Bu haber 14012 kez okundu.

Soyadı istismarına Yargıtay 'dur' dedi

Boşanma sonrasında velayeti anneye verilen çocukların, annenin soyadını taşıması konusunda Yargıtay yeni bir karar verdi. Yargıtay’ın aldığı yeni kararla zaman zaman istismar edilen bu konu hakkaniyetli bir çizgiye getirildi. 

MEDENİ KANUNDAKİ HÜKÜM İPTAL EDİLMİŞTİ

Yeni kararın alındığı davaya bakan Avukat M. Ferit Yıldırım, “Medeni kanun gereğince evlilik içerisinde doğan çocuk, boşanmadan sonra da babasının soyadını taşımaya devam ediyordu. 2009-2015 yılları arasında yaşanan bir takım yargılama aşamalarından sonra Anayasa Mahkemesi Medeni kanundaki bu amir hükmü iptal etmişti ve bu iptalden sonra artık boşanma sonrasında velayetleri anneye verilen çocukların anne kızlık soyadını taşıyabileceği, bunun için dava açılabileceğine karar verildi” dedi.

"BU GELİŞME İSTİSMAR EDİLEBİLİRDİ"

Aile mahkemelerinin bu konuda açılan davaları kabul ettiğini ve hatta karara karşı yapılan istinaf başvuruları da reddedildiğini belirten Avukat M. Ferit Yıldırım, “Yani boşanan anneler çocuklarına artık kendi soyadlarını vermeye başladı ve yargı kararları da bunu destekledi. 2015 yılında yazdığım bir makalede bu durumun eşitlik ilkesi açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtmiştim ama başka açılardan bu gelişmenin istismar edilebileceğini ve bu nedenle de yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştim” ifadelerini kullandı. 

AVUKAT YILDIRIM’IN İTİRAZI REDDEDİLDİ

2016 yılında avukatlığını üstlendiği bir davayla ilgili Mega Haber’ konuşan  Avukat M. Ferit Yıldırım, Gaziantepli bir baba ile birlilkte verdikleri hukuk mücadelesini anlattı. “Gaziantep’te yaşayan ve eşinden ayrılmış olan bir babaya karşı Konya da açılan bir dava ile müşterek çocuğun soyadının anne soyadı ile değiştirilmesi için dava açılmıştı. Davalı babanın avukatı olarak Konya aile mahkemesinde yaptığımız savunmalardan sonra mahkeme kararını verdi ve çocuğun soyadının anne soyadı olarak değiştirilmesine karar verdi” diyen Avukat M. Ferit Yıldırım, bir hukukçu olarak bu kararın içine sinmediğini ve karara karşı Konya Bölge Adliye Mahkemesine itiraz ederek kararı istinaf ettiğini söyledi. Yıldırım’ın anlattıklarına göre itiraz reddedildi ve çocuğun soyadının anne soyadı ile değiştirilmesi gerektiğine karar verildi.

DAVA YARGITAY’A TAŞINDI

İtirazı reddedilen Avukat M. Ferit Yıldırım, konuyu bu kez Yargıtay’a taşıdı. Görülen bu davada çocuğun menfaatlerinin düşünülmediğini ve mahkemece de bu konuda bir araştırma yapılmadığını belirten Yıldırım, “Davacı annenin bu hakkı kullanırken aslında kişisel sebeplerle kendi hesaplaşmaları yüzünden babaya ceza vermek adına bu davayı açtığını düşünüyordum” dedi. 

YARGITAY HAKLI BULDU

Yargıtay’ın verdiği beyanı haklı bulduğunu ve yeni bir karara imza attığını söyleyen Yıldırım, “Temyiz gerekçemde çocuğun soyadı değişikliğine yasal olarak bir engel olmadığını, ancak halihazırda bu değişikliği gerektirecek bir neden bulunmadığını, sırf böyle bir hakkın var olmasının mutlaka değişikliği gerektirmediğini, annenin bu konuda aslında çocuk menfaatini düşünerek değil de bir hesaplaşma maksadıyla değişiklik talep ettiğini beyan ettim. Yargıtay yaptığı inceleme sonucunda talebimizi kabul ederek “soyadı değişikliğini gerektirecek bir çocuk menfaati olmadığı” gerekçesiyle babayı haklı buldu ve davanın reddedilmesi gerektiğine karar verdi” ifadelerinde bulundu.

Gaziantepli babanın verdiği hukuk mücadelesinde, yüksek mahkemece verilen kararın çok isabetli olduğunu düşündüğünü ifade eden Avukat Yıldırım, karar için şu değerlendirmelerde bulundu:

“2015 yılında yaptığımız eleştiri sonrasında bu eleştirimizin ne kadar haklı olduğu yüksek mahkeme kararıyla da tescillenmiş oldu. Tekrar söylemek gerekirse, soyadı konusunda kadın – erkek ayrımcılığına kesinlikle biz de karşıyız. Ne var ki çocuğun konu olduğu tüm davalarda öncelik çocuğun menfaati olmalıdır. Ayrımcılığı önlemek amacıyla verilen kararlar ne anne ne de baba tarafından istismar edilmemelidir."


Gaziantep Mega Haber


Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri
Anahtar Kelimeler
yargıtay soyadı anne baba boşanma


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.