Bu haber 23192 kez okundu.

İşte Gaziantep’in daha önce hiç duymadığınız eski isimleri

Yerinde Sohbetler programı ekibi olarak Araştırmacı Asım Mıhcıoğlu ile yaptığımız röportajda ismin tarihi süreci ile ilgili bilgi edindik. 

Mıhcıoğlu’nun verdiği bilgiler şöyle: “İlk yapıldığında bölgenin adı Antakya At Taurum yani ‘Antakya’nın güneyindeki kent’tir. Antakya’nın doğusundayız biz ama o zamanki Romalılar öyle demişler. Antep’in yazılı tarihteki bilinen ilk adı Antakya At Taurum’dur. Sonra buraya Kala- i Füsus demişler. Füsus, Arapçada ‘yüzük’ demek. ‘Yüzük Kalesi’ anlamında; çünkü kalenin yuvarlak bir yapısı var. Romalılar yapmışlar, Araplar adlandırmışlar. Ama bilinen ve kabul edilen, isim etimolojisinde Ayntab tır. ‘Ayn’ gözdür, ‘tab’ pınardır. ‘Pınarıngözü’, ‘suyun gözü’ manasındadır. Alleben’in üzerinde yakın tarihe kadar yedi tane pınar vardı.

ERMENİLER 'HANTAP' DEMİŞLER

Medeniyetler zaman zaman el değiştirdiğinde Ermeniler Hantap demişler. Hala da Hantap derler, Hentap derler. Bu şiveye, dil yapısına, fonetiğe göre değişir. 1700’lü yıllarda Evliya Çelebi Ayıntap olarak tarif eder bu şehri. Ayıntap doğru adıdır, Antep gırtlak yapımıza göre değiştirilmiştir. 1921 Şubatında biz Gazilik aldık. Antep Harbi’nin bittiği tarihte resmi yazışmalarımızdaki ismimiz Ayıntab’ dır, ‘-b’ ile. Antep’e İngilizler, Fransızlar, Amerikalılar geldi. Onlar da Aintab demişlerdir. ‘-i’ ile sonunu ‘-b’ ile bitirmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra ‘Ayıntap’ olmuş. 1928’de aynı zamanda Harf Devrimi’nin olduğu zaman bizim milletvekilimiz Ömer Asım Aksoy’un teklifiyle bunu ‘Antep edelim’ demişler. Gaziliğimiz de daha eski olduğu için Gaziantep olmuş.”

"ANTEP DİYEMEM BURASI GAZİANTEP; ÇÜNKÜ HAKİKATEN GAZİLİĞİ HAK ETMİŞ BİR ŞEHİR"

Araştırmacı – Yazar Akten Köylüoğlu ile yaptığımız söyleşide de ismin “gazi” ünvanı ile ilgili bilgi aldık: “Gazilik boş yere verilmedi bize; çünkü Gaziantep Ayıntap’dı eski ismiyle. O zaman bu şehir istila edilmişti ve hiçbir yerden yardım alamıyordu. Başka yerlerde savaş devam ettiği için Antep’e de yardım gelemiyordu ve halk o kadar aciz durumdaydı ki kendi kendini müdafaa etmek zorunda kaldı. Biz kolu kopmuş, ayağı kopmuş, vücutları parçalanmış, yarım kalmış insanları görerek büyüdük. Şimdi bunu söylemek kolay. O zaman 167 tane gazi sayısı var bunun 163’ü Gaziantep’ten. Biz bunları gördük, bunları yaşadık. İki ayağı kopmuş, yüzünün bir tarafı olmayan insanları görürdük. Kolu, ayağı olmayan yüzlerce insan vardı burada, yüzlerce… Şimdi ismi olanlar meydana çıkıyor ama ismi olmayanlar da var hesapsız bir şekilde. Yani ‘gazilik’ bütün şehri kapsayan bir isim, durduğu yerde verilmedi. Hak ederek aldığımız, alnımızın teriyle, canımızın kanımızın emeği olarak bize verildi. Onun için ben şimdi Antep diyemem burası Gaziantep; çünkü hakikaten gaziliği hak etmiş bir şehir.”


Gaziantep Mega Haber


Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri
Anahtar Kelimeler
gaziantep gaziantep'in eski isimleri hantap


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.