yalanı ilk değil! 'Müftü karısıyım' diyenden 'Bıktım' diyen sahte esnafaKarne hediyesi et yalanı ilk değil! 'Müftü karısıyım' diyenden 'Bıktım' diyen sahte esnafa

Bir sosyal medya kullanıcısı bu görseli, "Saflıktan ya da cehaletten değil, 'Şeriat propagandası yapan kadınların birazcık olsun vicdanları sızlar mı?' diye sormayacağım. Sızlamaz! Çünkü, din ticareti yapanda vicdan olmaz!" şeklindeki gerçeği yansıtmayan ifadelerle paylaşmıştı.

OKLAR ABD'Yİ GÖSTERİYOR!

Binlerce kişinin yanlış yöne sevk edildiği fotoğrafın perde arkasında ise Amerika Birleşik Devletleri var. Bahsi geçen fotoğraf iddia edildiği gibi bir açık arttırma pazarında çekilmiş olmamakla beraber ABD'ye yönelik ülkenin kuzeyinde düzenlenen protesto gösterilerinde objektife yansımıştı.

Fotoğrafın hikayesi ise 2011 yılına uzanıyor. ABD güçlerinin ülkenin kuzeyindeki Talukan kentinde ikisi kadın dört kişiyi öldürmesi üzerine iki bin sivil sokaklara dökülmüş, Kabil Hükümeti'ni ve ABD'yi protesto etmişti.

Çıkan gösterilerde 12 protestocunun öldüğü, 80 kişinin yaralandığı kayıtlara düşmüştü. Yıllardır farklı platformlardan paylaşılan bu fotoğrafın da benzer şekilde Talukan'daki gösteriler esnasında çekildiği bilgisine ulaşıldı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN...
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Gaziantep'te hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?