Bu haber 40484 kez okundu.

İşte Gaziantep'te adı hiç değişmemiş olan tek mahalle

Her hafta yeni bir bölümle sizlerle buluşan fakat salgın nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kalan Yerinde Sohbetler, Gaziantep’te adı hiç değişmemiş olan bir mahallenin olduğunu ortaya çıkarmıştı. O mahallenin ismi Cabi.

1600’lü yıllarda ismi konan Cabi Mahallesi’nin adı bugüne kadar hiç değişmedi. Birçok mahallenin ismi sık sık değiştirilse de Cabi Mahallesi’nin ismine dokunulmadı. Sözlükte “tahsildar” anlamına gelen Cabi ismi, yüksek bir ihtimalle o zamanlar bölgede yaşamış olan bir tahsildardan dolayı mahalle verildi.

CABİ MAHALLESİ

Adıyla dikkat çeken Cabi Mahallesi Şahinbey ilçesine bağlı. Mahallede 2 bin 400 Türk vatandaşı ve 400 Suriye uyruklu kişi var. Mahallenin toplam nüfusu 2 bin 800. Bu veriler, Yerinde Sohbetler Cabi Mahallesi programının yayınlandığı 2018 yılına ait. 

Cabi Mahallesi, Gaziantep’in en eski mahallelerinden biridir. Tarihiyle de dikkatleri üzerine çeken mahallenin önemli tarihi yapıları Şeyh Ömer Camisi ve İmam Gazli Türbesi.

CABİ, BAĞLI OLDUĞU VAKFIN MUHASEBE İŞLERİNİ TUTAN KİŞİDİR

Yerinde Sohbetler’in yapımcısı Başak Akay, mahallenin ismini araştırırken Araştırmacı – Yazar Ahmet Özsoy’dan da bilgi almıştı. Özsoy, Cabi Mahallesi’nin ismiyle ilgili şunları söylemişti: "Cabi, bağlı olduğu vakfın muhasebe işlerini tutan kişidir. Büyük ihtimalle bir vakfın cabisi, o bölgede yaşamaktaydı ve onun adına izafeten de mahalleye Cabi adı verilmiş olması gerekir.”

ADI O GÜNDEN BU YANA DEĞİŞMEDİ

Cabi kelimesine tarihi kayıtlarda ilk olarak 1692’te rastlanıldığını belirten Özsoy, “1600’lü yıllarda Cabi Mahallesi var. Olması da gayet doğal, çünkü kalealtında Bostancı Mahallesi’nin hemen kenarında. Enteresan olan da şudur: Birçok mahalle sık sık ad değiştirmiştir. Her nedense şu anda da bu mahallenin adı Cabi’dir ve o günden bu yana mahallenin adı değişmemiştir. Bu da hakikaten ilginç bir konu” ifadelerinde bulunmuştu.

YERİNDE SOHBETLER CABİ MAHALLESİ PROGRAMI


Gaziantep Mega Haber


Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri
Anahtar Kelimeler
gaziantep cabi mahallesi


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.